- Anonymizace  -

Název

Obrázek

Popis

VPNVýsledek obrázku pro vpnVirtuální privátní síť je nejčastěji využívána jako propojení interní firemní sítě se vzdálenými počítači. Díky připojení k VPN získají přístup do lokální sítě a mohou tak přistupovat například k síťovým úložištím nebo dalším službám v rámci lokální sítě. Zároveň však jde o dobrý způsob, jak získat cizí IP adresu. Pokud totiž dojde k připojení na VPN, poteče přes ni i internetová komunikace. Weby tedy vidí IP adresu VPN serveru, nikoliv reálnou adresu uživatele. Další výhodou je, že veškerá komunikace tekoucí přes VPN, je šifrovaná.
PROXYVýsledek obrázku pro ProxyDalším způsobem, jak skrýt na internetu svoji identitu je využití proxy serveru. Na venek se jedná o podobný přístup, jako v případě VPN. Na rozdíl od VPN je však proxy pouze prostředníkem mezi uživatelem a cílovým serverem, který vidí tento server jako připojeného klienta. Nemá za úkol spojit více vzdálených počítačů do jedné sítě nebo šifrovat komunikaci.
TORVýsledek obrázku pro TorVše funguje na principu tzv. cibulového protokolu, kdy je každý blok dat několikrát obalen do zašifrované slupky, jejíž klíč zná pouze router, přes který tento blok putuje. Ten může rozšifrovat tuto vrstvu, pod níž najde adresu dalšího TOR routeru, kam data odešle. Nedostane se k surovým datům ani k adrese odesílatele a cíle. Ty bude znát až poslední router a navštívený web si tak bude myslet, že komunikuje právě s ním.
PROHLÍŽEČEVýsledek obrázku pro Speciální prohlížečPro anonymní surfování bez trackování, případně s cizí IP adresou a odesílání dat na cizí servery je připraveno několik specializovaných prohlížečů. Jedním z nich je Epic Browser, jenž většinu z funkcí, které jsou potenciálními zdroji identifikace uživatele, zakazuje.