- Jak opravit Windows Windows 10 -

 

Název

Obrázek

Popis

Windows 10

Windows 10 je operační systém společnosti Microsoft, určený pro budoucí použití na stolních počítačích, noteboocích, tabletech, chytrých telefonech, Xboxu i dalších zařízení, jednoho dne i například v hodinkách. Tento systém vyšel 29. července 2015 a má být podle Microsoftu přelomový: sjednocuje všechna zařízení pod jeden systém (byť lehce modifikovaný, vždy ale se stejným jádrem), vrací zpět jednotu uživatelského prostředí spojením Modern UI a Windows Aero a zároveň přidává nové funkce jako například virtuální plochy a dalším účelem je sjednotit obchod (Store – Windows Store a Windows Phone Store).

1. Otevření rozhraní pro správu a opravy Windows 10 z pevného disku

Otevření pokročilého rozhraní pro správu a opravy Windows 10 můžeme otevřít stisknutím klávesové zkratky "Shift + F8" během startu operačního systému. V řadě případů ale Windows 10 startují tak rychle, že časové interval, do kterého se nutno trefit je pouhých 0,2s. Může se tedy stát, že touto kombinací kláves se Vám rozhraní pro opravy otevřít nepodaří.

2. Otevření rozhraní pro správu a opravy z instalačního DVD/flash disku

V případě, že se nedaří spustit pokročilého rozhraní pro správu a opravy z pevného disku, nezbývá než k opravě použít instalační disk Windows 10. Jestliže instalační disk nemáte, přečtěte si návod: Možnosti získání instalačního DVD/flash disku s Windows 10.

3. Nástroj - Částečně obnovit

Částečné obnovení zajistí, že se neupraví vaše uživatelská data, ale dojde k odebrání postupně instalovaných aplikací.

4. Nástroj - Obnovit do továrního nastavení

Obnovení počítače do továrního nastavení zabere mnohem delší dobu a zajistí kompletní reset všech konfiguračních voleb.  POZOR – pokud vyberete volbu - "odebrat všechno", aplikace i osobní soubory budou odstraněny. Pokud tedy máte v počítači na systémovém disku nějaké data (dokumenty, fotografie, ...), tak o ně přijdete. Jestliže zvolíte možnost - "Zachovat moje soubory", Vaše osobní soubory by měly v PC zůstat. I tak se ale doporučuje data předem raději zálohovat. Jestliže už operační systém nenaběhne ani v nouzovém režimu, můžete se je pokusit předem vykopírovat pomocí návodu: Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače nebo Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku.

5. Nástroj - Obnovení systému

Instalace programu nebo ovladače může někdy způsobit, že systém Windows pracuje pomalu nebo se chová nepředvídatelně. Nástroj Obnovení systému může vrátit systémové soubory ve vašem počítači do stavu, kdy všechno fungovalo hladce, čímž vám možná pomůže předejít hodinám náročného odstraňování problémů. Nemá vliv na dokumenty, obrázky ani jiná data. Systém Windows 10 vytváří body obnovy automaticky sám. Můžete ale vytvářet bodů obnovení systému i ručně.

6. Nástroj - Obnovení z bitové kopie systému

Vycházíme z předpokladu, že máte k dispozici bitovou kopii operačního systému vytvořenou pomocí průvodce zálohováním. Pokud bitovou kopii systému nemáte k dispozici, nemůžete nástroj - Obnovení z bitové kopie systému k opravě nefunkčního operačního systému Windows použít.

7. Nástroj - Oprava spouštění systému / Automatická oprava

Velice zajímavou funkci pro úpravu problematické konfigurace Windows 10 zpřístupníte Nástrojem - Oprava spouštění systému / Automatická oprava. Systém pak projde konfiguraci a na základě nalezených potíží doporučí možnosti opravy. V tomto případě samozřejmě pamatujte na to, že automatická oprava chyb je limitována dostupným a podporovaným spektrem rozpoznatelných chyb, a proto se nemusí vždy podařit.

8. Nástroj - Příkazový řádek

Tímto nástrojem otevřete standardní rozhraní příkazového řádku, podobně jako byste jej spustili přímo z hlavního rozhraní Windows 10, navíc s přidruženými administrátorskými právy, jsou-li k dispozici. 
Pro opravy operačního systému přes příkazový řádek jsou nutné znalosti příkazů: 
Jak pracovat s příkazovým řádkem.

9. Nástroj - Nastavení spouštění - Nouzový režim

V případě problematického startu systému můžeme aktivovat nabídku Nastavení spouštění. Tím se při dalším zavádění Windows 10 objeví tato nabídka s výběrem zvláštních režimů. (Lze vyvolat pouze při otevření rozhraní pro opravy z pevného disku.)

10. Opravná reinstalace operačního systému

Opravnou reinstalaci systému můžeme přirovnat k zcela nové čisté reinstalaci operačního systému Windows. Při instalaci dojde ke zkopírování (a tím i zároveň přepsání) všech systémových souborů. Narozdíl od nové čisté instalace OS, při které se provádí zformátování (smazání) disku, se tento krok vynechá. A zde je právě ten velký rozdíl - veškerá Vaše data, jako jsou dokumenty, obrázky, videa a ostatní soubory, včetně nastavení aplikací, by měla zůstat nedotčena. Naleznete je pak v adresáři "Windows.old". Ovšem v počítači zůstanou pozůstatky předchozího systému a tedy i možné chyby.

11. Zcela nová čistá reinstalace operačního systému

Když žádný předchozí postup nevede k funkčnímu operačnímu systému, nezbývá než provést novou čistou reinstalaci Windows.