Locky

Jak si virus Locky najde cestu do kompromitovaného počítače?
Locky je Ransomware, který se šíří jako škodlivý word dokument připojený k nevyžádanému e-mailu. E-maily, které obsahují Locky ransomware obvykle předstírají, že posílají fakturu. Tento škodlivý Word dokument může okamžitě spustit škodlivý šifrovací proces v případě, že jsou povoleny Word makra. Pokud tomu tak není, text ve Wordu se zobrazí jako poškozený soubor, a první řádek tohoto infekčního dokumentu říká: “Povolte makra, pokud je kódování dat nesprávné..” Neměli byste dělat, co říká!

Bohužel, pokud se uživatel počítače snaží tyto podezřelé poškozené řádky dekódovat, může se stát, že makra zapne. V důsledku toho se škodlivý kód v dokumentu aktivuje a nainstaluje Locky ransomware do počítače.

Locky virus

Co Locky ransomware způsobuje?
Jak můžete vidět, název tohoto viru je „Locky“, což napovídá i o jeho funkci. Tento ransomware zamkne soubory umístěné na počítači oběti, bez možnosti jejich obnovení, pokud uživatel nemá dešifrovací klíč nebo záložní kopie uložené na externím disku. Abychom byli přesnější, Locky virus spustí procesy, které prohledají počítač pro zvukové soubory, dokumenty, videa, obrázky, databáze, zip a další soubory. Locky může také najít soubory na externích discích, které jsou připojeny k zařízení nebo soubory sdílené na síti. Jakmile takové soubory najde, zašifruje je pomocí šifrovacího algoritmu AES. A co víc, tento virus smaže stínové kopie (záznamy z Volume Snapshot Service), které mohou být použity k obnově zašifrovaných souborů.

Jakmile Locky dokončí svou špinavou práci, zanechá žádost o výkupné (_Locky_recover_instructions.txt) v každé složce, která obsahuje zašifrované soubory. Kromě toho také změní tapetu za obrázek, na kterém jsou stejné informace jako v žádosti o výkupné. Přikazuje použít anonymní sít Tor a zaplatit výkupné cca 0,5-1 Bitcoin ($209- $419) kybernetickým zločincům výměnou za soukromý dešifrovací klíč, který je určen k dešifrování vašich dat.

Co dělat, když Locky napadne počítač?
Co se týče ransomwaru, je vždy lepší se před ním chránit, než vás napadne. Nezáleží na tom jak pozorný a opatrný uživatel počítače jste, kybernetičtí zločinci vás stejně mohou oklamat, neboť k šíření škodlivého softwaru používají trojské koně. Jinými slovy, malware se k vám dostane jako bezpečně vypadající soubor, který je ve skutečnosti infikován. Důrazně doporučujeme pravidelně vytvářet záložní kopie vašich dat a ukládat je na externí pevný disk. Bohužel, Locky je virus, který může vaše osobní soubory uzamknout navždy a jediný 100% způsob, jak vaše soubory obnovit je jejich přenesení z externího disku. Musíte však zcela eliminovat Locky malware dříve, než tak učiníte, protože, jak jsme již uvedli dříve, může také zašifrovat data uložené na externím disku, který je k infikovanému počítači zapojený.

Pokud nemáte kopie vašich souborů zálohované na externím disku, zbývají vám tři možnosti:

Můžete zkusit použít jeden z těchto nástrojů (které vám mohou pomoci dešifrovat alespoň některé soubory): Kaspersky virus-fighting utilities, Photorec nebo R-Studio;
Můžete počkat, až někdo vytvoří nástroj Locky Decrypter (to může trvat dlouhou dobu);
Poslední možností je zaplatit výkupné, ale to NEDOPORUČUJEME. Není divu, že neexistuje žádná záruka, že vám kybernetičtí zločinci dešifrovací klíč dají. Zamyslete se nad tím – opravdu chcete takto kybernetické zločince podpořit?
Chcete-li odstranit virus Locky, doporučujeme použít některý z následujících anti-malwarových programů: SpyHunter (Windows) nebo Webroot SecureAnywhere AntiVirus (Windows a Mac OS). Jedná se o profesionální nástroje pro odstranění malwaru, které mohou virus Locky zcela zlikvidovat. POZNÁMKA: Anti-malwarový program NENÍ schopný data dešifrovat. V případě, že chcete tento ransomware odstranit ručně, přejděte na stránku 2, kde najít návod k jeho odstranění.

Pokyny pro odstranění viru Locky
Před pokusem o odstranění ransomwaru Locky, si přečtěte informace uvedené v tomto odstavci. Za prvé, vezměte na vědomí, že Locky je extrémně nebezpečný a dobře stavěný virus, který šíří své škodlivé komponenty po celém počítači. Je hrozně důležité odstranit všechny soubory, které patří k malwaru Locky. V opačném případě, co po sobě zanechá může zvýšit náchylnost počítače k jiným hrozbám, nebo je do počítače mohou dokonce stáhnout. Pro možnost ručního odstranění se prosím rozhodněte pouze tehdy, jste-li pokročilý uživatel počítače. V opačném případě doporučujeme zvolit automatické odstranění.