High-Definition Multimedia Interface

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ca/Hdmi.png/220px-Hdmi.png

Standardní HDMI male konektor

HDMI je zkratka anglického označení High-Definition Multi-media Interface nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Může propojovat zařízení jako například satelitní televizní přijímač,DVD přehrávač nebo A/V receiver s kompatibilním výstupním zařízením, jako například televizor s plazmovou obrazovkou.

HDMI podporuje přenos videa ve standardní, rozšířené nebo high-definition kvalitě, a až 8-kanálový digitální zvuk. Rozhraní nezávisí na různých televizních a satelitních standardech, protože přenáší nekomprimovaná video data.

Konektor HDMI typu A má 19 pinů, novější, málo rozšířená verze s označením B má 29 pinů pro přenos videa s větším rozlišením. Konektor typu A je zpětně kompatibilní s rozhraním Single-link DVI, používaném v osobních počítačích. Zařízení s DVI výstupem tak může poskytovat video signál pro HDMI zobrazovací zařízení, zvuk se ale musí přenášet jinou cestou. Konektor typu B je pak zpětně kompatibilní s Dual-link DVI.

K zakladatelům HDMI patří firmy HitachiMatsushita Electric Industrial (Panasonic), PhilipsSony, Thomson (RCA),Toshiba, a Silicon Image. Podporují ho filmová studia FoxUniversal PicturesWarner Bros. a Disney.

Historie

Vývoj HDMI 1.0 začal 16. dubna 2002 s cílem vytvořit zařízení zpětně kompatibilní s DVI, které se v tu dobu vyskytovalo na většině HD televizorů a přehrávačů DVD. HDMI bylo vytvořeno k vylepšení DVI pomocí menšího konektoru s přidanou podporou pro přenos zvuku. Vzhledem k úspěšnosti na trhu (v roce 2004 prodáno 5 milionů zařízení s HDMI, v roce 2007143 milionů) se stal z HDMI celosvětový standard.

Specifikace

Popis jednotlivých pinů HDMI
HDMI Connector Pinout.svg

1

TMDS Data2+

2

TMDS Data2 Shield

3

TMDS Data2–

4

TMDS Data1+

5

TMDS Data1 Shield

6

TMDS Data1–

7

TMDS Data0+

8

TMDS Data0 Shield

9

TMDS Data0–

10

TMDS Clock+

11

TMDS Clock Shield

12

TMDS Clock–

13

CEC

14

Reserved (N.C. on device)

15

SCL

16

SDA

17

DDC/CEC Ground

18

+5 V Power (max 50 mA)

19

Hot Plug Detect

Konektory

V současnosti existují čtyři typy konektorů HDMI: A, B, C, D. Typy A a B jsou definovány od verze 1.0, typ C až od verze 1.3 a typ D od verze 1.4.

·         Typ A má 19 pinů a šířku pásma pro podporu všech současných režimů SDTVEDTV a HDTV. Rozměry konektoru jsou 13,9 mm na šířku a 4,45 mm na výšku. Typ A je fyzicky kompatibilní se single link DVI-D.

·         Typ B má 29 pinů (21,2 mm do 4,45 mm) a má oproti typu A dvojnásobnou šířku pásma. Proto ho lze použít pro přenos videa ve velmi vysokém rozlišení, jako například budoucím WQUXGA (3840x2400). Typ B je kompatibilní s dual link DVI-D, ale momentálně se ještě nepoužívá.

·         Typ C-mini. Konektor je určen pro přenosná zařízení. Je menší, než konektor typu A (10,42 mm do 2,42 mm), ale má stejný počet pinů. Pomocí redukce může být připojen na typ A.

·         Typ D. Konektor je určen pro malá přenosná zařízení o rozměrech 2,8 × 6,4 mm

Délka kabelu

HDMI nedefinuje maximální délku kabelu. Jediným omezením je útlum signálu. Délka tudíž závisí na konstrukci a kvalitě materiálů, které byly použity.

HDMI 1.3 definuje dva druhy kabelů:

·         Kategorie 1 certifikované kabely, které byly testovány na 74,5 MHz (1080i/720p)

·         Kategorie 2 certifikované kabely, které byly testovány na 340 MHz (1600p).

Běžný kabel HDMI může dosáhnout délky 12 až 15 metrů. U kabelů do 5 metrů může kabel kategorie 1 dosáhnout kvalit kategorie 2. Delší kabel může způsobit nestabilitu a blikání na obrazovce. Existují i převodníky a nástavce, které jsou schopné pomocí kabelu Cat5 prodloužit HDMI až na 50 metrůa nástavce HDMI založené na optických vláknech lze použít i přes 100 metrů.

Od začátku roku 2012 se kabely neoznačují číslem verze, ale slovně

·         Standard HDMI Cable

·         Standard Automotive HDMI Cable

·         Standard HDMI Cable with Ethernet

·         High Speed HDMI Cable with Ethernet

·         High Speed HDMI Cable

Kompatibilita s DVI

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/40/DVI-HDMI-Adapter.jpg/200px-DVI-HDMI-Adapter.jpg

Redukce z DVI na HDMI

Signál DVI je kompatibilní s rozhraním HDMI, a to bez ztráty kvality obrazu (výstup DVI, vstup HDMI). Neumožňuje ale samozřejmě přenos zvuku nebo signálů z dálkového ovládání. Tento problém musí být řešen adaptéry či přídavnými kabely.

Opačně ale kompatibilita již fungovat vždy nemusí (výstup HDMI, vstup DVI). Audio data se totiž přenášejí po stejných kabelech jako obraz (nikoliv odděleně). Je tedy možné, že zařízení se vstupem DVI si se zvukovými daty neporadí (neodfiltruje je) a ve výsledku bude zařízení natolik zmateno, že nedokáže obraz zobrazit.

Verze

HDMI 1.0

Uvedeno 9. prosince 2002

·         Jednokabelový digitální audio/video konektor s maximální propustností 4.9 Gbit/s. Až 3.96 Gbit/s u HDTV a 192 kHz/24-bit audio.

HDMI 1.1

Uvedeno 20. května 2004

·         Přidána podpora pro DVD-Audio.

HDMI 1.2

Uvedeno 8. srpna 2005

·         Přidána podpora pro One Bit Audio používaná u Super Audio CD.

·         Možnost HDMI konektoru v PC.

·         Schopnost převodu RGB na YCbCr v PC.

HDMI 1.3

Uvedeno 22. června 2006.

·         Zvýšení šířky pásma na 340 MHz (10.6 Gbit/s).

·         Možnost zvolit barevnou hloubku z 30-bit, 36-bit, a 48-bit xvYCCsRGB, nebo YCbCr na rozdíl od 24-bit sRGB nebo YCbCr v předešlých verzích.

·         Podporuje možnost automatické zvukové synchronizace (Audio video sync).

·         Volitelně podporuje výstup Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio pro externí dekódování pomocí AV přijímače. TrueHD a DTS-HD jsou audio formáty použité v Blu-ray discích a HD DVD. Pokud přehrávač podporuje nekomprimovaný zvuk není verze 1.3 nutná.

·         Jsou definovány kategorie 1 a 2.

·         Dostupnost typu C mini-konektor pro přenosná zařízení.

HDMI 1.4

Uvedeno 28. května 2009

·         Přidána podpora pro 3D.

·         Přidán kanál pro Ethernet.

·         Přidán kanál pro zpětnou komunikaci.

·         Přidána podpora pro rozlišení 3840x2160 24 Hz / 25 Hz / 30 Hz a 4096x2160 24 Hz

·         Konektor D

Výhody HDMI

·         Přenos nekomprimovaných dat.

·         Potřeba jen jednoho kabelu pro přenos obrazu i zvuku.

·         Obraz v maximálním rozlišení (HD) je celkově 2× až 5× podrobnější než obraz ve standardním rozlišení, mezery mezi řádky jsou menší nebo nepostřehnutelné. Jeho větší podrobnost umožňuje pohodlné sledování na větších úhlopříčkách.

·         Možnost přenosu až 8-kanálového nekomprimovaného digitálního zvuku

Nevýhody HDMI

·         Konektory jsou "nezátěžové" (nelze je téměř vůbec ohýbat), například v prodejnách, kde jsou kabely k HDtelevizorům často zamotány, jsou koncovky značně namáhány.

·         Vysoká pořizovací cena