Internet Relay Chat

Internet Relay Chat (IRC) byla jednou z prvních možností komunikace v reálném čase po internetu. Ve své době propojovala významnou část internetových uživatelů. IRC tak částečně stojí u zrodu „internetového chatování“ (many-to-many). IRC je otevřený protokol, který používá TCP a volitelně SSL.

Historie

Psal se srpen roku 1988, kdy dva finští programátoři spustili svůj první IRC (Internet Relay Chat) server na adrese http://tolsun.oulu.fi (patřící Technické Univerzitě v Helsinkách). V té době Finsko ještě nemělo zahraniční konektivitu a tudíž IRC, jako zcela nové médium, bylo výsadou pouze Finska. Postupem času se spousta univerzit ve Finsku spojila a vytvořila první větší IRC síť, která se rychle zvětšovala. Průlom nastal v době, kdy se Internet začal rozšiřovat do globálních rozměrů a nebyl již jen výsadou vlád a univerzit. K finským univerzitám se připojily další státy, zprvu Švédsko a posléze další země, a IRC se značně rozšířilo. Vznikla tak první mezinárodní síť a tehdy jediná IRC síť na světě. Název EFnet dostala tato síť až později, konkrétně v srpnu roku 1990, kdy se poprvé od původní IRC sítě odpojila jedna část a vytvořila tak separátní síť. Tou sítí byl Anet (Anarchy net). V roce 1996 se stala do té doby nejvýraznější událost, která následně ovlivnila vývoj IRC jako takového. Došlo k velkým sporům o to, jakou cestou se vydá další vývoj IRC serverů a následkem nesouhlasu evropských operátorů s postoji jejich amerických protějšků se od Efnetu část serverů oddělila a vznikla tak nová síť – IRCnet, která je považována za pokračovatele původního Efnetu a ovládá vývoj hlavní distribuce programu IRC serveru. IRCnet je zároveň největší existující IRC sítí. IRCnet se stal převážně evropskou sítí, EFnet americkou. Postupem času se ke každé z těchto částí přidaly jak evropské, tak americké servery. Dnes se již tyto sítě nerozlišují podle místní příslušnosti a jsou dostupné všem uživatelům. Rozpad EFnetu se stal impulzem pro vznik nových sítí.

Nejznámější IRC sítě

·         EFnet

·         UNDERnet

·         IRCnet

·         QUAKEnet (specializovaná pro hráče počítačových her)

·         CZFree (Nomiho síť, plná převážně českých uživatelů - většinově studenti vysokých škol či jejich absolventi)

České IRCnet servery

·         irc.felk.cvut.cz (IP adresa 147.32.80.79, port 6667)

·         irc.ipv6.cesnet.cz (IPv6 komunikace, port 6667)

·         irc.nfx.czf (IPv6 komunikace, port 6667, dostupný pouze v síti czFree)

České CZfree servery

·         irc.nomi.czirc.czfree.net (podporuje IPv6) (6667), irc.nutcracker.cz(podporuje SSL na portu 6697)

Kanály

Uživatelé přes IRC komunikují převážně na tzv. kanálech, které jsou podobné „místnostem“ v jiných internetových chatech. Uživatelé mohou být přítomni na více kanálech najednou a zároveň mezi sebou mohou komunikovat i individuálně v soukromí. Charakteristický pro název IRC kanálu je znak #, kterým bývá jméno „místnosti“ uvozeno.

Aktuální pořadí nejnavštěvovanějších českých kanálů naleznete na stránkách IRCnetu.[1]

1.    #linux.cz (131)

2.    #czechoslovakia (88)

3.    #presov (86)

4.    #cz (67)

5.    #bsd.cz (56)

6.    #zabava (55)

7.    #slovakia (52)

8.    #praha (48)

9.    #milovanie (48)

10.  #pohoda (36)

Klient

K připojení na IRC je třeba speciální program – IRC klient. Mezi nejoblíbenější klienty patří mIRCViRCGamersIRCMirandaChatZilla nebo X-chat, v Linuxunavíc třeba konzolové irssi. Výhoda Chatzilly je ve spolupráci s webovými prohlížeči Mozilla a Firefox, takže je vstup do místnosti pohodlný na jedno kliknutí. Je možné se též připojit přes webový prohlížeč Opera.

Nejpoužívanější IRC klient

·         mIRC / Miranda IM (MS Windows)

·         EZIRC / GtIRC (OS-X)

·         Kopete / Pidgin / XChat IRC (Linux)

Typy uživatelů IRC

Channel Founder

Ten, kdo založí kanál, je automaticky „channel founder“ – zakladatel. Jako správce má na kanálu nejvyšší privilegia, která mu umožňují kompletní správu kanálu.

Channel Operator

Získává od zakladatele kanálu částečná privilegia pro správu kanálu.

Závěr

Internetové směnové povídání (IRC) je forma okamžité komunikace přes internet. To je hlavně určeno pro skupinu (many-to-many). Mnoho lidí však používá k připojení do IRC sítě nejrůznější klienty a protokoly. Většina z klientů trpí bezpečnostními nedostatky – např. posílá uživatelovo heslo nezašifrované nebo je omezena už ze své podstaty (designu). Proto je výhodné použít modernější protokol SILC.