Frenchelon

Frenchelon je přezdívka daná francouzskému signál zpravodajského systému, v odkazu na jeho anglo-americký protějšek ECHELON .
Historie
Jeho existence nebyla nikdy oficiálně potvrzena francouzskými orgány, ačkoli mnoho novinářů, na základě vojenských informací o tom zmínil, protože Evropský parlament vyšetřován Echelon a také jeho důsledky v oblasti boje proti terorismu .

Operace
Systém je údajně provozován DGSE , jehož Směr Technique (technický směr) je zodpovědný za signálového zpravodajství. Největší nádraží je v Domme, nedaleko Sarlat v Périgord . Některé z dalších stanic ve Francii jsou: Alluets-Feucherolles (Alluets-le-Roi), Mutzig, Mont Valérien, Plateau d'Albion, Agde, Solenzara (Jižní Korsika), a Filley Kasárna v Nice.

DGSE místo poblíž Saint-Christol
Tam jsou některé další stanice v zámořských územích a bývalých koloniích

Saint-Barthélemy
Bouar
Džibutsko ( Camp Lemonnier - uzavřené, nyní obsazený kombinované Joint Task Force - Horn of Africa ): nové centrum nedávno postavená mezi francouzskou Air Force Base a francouzské cizinecké legie tábora v Džibuti.
Mayotte (zavřeno v roce 1998)
Réunion
Kourou
a základna Aéronavale La Tontouta v Nové Kaledonii
Tyto stanice, kromě centrály DGSE na bulváru Mortier v Paříži, zachycení elektronické komunikace, rozluštit pomocí softwarových kódované komunikace diplomatické, vojenské nebo průmyslového původu.

Francouzské noviny nedávno naznačil, že DGSE měl program zachycení na podmořských kabelů, podobně jako ty NSA. Žádné oficiální údaje ukazují, zda by to mohlo být součástí FRENCHELON.

To by nemělo být zaměňováno s francouzskou armádou oficiální poslechového systému Emeraude , který býval mylně zaměňován s Frenchelon .