Odborné články - Úvod  Odborné články  Bleskovky  Témata  List  EN  CZ  Seriály  Blogy  ČlánkyCZ

Informatika (0)  Počítačové sítě (0)  Operační systémy (0)  Programování (0)  Hardware (0)  Software (0)  Administrace (0)  Bezpečnost (0)  Management (0)  Technologie (0)  Administrace (0)

 

NázevObrázekPopis

Python

Výsledek obrázku pro python

je vysokoúrovňový skriptovací programovací jazyk, který v roce 1991 navrhl Guido van Rossum. Nabízí dynamickou kontrolu datových typů a podporuje různá programovací paradigmata, včetně objektově orientovaného, imperativního, procedurálního nebo funkcionálního.

Windows 10Windows 10 je v informatice název verze operačního systému od firmy Microsoft z řady Windows NT, která byla vydána 29. července 2015. Zavádí jednotné uživatelské prostředí různé platformy.
PKI a technologie elektronického podpisu (0)Výsledek obrázku pro PKIPKI (Public Key Infrastructure) je v kryptografii označení infrastruktury správy a distribuce veřejných klíčů z asymetrické kryptografie. PKI umožňuje pomocí přenosu důvěry používat cizí veřejné klíče a ověřovat jimi elektronické podpisy bez nutnosti jejich individuální kontroly.
Unix (0)Výsledek obrázku pro unixUNIX ([ˈju:nɪks] IPA) je v informatice ochranná známka operačního systému vytvořeného v Bellových laboratořích americké firmy AT&T v roce 1969. Většina současných operačních systémů je unixovými systémy různou měrou inspirována.
Bash (0)Výsledek obrázku pro bashBash je v informatice jeden z unixových shellů, který interpretuje příkazový řádek. Bash naprogramoval Brian Fox pro projekt GNU. Název je akronym pro Bourne again shell, což poukazuje na jeho základ v dříve nejpoužívanějším unixovém shellu Bourne shell (sh).
TCP/IP (0)Výsledek obrázku pro tcp/ipRodina protokolů TCP/IP (anglicky Transmission Control Protocol/Internet Protocol – „primární přenosový protokol/protokol síťové vrstvy“) obsahuje sadu protokolů pro komunikaci v počítačové síti a je hlavním protokolem celosvětové sítě Internet.

Microsoft Windows Server 2008 (0)

Výsledek obrázku pro windows server 2008

Windows Server 2008 je v informatice název operačního systému z řady Windows NT od firmy Microsoft, který byl vydán v roce 2008. Je určen pro použití jako server v počítačové síti. Systém sdílí stejný kód důležitých částí se systémem Windows Vista (od SP1).

Microsoft Windows 7 (0)

Windows 7 (lidově „sedmičky“) je desktopová verze operačního systému Windows NT, která vyšla 22. října 2009. Ukončení všeobecné podpory je naplánováno na 13. ledna 2015, bezpečnostní aktualizace budou vydávány do konce rozšířené podpory dne 14. ledna 2020. K dispozici je 32bitová a 64bitová varianta. Předchůdcem Windows 7 byly Windows Vista a nástupcem jsou Windows 8.

VirtualizaceVýsledek obrázku pro virtualizace

Virtualizace je v informatice označení postupů a technik, které umožňují v počítači přistupovat k dostupným zdrojům jiným způsobem, než jakým fyzicky existují, jsou propojeny atd. Virtualizované prostředí může být mnohem snáze přizpůsobeno potřebám uživatelů, snáze se používat, případně před uživateli zakrývat pro ně nepodstatné detaily (jako např. rozmístění hardwarových prostředků).

Linux Debian (28)Výsledek obrázku pro linux debianGNU/Linux nebo jen krátce Linux je v informatice označení pro operační systém založený na Linuxovém jádru. Linux je šířen v podobě distribucí, které je snadné nainstalovat nebo přímo používat (tzv. Live CD). Zároveň se díky použitým licencím jedná o volně šiřitelný software, takže je možné ho nejen volně používat, ale i dále upravovat a distribuovat (kopírovat, sdílet)
Bezpečnost počítačových sítí (0)

Bezpečnost je dnes klíčový faktor pro sítě i aplikační systémy a i přesto, že je jedním z hlavních požadavků na vznikající a vyvíjející se sítě, existuje stále značný nedostatek snadno implementovatelných metod a strategií zabezpečení.

Active Directory (0)

Výsledek obrázkuActive Directory je implementace adresářových služeb LDAP firmou Microsoft pro použití v prostředí systému Microsoft Windows. Active Directory umožňuje administrátorům nastavovat politiku, instalovat programy na mnoho počítačů nebo aplikovat kritické aktualizace v celé organizační struktuře. Active Directory ukládá své informace a nastavení v centrální organizované databázi.
Group policy (0)Zásady skupiny je infrastruktura, která umožňuje implementovat konkrétní konfigurace pro uživatele a počítače. Nastavení zásad skupiny jsou obsaženy v objektech zásad skupiny (GPO), které jsou spojeny s následujícími služby kontejnerů adresářové služby Active Directory: weby, domény nebo organizační jednotky (OU).
Cloud ComputingCloud computing je na Internetu založený model vývoje a používání počítačových technologií.Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na Internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat například pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace a používat je prakticky odkudkoliv
Hyper-V WS2008 R2 (0)Microsoft Hyper-V, přezdíván také jako Viridian a v minulosti nazýván jako Windows Server Virtualization, je hypervizorově stavěný serverový systém pro x86-64 (32 a 64 bit) systémy. Beta verze Hyper-V byla dodávána i s některými edicemi Windows Server 2008 a konečná verze (automaticky aktualizovaná skrze Windows Update) byla vydána 26. června 2008. Hyper-V. Od té doby je Hyper-V dostupný zdarma, jako celek. Také se dočkal aktualizace na druhou generaci - R2
CCNA (0)Příprava na zkoušku CCNA.
Bezdrátové sítě (0)Wi-Fi (nebo také Wi-fi, WiFi, Wifi, wi-fi, wifi) je v informatice označení pro několik standardů IEEE 802.11 popisujících bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích (též Wireless LAN, WLAN). Samotný název WiFi vytvořilo Wireless Ethernet Compatibility Aliance. Tato technologie využívá tak zvaného „bezlicenčního frekvenčního pásma“, proto je ideální pro budování levné, ale výkonné sítě bez nutnosti pokládky kabelů. Název původně neměl znamenat nic,ale časem se z něj stala slovní hříčka wireless fidelity (bezdrátová věrnost) analogicky k Hi-Fi (high fidelity – vysoká věrnost).
PowerShell (55)PowerShell základní znalosti

ISO 27001 (16)

ISO 27002 (16)

Co jsou tito standardy a jak s nimi pracovat.
Windows Server 2012 (0)Výsledek obrázku pro windows server 2012Na rozdíl od svého předchůdce nemá Windows Server 2012 žádnou podporu pro počítače s procesory Itanium a má čtyři vydání. Byly přidány různé funkce (s velkým důrazem na cloud computing), jako aktualizovaná verze Hyper-V s novou rolí správy IP adres, nová verze Správce úloh v systému Windows a nový souborový systém s názvem ReFS. Windows Server 2012 obdržel obecně dobré recenze i přesto, že obsahuje kontroverzní uživatelské rozhraní Metro, které bylo i ve Windows 8. Nástupce Windows Server 2012, nazvaný Windows Server 2012 R2, byl vydán spolu s Windows 8.1 v říjnu 2013.
Kali Linux (0)Výsledek obrázku pro kali linuxKali Linux je linuxová distribuce odvozená od Debianu, navržená pro digitální forenzní analýzu a penetrační testy. Představuje modifikovaný BackTrack, je plně kompatibilní s vývojovou platformou Debianu, čemuž mimo jiné odpovídá i plná synchronizace s příslušnými Debian aktualizačními repozitářmi. Distribuce je určena pro potřebu bezpečnostních testů v prostředí organizací. Kali Linux je možné nainstalovat na pevný disk počítače nebo spustit bez instalace díky Live CD. Je distribuován v 32- i 64bitové verzi, stejně jako i pro procesory ARM, které se používají v osobních počítačích Raspberry Pi.
Cisco iOS (18)Související obrázekCisco IOS (původně Internetwork Operating System) je operační systém používaných na směrovačích a přepínačích firmy Cisco Systems a současných síťových přepínačů Cisco (Starší přepínače běžely na systému CatOS). IOS je balíček směrovacích, přepínacích, propojovacích a telekomunikačních funkcí pevně integrovaná do multitaskingového operačního systému. Ačkoli IOS kódová základna obsahuje kooperativní vícejazyčné jádro, většina IOS funkcí byla přenášena do jiných jader, jako je QNX a Linux pro použití v produktech Cisco nebo simulátorech, jako je Cisco VIRL. První IOS napsal William Yeager.