NVIDIA

NVIDIA (někdy též nVidia) je americká společnost specializující se na výrobu grafických procesorůosobních počítačů a handheldů. Společnost sídlí ve městě Santa Clara v Silicon Valley státu Kalifornie. Jde o hlavního dodavatele integrovaných obvodů používaných do čipsetů základních desekgrafických procesorů (GPU), a herních konzolí. Název NVIDIA pochází ze španělského envidia, což znamená závist.[zdroj?]

Ve společnosti NVIDIA nebo jejích pobočkách pracuje přes 5000 zaměstnanců z 10 zemí světa – kromě USA jsou to evropské země (AnglieFinskoFrancieNěmecko nebo Rusko) nebo na asijském kontinentě ČínaIndieJaponskoKorea nebo Čínská republika. Jejími konkurenty jsou společnosti AMD a Intel.

 

Historie společnosti

Společnost byla založena v roce 1993. Zakládajícími členy byli Curtis Priem, Chris Malachowsky a Jen-Hsun Huang, který řídí firmu v současnosti.

V roce 2000 NVIDIA skoupila jednoho z největších výrobců grafických karet konce 90. let – firmu 3dfx. V roce 2005 společnost získala firmu ULI Electronics, do té doby dodavatele součástek pro konkurenční ATI Technologies. Dalším velkým obchodem byla koupě firmy Hybrid Graphics v roce 2006. O NVIDII měl v roce 2006 zájem druhý největší výrobce procesorů firma AMD. Ta se však nakonec rozhodla zakoupit konkurenční ATI, kvůli tehdejší nabízené ceně společnosti a nedohodnutí mezi prezidenty společnosti. NVIDIA měla v tu dobu velmi povedenou řadu 8800GTS/GTX/Ultra, která momentálně vedla trhu, tudíž i cena společnosti byla nadsazena nad mez, za kterou bylo vedení AMD ochotno ji koupit. V únoru 2008 NVIDIA koupila firmu Ageia, která vyrábí akcelerátory fyziky (PPU - Physics Processing Unit) pro fyzikální engine PhysX. NVIDIA se rozhodla dále speciální akcelerátory nevyvíjet a soustředila se na podporu tohoto enginu ve svých nových grafických kartách.

Řady produktů

Grafické čipy

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/03/Evgageforce8800gtxtopleft.jpg/250px-Evgageforce8800gtxtopleft.jpg

Grafická karta NVIDIA GeForce 8800 GTX s jádrem G80

·         NV1, NV2 - První produkty firmy NVIDIA.

·         RIVA 128 a RIVA 128ZX – první produkt kompatibilní s Microsoft DirectX

·         RIVA TNT a RIVA TNT2 – podpora OpenGL

·         NVIDIA GeForce – grafické karty pro osobní počítače

·         NVIDIA Quadro – pro vysoce kvalitní grafické pracovní stanice

·         NVIDIA Tesla – GPU pro vysoce výkonné systémy

·         NVIDIA GoForce – technologie pro PDA a mobilní telefony, případně notebooky

GeForce

Související informace naleznete také v článku GeForce.

Označení modelů grafických karet určených do stolních počítačů. Zasouvají se většinou do standardizovaných slotů PCI-E x16-x1 (dříve AGP). TDP u nejvýkonnějších karet je až 300 W. NVIDIA zde používá strategie vytvoření velkého monolitního jádra s "vysokým výkonem" a od něj odvozuje zbytek modelů.

Quadro

Profesionální grafické karty mají speciální BIOSy a jsou zkoušeny a certifikovány na profesionální programy. Kvůli tomu je jejich cena vyšší. Jde o standardní čipy GeForce. S koupí je vázaná nadstandardní podpora, speciální ovladače a další.

Tegra

Související informace naleznete také v článku Nvidia Tegra.

Tegra je RISCová platforma určená pro trh smartphonůPDA a netbooků. Je realizovaná jako system-on-chip, který inkorporuje procesorgrafickou kartuseverní a jižní most. Jako CPU slouží procesor z rodiny ARM.

ION

Související informace naleznete také v článku Nvidia ION.

Nvidia ION™ je platforma pro základní desky (záhy rozšířená z desktopů na notebooky a netbooky) založená na čipu GeForce 9400M, rychlých DDR pamětích a procesoru Intel Atom, která několikanásobně zlepšuje výkon u grafických aplikací a aplikací pro zpracovávání videa. Podporuje DirectX 10, OpenGL 3.2, NVidia CUDA, NVidia PhysX, OpenCL, VDPAU, Third Generation PureVideo HD, a má mj. i podporu HDMI a zvládá rozlišení do 2560×1600.

Tesla

Jedná se o novou technologii s podporou DirectX 11 (konec roku 2009) - první dvě grafické karty s touto technologii Tesla C2050 a C2070. Výpočetní karty Nvidia Tesla se dočkaly inovace v podobě dvou nových modelů C2050 a C2070, jejichž čipy jsou založeny na nové architektuře Fermi, která je více uzpůsobena právě pro výpočty například pomocí CUDA. Výpočetní možnosti byly ale v případě nového čipu značně rozšířeny, podporovány jsou různé API i jazyky, mezi kterými nechybí C, C++FortranOpenCL čiDirectCompute.

Nvidia sice stále tají podrobnější informace o frekvencích (stream „CUDA“ procesorů by mělo být 512), ale některé důležité hodnoty a informace odkryla. Karty Tesla 2050 a 2070 se liší především ve velikosti paměti, v případě C2050 až 3 GB GDDR5 a u C2070 maximálně 6 GB GDDR5 paměti. Rozdíly budou pravděpodobně i ve frekvencích jader, zveřejněné specifikace zatím však mlčí. Oba modely jsou určeny do klasického PCI Express ×16 (2.0) slotu, měří přibližně 25 cm na délku (dvouslotový chladič), vyžadují přídavné napájení PCI Express (6pin a 8pin) a jsou připraveny i pro výpočetní 1U systémy Tesla S2050 a S2070 (lze propojit do clusteru), které obsahují až 4 karty s celkovou kapacitou pamětí 12 GB, respektive 24 GB. Pokud ale využijete ECC, počítejte pouze s 2,625 GB paměti u C2050 a 5,25 GB s kartou Tesla C2070. Díky technologii Nvidia GigaThread Engine nabízí rychlejší přepínání mezi jednotlivými úlohami, včetně lepšího řazení vláken.

Čipsety

Čipsety nForce vyvíjí na obě hlavní platformy AMD i Intel. Dříve byly vyhledávány pro svůj dobrý poměr cena/výkon. Dnes[kdy?] už jsou okrajovou záležitostí i na platformě AMD, kde dřív proti ATI byla silně dominující.

Zatím se udržely na serverové platformě AMD, ale to by se mělo změnit s příchodem čipsetů řady AMD 800. Kdy AMD přestane počítat s čipsety od NVIDIE.

Čipy pro konzole

Microsoftem vyvinula grafický čip XGPU a chipset pro první Xbox se specifikací:

·         GPU and system chipset: 233 MHz "NV2AASIC.

·         Geometrické vykreslovaní: 115 milionů vertex/s, 125 milionů částic/s (max)

·         pixel jednotky a 2 texturovací jednotky každá

·    932 megapixelů/s (233 MHz x 4 pipeliny), 1,864 megatexelu/s (932 megapixelů/s×2 texturovací jednotka) (max)

·    485,416 trojúhelníků za snímek při 60 snímcích/s

·    970,833 trojúhelníků za snímek při 30 snímcích/s

·    textur za takt, komprese texturvyhlazování celé scény (NV Quincunxsupersampling, )

·         Bilinearnítrilinearní a anisotropní filtrování textur

·         podobný GeForce 3 a GeForce 4 PC GPU


PlayStation 3
Se 
Sony vyvinula grafický čip RSX pro herní konzoli PlayStation 3.

Specifikace

·         550 MHz, 90 nm technologie, postaveno na čipu NV47 (GeForce 7800)

·         24 pixel jednotek, 8 vertex jednotek, 24 TMU jednotek, 8 ROP jednotek

·         128-bit sběrnice, 256 MB GDDR3, 700 MHz

Technologie

SLI

Související informace naleznete také v článku SLI.

SLi (Scalable Link Interface) umožňuje propojení více grafických karet a získat tak vyšší výkon. V současné době nVidia vyvíjí nejen klasické SLi se dvěma kartami, ale též Hybrid SLi, Quad SLi, 3-Way SLI. Technologii SLi získala nVidia zakoupením společnosti 3dfx Interactive. Konkurencí je CrossFireX od společnosti AMD.

CUDA

Související informace naleznete také v článku CUDA.

Jde o způsob, jakým nVidia využívá své grafické čipy pomocí CUDA (Compute Unified Device Architecture) k počítání i jiných než jen grafických výpočtů. Je to konkurence k AMD APP / AMD FireStream od společnosti AMD.

PhysX

Na CUDA je postaven i PhysX, fyzika počítána přes GPU. Díky vyššímu specifickému výkonu GPU. PhysX dokáže akcelerovat kapaliny, látky, postavy, destrukce a další.

Nejnovější verze SDK je ve verzi 3.0 (červen 2011), která by měla přinést mnoho velkých změn, optimalizací atd... (podle prohlášení NVIDIE). Nejnovější verze PhysX je 9.10.0514 vydaná 14. září 2010 (červen 2011).

Původně vyvíjela firma Ageia, kterou odkoupila firma NVIDIA.

PhysX podporovaly akceletátory od firmy Ageia. Dnes PhysX podporují pouze grafické karty postavené na GPU od firmy NVIDIA, GPU od společnosti AMD nemá podporu, kvůli nepřistoupení na požadavky NVIDIE při umožnění podpory. Podporované operační systémy jsou Windows 7Windows VistaWindows XPMac OS X a Linux (nepodporuje GPU akceleraci) a v zařízeních PCWiiPlayStation 3 a Xbox 360. Technologii podporuje přes 34 her a podpora by se měla objevit i v nové verzi UDK 4.

Zaměření

V současné době v roce 2011 je společnost nVidia orientována na tyto komerční aktivity:

·         Výroba a vývoj grafických čipů

·         Vývoj software

Výrobci grafických karet

NVIDIA si nevyrábí grafické karty sama, ale pouze dodává GPU čipy pro tyto výrobce:

·         Albatron

·         AOpen

·         Asus

·         BFG Technologies

·         BIG

·         Biostar

·         Chaintech

·         Club 3D

·         Creative Labs

·         ELSA Technology

·         eVGA

·         Forsa

·         Foxconn

·         Gainward

·         GALAXY Technology

·         Gigabyte Technology

·         InnoVISION Multimedia

·         Jaton

·         Leadtek

·         Mad Dog Multimedia

·         Micro-Star International (MSI)

·         OCZ

·         Palit

·         Point of View

·         PNY Technologies

·         Sparkle Computer

·         TwinTech

·         XFX

·         Zebronics

·         Zogis

·         Zotac