Odborné články OS -

Úvod  Informatika   Počítačové sítě   OS   Programování   Hardware   Software   Administrace   Bezpečnost   Management   Technologie   Ostatní   Vše


Název

Obrázek

Popis

Operační systémy Související obrázek

Operační systém je v informatice základní programové vybavení počítače (tj. software), které je zavedeno do paměti počítače při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Skládá se z jádra (kernel) a pomocných systémových nástrojů.

Windows 10 (0)

Windows 10 je v informatice název verze operačního systému od firmy Microsoft z řady Windows NT, která byla vydána 29. července 2015. Zavádí jednotné uživatelské prostředí různé platformy.

Unix (0)

Výsledek obrázku pro unix

UNIX ([ˈju:nɪks] IPA) je v informatice ochranná známka operačního systému vytvořeného v Bellových laboratořích americké firmy AT&T v roce 1969. Většina současných operačních systémů je unixovými systémy různou měrou inspirována.

Microsoft Windows Server 2008 (0)

Výsledek obrázku pro Microsoft Windows Server 2008

Windows Server 2008 je v informatice název operačního systému z řady Windows NT od firmy Microsoft, který byl vydán v roce 2008. Je určen pro použití jako server v počítačové síti. Systém sdílí stejný kód důležitých částí se systémem Windows Vista (od SP1).

Microsoft Windows 7 (0)

Windows 7 (lidově „sedmičky“) je desktopová verze operačního systému Windows NT, která vyšla 22. října 2009. Ukončení všeobecné podpory je naplánováno na 13. ledna 2015, bezpečnostní aktualizace budou vydávány do konce rozšířené podpory dne 14. ledna 2020. K dispozici je 32bitová a 64bitová varianta.

Linux Debian (98)

Výsledek obrázku pro linux debian

GNU/Linux nebo jen krátce Linux je v informatice označení pro operační systém založený na Linuxovém jádru. Linux je šířen v podobě distribucí, které je snadné nainstalovat nebo přímo používat (tzv. Live CD). Zároveň se díky použitým licencím jedná o volně šiřitelný software, takže je možné ho nejen volně používat, ale i dále upravovat a distribuovat (kopírovat, sdílet)

Windows Server 2012 (0)

Výsledek obrázku pro windows server 2012

Na rozdíl od svého předchůdce nemá Windows Server 2012 žádnou podporu pro počítače s procesory Itanium a má čtyři vydání. Byly přidány různé funkce (s velkým důrazem na cloud computing), jako aktualizovaná verze Hyper-V s novou rolí správy IP adres, nová verze Správce úloh v systému Windows a nový souborový systém s názvem ReFS.

Kali Linux (0)

Výsledek obrázku pro kali linux

Kali Linux je linuxová distribuce odvozená od Debianu, navržená pro digitální forenzní analýzu a penetrační testy. Představuje modifikovaný BackTrack, je plně kompatibilní s vývojovou platformou Debianu, čemuž mimo jiné odpovídá i plná synchronizace s příslušnými Debian aktualizačními repozitářmi. Distribuce je určena pro potřebu bezpečnostních testů v prostředí organizací. Kali Linux je možné nainstalovat na pevný disk počítače nebo spustit bez instalace díky Live CD.

Cisco iOS (18)

Související obrázek

Cisco IOS (původně Internetwork Operating System) je operační systém používaných na směrovačích a přepínačích firmy Cisco Systems a současných síťových přepínačů Cisco (Starší přepínače běžely na systému CatOS). IOS je balíček směrovacích, přepínacích, propojovacích a telekomunikačních funkcí pevně integrovaná do multitaskingového operačního systému. Ačkoli IOS kódová základna obsahuje kooperativní vícejazyčné jádro, většina IOS funkcí byla přenášena do jiných jader, jako je QNX a Linux pro použití v produktech Cisco nebo simulátorech, jako je Cisco VIRL. První IOS napsal William Yeager.