Operační systémy -  

Administrace  Operační systémy  Počítačové sítě  Zabezpečení  Virtual Lab  Tuning  Techblog  Odborné články  Studijní materiály (42)

 

Osobní počítače  Servery  Mobilní telefony  Tablety 

Osobní počítače

Název

Obrázek

Popis

Windows XP Windows XP (lidově XPéčka) je v informatice název operačního systému z řady Windows NT od firmy Microsoft, který byl vydán v roce 2001. Je určen pro obecné použití na domácích či firemních osobních počítačích, laptopech či mediálních centrech. Zkratka „XP“ označuje zkušenost (anglicky eXPerience). Systém sdílí důležité části se systémem Windows Server 2003.[zdroj?] Prodej Windows XP byl ukončen v roce 2008, distribuce OEM verze (GGK) verzí byla ukončena 30. června 2010.
Windows Vista Windows Vista je operační systém z řady Windows NT firmy Microsoft, který byl vydán v roce 2007. Všeobecná podpora byla ukončena 10. dubna 2012, bezpečnostní aktualizace budou vydávány do konce rozšířené podpory dne 11. dubna 2017.Označení vista znamená výhled, rozhled. Systém Windows Vista určen pro obecné použití na domácích či firemních osobních počítačích, laptopech či mediálních centrech. Systém sdílí důležité části se systémem Windows Server 2008.
Windows 7 Windows 7 (lidově „sedmičky“) je desktopová verze operačního systému Windows NT, která vyšla 22. října 2009. Ukončení všeobecné podpory bylo naplánováno na 13. ledna 2015, bezpečnostní aktualizace budou vydávány do konce rozšířené podpory dne 14. ledna 2020. K dispozici je 32bitová a 64bitová varianta. Předchůdcem Windows 7 byly Windows Vista a nástupcem jsou Windows 8.
Windows 8 Windows 8 je operační systém z řady Windows NT, který je určen pro použití v desktopových i přenosných počítačích včetně tabletů. Windows 8 byl uveden do prodeje 26. října 2012. Ukončení základní podpory je naplánováno do 9.1.2018, dále budou poskytovány jen bezpečnostní aktualizace až do ukončení rozšířené podpory dne 10. ledna 2023.Verze Windows 8 je nástupcem verze Windows 7.
Windows 10

Windows 10 je operační systém společnosti Microsoft, určený pro budoucí použití na stolních počítačích, noteboocích, tabletech, chytrých telefonech, Xboxu i dalších zařízení, jednoho dne i například v hodinkách. Tento systém vyšel 29. července 2015 a má být podle Microsoftu přelomový: sjednocuje všechna zařízení pod jeden systém (byť lehce modifikovaný, vždy ale se stejným jádrem), vrací zpět jednotu uživatelského prostředí spojením Modern UI a Windows Aero a zároveň přidává nové funkce jako například virtuální plochy a dalším účelem je sjednotit obchod (Store – Windows Store a Windows Phone Store).

MacOS

Mac OS – Macintosh Operating System – je označení původního operačního systému pro počítače Macintosh firmy Apple. Tento systém se používal na počítačích Macintosh od roku 1984 do začátku 21. století. Během posledních let svého používání přestal systém vyhovovat rostoucím nárokům a hledala se náhrada. Tou se nakonec stal Mac OS X, který na Mac OS navazuje číslováním (X je zde bráno jako římská číslice) a částečně grafickým rozhraním, ale liší se implementací.

Servery

Název

Obrázek

Popis

Windows 2000 Windows 2000 je název několika variant operačního systému z řady Windows NT vytvořeného firmou Microsoft uvedených na trh 17. února 2000. Jeho podpora byla ukončena v červenci roku 2010.Jeho předchůdcem byl systém Windows NT 4.0 a nástupcem systém Windows XP pro desktop a Windows Server 2003 jako server. Windows 2000 byly zamýšleny jako firemní systém, zatímco Windows Me, které byly uvolněny sedm měsíců po Windows 2000, byly zamýšleny jako systém pro domácí použití (Windows Me patří do starší řady Microsoft Windows pro DOS).
Windows server 2003 Windows Server 2003 je v informatice název operačního systému z řady Windows NT od firmy Microsoft, který byl vydán v roce 2003. Je určen pro použití jako server v počítačové síti. Systém sdílí důležité části se systémem Windows XP.
Windows server 2008 Windows Server 2008 R2 je operační systém z řady Windows NT od firmy Microsoft, vydaný v roce 2009. Je určen pro serverové sítě. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná pouze o update pro Windows Server 2008, R2 je novou verzi operačního systému a na rozdíl od verze 2008, která vychází z verze Vista, používá R2 kód obdobný tomu ve Windows 7.
Windows Server 2012

Windows Server 2012 R2 je operační systém z řady Windows NT od společnosti Microsoft, vydaný v roce 2013. Windows Server 2012 R2 je novější plánovaná revize předchozí verze operačního systému Windows Server 2012 a má společné jádro a další součásti systému s Windows 8.1. Windows Server 2012 R2 je koncipován jako síťový serverový operační systém a je proto určen především pro nepřetržitý provoz aplikací a služeb.

Windows server 2016 Výsledek obrázku pro windows server 2016 Windows Server 2016 je operační systém z řady Windows NT od společnosti Microsoft. Windows Server 2016 je nová, zásadně vylepšená verze předchozí verze operačního systému Windows Server 2012 R2, která má společné jádro a další součásti systému s Windows 10. Windows Server 2016 je koncipován jako síťový, serverový operační systém a je proto určen především pro nepřetržitý provoz aplikací a služeb.
Debian Výsledek obrázku pro linux debian Debian GNU/Linux je jednou z nejstarších doposud vyvíjených distribucí GNU/Linuxu, kterou nevyvíjí komerční subjekt, ale je připravována velkým množstvím dobrovolníků z celého světa. Je známa především svou konzervativností. Přesto je to jedna z nejrozšířenějších linuxových distribucí na světě.
Red Hat Výsledek obrázku pro Red Hat Red Hat je společnost, produkující Red Hat Enterprise Linux, významnou komerční linuxovou distribuci, JBoss Enterprise Middleware, Red Hat Enterprise Virtualization, Red Hat Enterprise MRG a software pro cloud computing. Dále tato společnost poskytuje služby v oblasti konzultace, tréninků a certifikace.
SUSE openSUSE 12.3

Společnost S.u.S.E vznikla roku 1992 jako UNIXová konzultační skupina, která pravidelně uveřejňovala softwarové balíčky obsahující Softlanding Linux System (SLS), Slackware a tištěné manuály. První CD verze SLS/Slackware byla uveřejněna roku 1994 jako S.u.S.E Linux 1.0. První samostatná distribuce S.u.S.E Linux byla verze 4.4 uveřejněná roku 1996.

FreeBSD Gnome 2.20 bežící na FreeBSD FreeBSD je svobodný unixový operační systém, který vznikl z BSD verze Unixu vyvinutého na Kalifornské Univerzitě v Berkeley. Běží na IBM PC kompatibilních systémech rodiny Intel x86 (IA-32), DEC Alpha, SUN UltraSPARC, Itanium (IA-64), AMD64, PowerPC, ARM, MIPS, NEC PC-98 a Microsoft Xbox. Podpora dalších architektur je v různém stádiu vývoje.
OpenBSD Openbsd38boot.png Cílem projektu vytvořit svobodný a extrémně bezpečný operační systém pro nejrůznější platformy. Dalšími cíli je vytvoření vývojářské platformy či dodržování ANSI, POSIX a částečně X/Open standardů. Filozofií projektu je raději méně funkcí, o to více bezpečných, než rozsáhlý multifunkční systém plný chyb. Hlavním mottem projektu je "Only two remote holes in the default install, in more than 10 years!". Běžně se též používá motto "Secure by default" (Bezpečný ve výchozím nastavení).

Mobilní telefony

Název

Obrázek

Popis

Android

Seznámení s operačním systémem Android.

Windows Phone

Jak funguje Windows Phone

Symbian OS

Související obrázek

Symbian OS co to je a jak funguje

iOS

Výsledek obrázku pro iOS

Operační systém iOS

Tablety

Název

Obrázek

Popis

Android

Seznámení s operačním systémem Android.

iOS

Výsledek obrázku pro iOS

Operační systém iOS