Real-time Transport Protocol

Real-time Transport Protocol (nebo RTP) jeprotokol standardizující paketové doručování zvukových a obrazových (video) dat po internetu. Byl vyvinut Audio-Video Transport Working Group při IETF a poprvé publikován v roce 1996 jako standard RFC 1889, později nahrazeným RFC 3550.

Protokol se často používá v systémech proudového přenosu (ve spojení s RTSP), jako je telefonie,videokonference a push to talk systémy. Přenáší pro ně datové toky vyjednané signálními protokoly, jako jsou H.323 nebo SIP), čímž je jedním z technických základů VoIP technologií. Data RTP jsou nejčastěji přenášena pomocí UDP protokolu.

Shodně s RFC 1889, služby pracující s RTP zahrnují určení užitečného zatížení, číslování sekvencí, časové razítkování a sledování přenosu.

RTP Control Protocol (RTCP)

RTP Control Protocol (RTCP) slouží k řízení RTPrelace na základě sledování kvality toku. Zatímco RTP pakety jsou odesílány po milisekundách, RTCP pracuje v řádu sekund a tvoří tak asi jen 5 % přenášených dat. RTCP obvykle využívá port o jedno číslo větší než RTP.

Související RFC

RTP byl také publikován ITU-T jako H.225.0, který byl později zrušen, protože IETF místo něj publikovala stabilní standardní RFC, které existuje pod názvem Internet Standard (STD 64) definovaný vRFC 3550 (dělá RFC 1889 zastaralým). RFC 3551 (STD 65) (dělá RFC 1890 zastaralým) definuje speciální profil pro audio a video konference s minimální kontrolou. RFC 3711 definuje Secure Real-time Transport Protocol (SRTP) profil (aktuálně rozšíření k RTP profilu pro audio a video konference), který může být použit (také) k zajištění utajení, ověření zpráv, a k ochraně před opětovným přehráním pro přenos audio a video toků dat.

Doporučená literatura

·         Henning Schulzrinne and Stephen Casner. RTP: A Transport Protocol for Real-Time Applications. (1993) Internet Engineering Task Force, Internet Draft, October 20, 1993. The memo originating RTP; only an early draft, does not describe the current standard.

·         Colin Perkins|Perkins, Colin (2003). RTP: Audio and Video for the Internet(1st ed.) Addison-Wesley. ISBN 0-672-32249-8