SORM

SORM (Rus: Система Оперативно-Розыскных Мероприятий, doslova "Systém pro operativně pátrací činnosti") je technický systém pro vyhledávání a dohledu v internetu. Ruský zákon prošel v roce 1995 umožňuje FSB, aby sledovat telefonní a internetové komunikace.

SORM-1
SORM-1 systém byl zřízen v roce 1996 sledovat telefonní komunikace.

SORM-2
V červenci 1998 byl tento systém nahrazen Šorm-2 umožňuje sledovat na internetu, kromě telefonní komunikace. Podle některých zpráv, pod SORM-2 ruských poskytovatelů internetových služeb (ISP), je nutné nainstalovat speciální zařízení na svých serverech umožnit FSB sledovat všechny transakce kreditních karet, e-mailové zprávy a web užití. Zařízení, které se odhadují na $ 10,000- $ 30.000 musí být nainstalován na náklady poskytovatele. Jiné zprávy na vědomí, že někteří poskytovatelé internetových služeb museli instalovat přímé komunikační linky k FSB a že náklady na realizaci požadovaných změn bylo více než $ 100,000.

Dne 25. července 2000, ruský ministr informačních technologií a spojů Leonid Reiman vydal příkaz No 130 "o zavedení technických prostředků zajišťujících vyšetřovací činnost (Šorm) v telefonu, mobilní a bezdrátové komunikace a rádio paging sítě" oznamující, že FSB byl již nemusí poskytovat telekomunikační a internetové společnosti dokumentaci o cílech zájmu před přístupem k informacím.

V roce 2014 SORM-2 použití byl rozšířen na sledování sociálních sítí, chaty a fóra, které vyžadují jejich operátorech, aby instalovali Šorm sondy do svých sítí.

SORM-3
Rozhodnutí ministerstva telekomunikací od 16. dubna 2014 zavádí požadavky pro nové odposlech systém SORM-3. Telekomunikační operátoři jsou nutné k instalaci vyhovující sondy do 31. března 2015.

Přístup sedm dalších vládních agentur [editovat]
Dne 5. ledna 2000, během jeho první týden v úřadu, prezident Vladimir Putin ve znění pozdějších předpisů zákon umožňující sedm jiné federální bezpečnostní agentury přístup k inteligenci shromážděných prostřednictvím SORM. Nově obdaření agentury zahrnuty:

Ruské daňové policie, Ruská policie, Federální ochranná služba, Hraniční hlídka a celní, Ministerstvo vnitra, Kreml pluk, Prezidentská bezpečnostní služba
Parlamentní bezpečnostní služby
Oznámení rozhodnutí
Akvizice komunikací oprávněné bezpečnostní služby obecně vyžaduje soudní příkaz, ale zároveň jsou povolen start odposlechy před získání takového povolení. Zatykač je také požadována pouze pro komunikační obsah, ale ne metadata (komunikující strany, čas, atd), které mohou být získány bez povolení.

V závěru roku 2000, je ruský Nejvyšší soud rozhodl, že FSB byla povinna informovat ISP, kdy její agenti byli používání systému. Případ byl odstartován stížnosti podané 26-letého St. Petersburg novinář, který byl "otrávení čekání na skupiny a poskytovatelé internetových služeb, aby protestovali občanských práv." [Pochvalná zmínka potřebovala]

Zimní olympijské hry 2014
FSB dělal tajné dohody pro významné upgrady Šorm zařízení v Soči před zimních olympijských her ​​v roce 2014. Ruské ministerstvo komunikací také představil nové předpisy pro ISP, pokud jde o Šorm v březnu 2013. Veškerá komunikace a internetový provoz rezidenty Soči je nyní zajatých a filtruje se přes důkladnou kontrolu paketů systémů na všech mobilních sítí. Media watchdog Roskomnadzor hlásil, že několik místních poskytovatelé internetových služeb byly uloženy pokuty, které vláda poté, co se nepodařilo nainstalovat FSB-doporučené Šorm zařízení.